Preces noformējums reklamējot narkomāniju 2

Valmieras rajona Burtnieku pagasta zemnieku saimniecība "Adzelvieši" Latvijā pagaidām ir vienīgā vieta, kur ražo īstu kaņepju grūsli - grauzdētas un samaltas kaņepju sēklas, kādu pazina pirmās brīvvalsts laikā, kad pat Pēterburgā Vidzemes grūslis ieguva ķeizara ēdiena slavu.

 

Aizvadītajā nedēļā "Ziemeļlatvijas" redakcija saņēma informāciju no Valkas veikala "Oļupe" vadītājas Ingas Bošas par to, ka no tirdzniecības jāizņem kaimiņrajonā ražotais un pircēju iecienītais kaķepju tīrsviets. Iemesls - prece jaunajā iepakojumā un tās etiķete reklamējot narkomāniju.

 

 

Apskatot 100 gramu iepakojuma glīto dzelteno kārbiņu, jāatzīst, - uz tās etiķetes redzamas kaņepju lapas. Vai tieši tās reklamē straujo narkomānijas izplatību Latvijā, to centāmies noskaidrot gan pie pašiem ražotājiem, gan arī Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

 

I.Boša stāsta, ka kaņepju sviestu galvenokārt iegādājušies gados vecāki pircēji - arī no Igaunijas, kuri zina, cik gards ir šis produkts, uzziests uz maizes. Sazinoties ar zemnieku saimniecības "Adzelvieši" vadītāju Dzidru Grīnbergu, viņa atzīst, ka tik tiešām prece ir jāizņem no tirdzniecības.

 

 

Daļu vainas ražotāji uzņemas arī paši, jo laikus nav paspējuši nosūtīt vēstuli PVD pārvaldei ar lūgumu līdz decembrim atļaut iztirgot preci ar jaunā noformējuma etiķetēm, kurās zemnieku saimniecība ieguldījusi tūkstošs latu. Tas mazai saimniecībai esot vērā ņemams finansiāls ieguldījums. Dz. Grīnberga nepieciešamās formalitātes cerējusi nokārtot novembrī, jo esot bijusi iekavējusies ražas novākšana. "Adzelviešos" šovasar kaņepes aizņēmušas septiņus hektārus zemes, bet raža neesot bijusi tik laba kā pērn.

 

 

Audzētāji darot visu, lai kaņepes izaugtu pēc iespējas vairāk eļļainākas, jo gala produkts tad ir garšīgāks un kvalitatīvāks. Latvijā kaņepes aizliegts audzēt siltumnīcās un zem stikla.

 

PVD Valkas pārvaldes vadītājs Jānis Liepiņš informē, ka iestādes dokumentu apritē nav saņemta informācija par šādu faktu, tāpēc pārvaldei nav bijis jāiesaistās minētās preces izņemšanā no tirdzniecības.

 

"Šo problēmu ar preces atsaukšanu novērš paši ražotāji," secina J. Liepiņš. Viņš pieļauj, ka kāds jaunajā kaņepju sviesta noformējuma logo ieraudzījis kaņepju lapu, kas pasaulē tiek uzskatīta par starptautisku narkotisko vielu simbolu. Iespējams, tāpēc ir notikusi arī pircēju maldināšana. Šī iemesla dēļ ir brīdināti ražotāji, kuriem jānovērš šo etiķešu izmantošana.

Komentāri 2

Kaņepju nevar pārdot,bet kā tad var pārdot dzērienu uz kura ir redzama kaņepju lapa.pati tādu redzēju veikalā Maxima.

pirms 12 gadiem, 2008.10.28 10:44

er

Stulbums. Tad jau drīz nevarēs attēlot arī magoni, salviju un visu ko citu, ko kāds izmanto nepārtikas mērķiem? Birokrātiskais absurds. Vai tad sviestā sagrūstās sēklas var izmantot kā citādi?

pirms 12 gadiem, 2008.10.28 16:33

Latvijas ziņas