Saeima šodien balsos par novadu karti

Saeima šodien balsos par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pieņemšanu galīgajā redakcijā, likumprojektam ir pievienota arī jaunā novadu karte.

 

Paredzams, ka novadu karte tiks pieņemta ar opozīcijā esošā "Saskaņas centra" un daļas "Jaunā laika" frakcijas deputātu balsīm, savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcija ir paziņojusi, ka balsos pret Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pieņemšanu galīgajā redakcijā, ja Saeimas vairākums nenobalsos par ZZS rosinātajām izmaiņām novadu kartē.

 

 

Pēc reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra Edgara Zalāna (TP) domām, balsojums Saeimā par vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu būs tik svarīgs, ka var ietekmēt valdības koalīciju.

 

 

ZZS frakcija rosina kartē iekļaut 128 novadus, "Pilsoniskās savienības" frakcija - 133 novadus, bet Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ir akceptējusi novadu karti, kurā ir 109 novadi un deviņas republikas pilsētas.

 

 

ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA pastāstīja, ka frakciju neapmierinoša balsojuma rezultātā ZZS centīsies, lai likumprojekts tiktu atdots atpakaļ Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, kā otrajā lasījumā tika pieņemts, un varētu turpināt diskusiju par novadu robežām. Nākamā gada 16.janvārī Satversmes tiesa ir plānojusi sākt izskatīt to pašvaldību sūdzības, kuras nav apmierinātas ar novadu reformu.

 

 

Tomēr Brigmanis solīja, ka ZZS deputāti neparakstīs iesniegumu Valsts prezidentam Valdim Zatleram uz diviem mēnešiem apturēt Saeimas pieņemtā likuma izsludināšanu, lai varētu ierosināt tautas nobalsošanu par to.

 

 

Pagājušo ceturtdien, 11.decembrī, Saeimā šādu iesniegumu Valsts prezidentam jau bija parakstījuši 34 deputāti, bet pēc sarunas ar Ministru prezidentu Ivaru Godmani (LPP/LC) ZZS frakcijas deputāti savus parakstus atsauca.

 

 

Savukārt "Saskaņas centra" (SC) līderis Nils Ušakovs aģentūrai LETA apgalvoja, ka "SC vienmēr ir atbalstījusi administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu" un visi 18 SC frakcijas deputāti balsos par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pieņemšanu galīgajā redakcijā.

 

 

"Jaunā laika" frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis aģentūrai LETA apgalvoja, ka JL frakcija neatbalsta reģionālo reformu, jo "tā nesasniegs sākotnēji izvirzīto mērķi". Tomēr Zaķis pieļāva, ka daži JL frakcijas deputāti varētu nobalsot par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pieņemšanu galīgajā redakcijā vai atvieglot tā pieņemšanu, nepiedaloties balsojumā. Par to šie JL deputāti netikšot disciplināri sodīti, apgalvoja frakcijas vadītājs.

 

 

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija uz savu sēdi bija uzaicinājusi 87 pašvaldību vadītājus, lai uzklausītu viņu viedokli par novadu reformu. Rezultātā komisija ierosināja izveidot septiņus jaunus novadus: Alsungas, Baltinavas, Inčukalna, Skrīveru, Priekuļu, Raunas novadu, bet Brenguļu novadu pārdēvēja par Beverīnas novadu.

 

 

Ja novadu karte tiks apstiprināta atbildīgās komisijas akceptētajā variantā, vismazākais būs Baltinavas novads ar 1420 iedzīvotājiem, Alsungas novadā būs 1730 iedzīvotāji. Savukārt Ogres novadā būs 38 000, bet Talsu novadā - 35 000 iedzīvotāju.

 

 

Zalāns ir apsolījis, ka visi pagasti, kas ir piekrituši novadu veidošanai, saņems valsts solīto 200 000 latu dotāciju, bet tie, kas šo procesu boikotēja, paliks tukšā.

 

 

Centrālā vēlēšanu komisija esot apsolījusi nodrošināt novada domes vēlēšanas arī tajos pagastos, kuru vadītāji sabotē reformu.

 

Latvijas ziņas