Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Plāno ierobežot sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēju izmaksas

Lai sabalansētu pasažieru pārvadātāju izmaksas un valsts budžetā pieejamos līdzekļus, Satiksmes ministrija izstrādājusi grozījumus sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēju zaudējumu kompensēšanas kārtībā.

Paredzēts, ka turpmāk netiks kompensētas izmaksas, kas vairāk kā par 5% pirmajā gadā un 3% nākamajos gados pārsniegs vidējās visu pārvadātāju izmaksas, sniedzot pakalpojumus līdzīgos apstākļos. Noteikta arī indeksācijas kārtība, kā izvērtēt šos apstākļus - pasažieru plūsmas lielumu, grants ceļu īpatsvaru, maršrutu tīkla daļu, vidējo reisa garumu, vidējo autobusu ietilpību, autobusu vecumu u.c.  

 

To paredz Satiksmes ministrijas sadarbībā ar VSIA „Autotransporta direkcija" un Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociāciju izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos „Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā radušos zaudējumu un izdevumu kompensēšanas un sabiedriskā transporta pakalpojuma tarifa noteikšanas kārtība", ko ceturtdien, 9.februārī, izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē. Par tiem vēl lems valdība. 

 

Minēto grozījumu mērķis ir ierobežot sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēju izmaksu pastāvīgu pieaugumu un motivēt pārvadātājus, kuru viena kilometra pašizmaksa ievērojami pārsniedz vidējo, pārskatīt izdevumu apjomu. 

 

2012.gadā  zaudējumu segšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem no valsts budžeta piešķirti 46.46 miljoni latu, kas ir par 10% mazāk nekā pērn. Pārvadātāju prognozētie zaudējumi pārsniegtu šim gadam piešķirtā finansējuma apmēru. 

 

Līdz šim jau veikti virkne pasākumu, lai sabalansētu pārvadātāju izdevumus ar valsts budžetā pieejamajiem līdzekļiem, tostarp pārskatīti autobusu un vilcienu maršruti, lai novērstu situāciju, kad vienlaicīgi vai ar nelielu laika intervālu vienā virzienā dodas gan autobuss, gan vilciens, tāpat samazināti pārvadātāju izdevumi.

 

Neskatoties uz to, sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju izmaksas turpina pieaugt. 2011. gadā starp pārvadātājiem, kas sniedz sabiedriskā transporta pakalpojumus ar autobusiem reģionālajā starppilsētu maršrutu tīklā, pastāvēja lielas izmaksu atšķirības - viena kilometra pašizmaksa bija robežās no 0.47 līdz 0.87 Ls/km.  

Pilns grozījumu teksts pieejams valdības mājaslapā.   

Latvijas ziņas