Saeima atbalsta pazemināto PVN likmi 10% apmērā dabasgāzes piegādei, medicīnas precēm un preses izdevumiem 1

Pazeminātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 10% apmērā piemēros medicīnas precēm un iekārtām, preses izdevumiem un dabasgāzes piegādei iedzīvotājiem, izņemot autotransportu, šādu likuma redakciju otrajā galīgajā lasījumā šorīt pieņēma Saeimas sēdē.

 

Valdība pazeminātās PVN likmes piemērošanu preses izdevumiem neatbalstīja, savukārt, komentējot veselības ministra Ivara Eglīša (TP) priekšlikumu noteikt pazemināto PVN likmi medicīnas precēm un iekārtām, Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC) sacīja, ka, atbalstot priekšlikumu, no valsts budžeta būs nepieciešami papildus deviņi miljoni latu.

 

 

No nākamā gada PVN likme tiks paaugstināta līdz 21% līdzšinējo 18% vietā. Tāpat atcelta samazinātā 5% PVN likme, tās vietā nosakot samazināto likmi 10% apmērā. Turklāt to piemēros krietni mazāk jomās nekā līdz šim. Bez jau minētajām sfērām pazeminātā nodokļu likme tiks piemērota medikamentu piegādēm, zīdaiņiem paredzēto speciālo produktu piegādēm, siltumenerģijas un elektroenerģijas piegādēm iedzīvotājiem, kā arī sabiedriskā transporta pakalpojumiem iekšzemē.

 

 

Patlaban spēkā esošais likums par PVN nosaka, ka nodokļa 5% likmi piemēro arī grāmatu un kartogrāfisko izdevumu piegādēm. Pazemināta likme ir arī komerciālās televīzijas un komerciālā radio abonentmaksai.

 

 

5% PVN likme ir viesu izmitināšanas pakalpojumiem viesu izmitināšanas mītnēs - viesnīcās, moteļos, viesu mājās, lauku tūrismam izmantojamās mājās, kempingos, tūrisma mītnēs.

 

 

Pazeminātā likme ir ūdens piegādei centralizētā ūdensapgādes sistēmā, kanalizācijas pakalpojumiem, sadzīves atkritumu savākšanas, pārvadāšanas un apglabāšanas pakalpojumiem, apbedīšanas pakalpojumiem, ieejas maksai sporta pasākumos, ieejas maksai kinoizrādēs, izņemot erotiska un pornogrāfiska rakstura kinoizrādes.

 

 

Tāpat šāda likme tiek piemērota frizieru pakalpojumiem galapatērētājiem, kā arī iedzīvotājiem sniegtajiem vienkāršotās renovācijas pakalpojumiem un remonta pakalpojumiem būvniecības jomā, kas veikti to dzīvojamo māju iekštelpās, kuras tiek vai tiks izmantotas dzīvošanai. Šo pakalpojumu cenā nav iekļaujami izdevumi par materiāliem, tehnoloģijām un mehānismu izmantošanu.

 

 

Pazeminātā likme tiek piemērota vairākām malkas un koksnes kurināmā piegādēm iedzīvotājiem - pagaļu, zaru, žagaru saišķu vai tamlīdzīgā veidā, koksnes šķeldai vai skaidām, zāģskaidām un koksnes atlikumiem, zāģskaidu un koksnes atlikumiem aglomerētu vai neaglomerētu brikešu, granulu vai tamlīdzīgā veidā.

 

 

Šīm nozarēm turpmāk būs jāmaksā PVN likme 21% apmērā.

Kā norāda Finanšu ministrija (FM), paaugstinātā PVN likme dos papildu ieņēmumu budžetā. Paredzams, ka vienlaicīgi pieaugs preču un pakalpojumu cenas un tā rezultātā varētu samazināties patēriņš un paaugstināsies inflācija. Cenu paaugstināšanās negatīvi ietekmētu mājsaimniecības, īpaši maznodrošinātos iedzīvotājus.

 

 

Grozījumi likumā par PVN stāsies spēkā 2009.gada 1.janvārī.

Saeima atbalstīja IIN likmes samazināšanu no pašreizējiem 25% līdz 23%. Pēc FM prognozēm, tas veicinās valsts ekonomisko attīstību, samazinot darbaspēka izmaksu daļu, kas saistīta ar nodokļu maksājumiem. Tāpat tiks veicināta iedzīvotāju naudas līdzekļu palielināšana un būs iespējams veicināt pieprasījumu pēc precēm un pakalpojumiem.

 

 

Samazinot IIN, budžeta ieņēmumi nākamgad un turpmākos trīs gadus varētu sarukt par 66 miljoniem latu gadā.

 

 

Savukārt grozījumi likumā par akcīzes nodokli paredz paaugstināt šo nodokli vīnam, raudzētajiem dzērieniem un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem.

 

 

Akcīzes nodoklis bezsvina benzīnam tiks palielināts par 18%, dīzeļdegvielai un petrolejai - par 21,2%, svinu saturošam benzīnam - par 1%, sašķidrinātajai naftas gāzei - par 3,4%.

 

 

Likums paredz palielināt akcīzes nodokli kafijai - par 100 kilogramiem no 50 latiem uz 100 latiem, bet bezalkoholiskajiem dzērieniem - par 100 litriem no diviem uz četriem latiem.

 

 

No nākamā gada tiks ieviesti IIN papildu atvieglojumu invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem par aptuveni 12,5% līdz šim plānoto 25% vietā.

 

 

Personai, kurai noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte, tiks piemērots IIN papildu atvieglojums 108 latu mēnesī līdzšinējo 96 latu vietā. Trešās grupas invalīdiem būs tiesības uz nodokļa atvieglojumu 84 lati 75 latu vietā.

 

 

Personām, kurām ir noteikts politiski represētās personas statuss, un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem IIN papildu atvieglojums pieaugs no 96 latiem uz 108 latiem mēnesī.

 

 

Šāda kārtība attieksies uz aptuveni 20 000 iedzīvotāju. FM prognozē, ka IIN papildu atvieglojumi radīs pozitīvu ietekmi uz cilvēku iesaistīšanos darba tirgū.

 

 

Tāpat ar 2009.gadu ar IIN neapliekamā minimuma apmērs nebūs 100 lati, kā bija plānots, bet tikai 90 lati, savukārt nodokļa atvieglojuma apmērs IIN aprēķināšanai būs 63 lati plānoto 70 latu vietā. Neapliekamā minimuma palielināšana no valsts budžeta prasīs 66 miljonus latu nākamgad un turpmākos trīs gadus.

 

 

Kā ziņots, Saeima 11.decembrī sāka un jau 12.decembra agrā rītā beidza skatīt Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu, kurā paredzēts noteikt striktus ierobežojumus tēriņiem, kā arī nodokļu paaugstināšanu.

 

Komentāri 1

no NRA

http://www.nra.lv/zinas/13569-zviedrijas-fiskala-diktatura-latvija.htm?msg=ok#comments..

pirms 12 gadiem, 2008.12.14 22:51

Latvijas ziņas