Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeimas kandidātu programmās daudz skaistu un tukšu solījumu

Pagājušonedēļ beidzās termiņš Saeimas deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanai Centrālajā vēlēšanu komisijā.

Nu jau ir zināms, ka Saeimas vēlēšanās, kas notiks 2. oktobrī, piedalīsies 13 partijas un politiskās apvienības. Ir notikusi arī 10. Saeimas reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izloze. Vēlēšanās ar pirmo numuru startēs partija "Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā" , bet pēdējais - 13. numurs - izlozē ticis Kristīgi demokrātiskai savienībai.

Ne ar ko neatšķiras no citāmPēc pēdējā "Ziemeļlatvijas" vēlēšanās kandidējošo partiju un to programmu apskata savus sarakstus vēl ir iesniegusi partija "Daugava - Latvijai" un Pēdējā partija.

No partijas "Daugava - Latvijai" vēlēšanās visos piecos vēlēšanu apgabalos kandidēs 84 kandidāti. Kopējā saraksta priekšgalā atrodas Pēteris Abrickis, kura vārds līdz šim politikā nav dzirdēts. No Centrālajai vēlēšanu komisijai iesniegtajiem dokumentiem zināms vien tas, ka viņš ir beidzis Rīgas elektromehānikas tehnikumu un pēc specialitātes ir elektrosakaru elektriķis. Viņam pieder SIA "Trigers". Kandidātam ir arī 400 tūkstoši eiro lielas parādsaistības. Viņa paša uzņēmums 50 aizņēmējiem aizdevis 100 tūkstošus latu.

Vidzemes vēlēšanu apgabalā no šīs partijas sarakstā pirmais ir Imants Burvis. Viņa viedokļi šad tad politiskajā dzīvē ir dzirdēti. I. Burvis ir beidzis Rīgas jūrskolu, Latvijas Universitāti un ir ieguvis kuģa mehāniķa profesiju un tiesību maģistra grādu. Aiz viņa sarakstā ir Vilis Āķis, Arnis Olte un Gvido Stolbovs. A. Olte vairāk ir zināms kā Latvijas diabētiķu asociācijas valdes loceklis, darbojas arī Jūrmalas krievu kultūras un izglītības biedrībā.

Pēc kandidātu piedāvātās programmas gan grūti noteikt, ar ko partija "Daugava - Latvijai" atšķiras no citām partijām un apvienībām. Nevar pat saprast, kādēļ politiskā spēka nosaukumā ir iekļauts Daugavas nosaukums, jo programmas tekstā mūsu likteņupei nekāda vieta nav ierādīta. Lasāmas vien neko neizsakošas frāzes, piemēram, "lai nostiprinātu Latvijas neatkarību, 10. Saeimas uzdevums ir saglabāt tautas dzīvo spēku".

Tālāk skan saukļi konsolidēt Latvijas tautu, lai nodrošinātu tās izdzīvošanu, kā arī nodrošināt darba vietas un pieejamu medicīnisko aprūpi. Tas viss nobeidzas ar izsaukšanos: "Apturēt demogrāfisko krīzi!" Nav arī īsti saprotams, ko nozīmē partijas nodoms 75 procentus Eiropas Savienības struktūrfondu naudas ieguldīt cilvēkresursu attīstībai. Nezin, vai kandidāti ir painteresējušies, ko par to domā fondu apsaimniekotāji.

To, ka gandrīz visās programmās lielākoties ir tikai skaisti solījumi, atzinusi arī valsts kontroliere Inguna Sudraba.

Partija izveidota protesta dēļŠķiet, tieši tādēļ, ka ir tik daudz tukšu solījumu, turklāt kandidātu vidū ir politiķi, kas nav izpildījuši arī pirms iepriekšējām vēlēšanām apsolīto, sevi 10. Saeimas krēsliem ir pieteikusi Pēdējā partija. Kopumā sarakstā iekļautos kandidātus var raksturot kā radošus, disidentiski domājošus cilvēkus, kuri savu partiju izveidojuši vairāk kā protesta formu pret valdošo politisko liekulību, mazāk deputātu krēslu iegūšanai.

Kopējā saraksta priekšgalā ir Natālijas Draudziņas ģimnāzijas absolvents Māris Antons bez profesijas un amata. Savukārt Vidzemes apgabala sarakstā pirmais ir psihoterapeits Juris Stabingis, kurš beidzis Humānistiskās un eksistenciālās psiholoģijas institūtu. Pēc viņa sarakstā pirmajā četriniekā ir ierakstīta ekonomiste Zanda Slava, M. Antons un pašnodarbinātais, komponists Juris Riekstiņš.

Kandidātu programma drīzāk ir uztverams kā grotesks, un jāatzīst, labi izdevies literārs darbs par līdzšinējo politiķu darbību. Tās sākumā minēts britu filozofa Bertrāna Rasela teiciens: "Pasaule ir pilna muļķiem un fanātiķiem, kas ir ļoti pārliecināti, kamēr gudri cilvēki šaubās." Tūlīt pēc tam seko solījums sagādāt miljardiem latu budžetā, miljoniem darbavietu, noteikt mazu pensijas vecumu un radīt plaukstošu kultūru un zinātni.

Pēc tam paši autori it kā pajautā lasītājiem, vai viņi noticēja, un tad jau gluži nopietni izskaidro, kā būs pēc vēlēšanām. Visticamāk, ka partiju atvērtie biroji tautai aizvērsies un viss turpināsies pa vecam. Valdība turpinās apcirpt budžetu pēc starptautisko aizdevēju norādījuma. Programmas autori norāda, ka mērķim jābūt nevis kopproduktam, bet laimes indeksam - cilvēka labsajūtai. Vai tas kādreiz tiks sasniegts, tas lielā mērā būs atkarīgs arī no mums - vēlētājiem.

Izlozētie Saeimas kandidātu sarakstu numuri1. Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā.2. Vienotība.3. Ražots Latvijā.4. Saskaņas centrs.5. Tautas kontrole.6. Zaļo un zemnieku savienība.7. Par prezidentālu republiku.8. Par labu Latviju.9. Sociāldemokrātisko politisko partiju apvienība "Atbildība".10. Daugava - Latvijai.11. Pēdējā partija.12. Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK".13. Kristīgi demokrātiskā savienība.

 

Latvijas ziņas