Sniega slodzes radītie zaudējumi jau šobrīd ir lielākie pēdējo 10 gadu laikā

„Apdrošināšanas sabiedrība ERGO šogad pirmajā divās darba dienās jau saņēmusi vairāk kā 20 atlīdzību pieteikumus par biezās sniega kārtas radītajiem zaudējumiem īpašumiem dēļ savlaicīgi nenotīrietiem jumtiem," informē ERGO Latvija AAS Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Inese Kronberga.

ERGO speciālisti atgādina, ka ēku īpašnieku atbildība ir uzturēt savu īpašumu atbilstošā kārtībā, tostarp apsaimniekojot un notīrot jumtu no sniega segas. Tāpēc apdrošinātāji sagaida, ka pēc intensīvas snigšanas ēkas īpašnieks vai apsaimniekotājs apsekos ēku un nepieciešamības gadījumā organizēs sniega vai lāsteku novākšanu no apdraudētajiem ēku jumtiem.

Pretēji situācijai pērn, kad dominēja sala rezultātā radušies nelaimes gadījumi, šoziem lielākais saņemto atlīdzības pieteikumu skaits ir par biezās sniega segas radītajiem zaudējumiem.

„Lielais saņemto pieteikumu skaits gada pirmajās dienās skaidrojams ar kritisko sniega daudzumu un temperatūras svārstībām, kas veicināja gan sniega segas kušanu, gan sasalšanu, kā arī tā saucamais „sasalstošais lietus", kas radīja īpaši negatīvu efektu uz ēku jumtiem. Ik vienu ēkas īpašnieku vai apsaimniekotāju aicinām būt tālredzīgiem un savlaicīgi pārdomāt risinājumus ēku jumtu atbrīvošanai no biezās sniega segas, un rēķināties ar prognozēto ilgstošo un sniegiem bagāto ziemu," aicina ERGO Īpašuma apdrošināšanas departamenta direktors Jānis Sprindžuks.

I.Kronberga skaidro, ka katrs zaudējumu pieteikuma gadījums ir vērtējams individuāli, saskaņā ar noslēgtā līguma noteikumiem. ERGO noteikumos sniega slodze ir definēta kā stiprs sniegs, kad 12 stundu vai īsākā laikā nokrīt 20cm un vairāk sniega, kā rezultātā sniega vai ledus svars sabojā vai rada zaudējumus apdrošinātai ēkai.

Tāpēc ERGO eksperti izvērtētē individuāli katru pieteikto zaudējumu atlīdzības gadījumu, lai noskaidrotu vai katrs konkrētais gadījums vērtējams kā cēloņsakarība pēc intensīvas snigšanas, kuru rezultātā radušās sekas - jumta sabrukšana.

ERGO: nenotīrīti ēku jumti ir to īpašnieku atbildībaI.Kronberga norāda, ka ēkas īpašnieka atbildība ir pienācīgi uzraudzīt savu īpašumu, citādi tas var tikt traktēts kā viegla vai rupja neuzmanība, kas saskaņā ar apdrošināšanas noteikumiem ierobežo vai liedz iespēju saņemt atlīdzību.

Viena no biežāk sastopamajām situācijām sniegiem bagātās ziemās ir ēku jumtu iebrukšana, nespējot izturēt lielās sniega masas.

„ERGO novērojumi liecina, ka visbiežāk sniega slodzes riskam pakļautas ir vieglo konstrukciju celtnes ar lielu jumta platību: nojumes, siltumnīcas, angāri, saliekamie angāri. Tāpat ļoti bieži sastopamas situācijas, kad no jumta nenotīrīts, krītošs sniegs rada bojājumus citam īpašumam vai pat rada nopietnu apdraudējumu cilvēku veselībai vai pat dzīvībai," informē J. Sprindžuks.

Situācijas saasinājumu un pieteikto atlīdzību skaita kulmināciju ERGO speciālisti prognozē martā un aprīlī, kad, kūstot no jumtiem nenotīrītājam sniegam, ūdens var nokļūst iekštelpās un bojā telpu apdari. Tādēļ ERGO eksperti sniega segu aicina likvidēt savlaicīgi, jo pretējā gadījumā pavasarī kūstošais sniegs var radīt lielus zaudējumus, par kuriem ERGO apdrošināšanas noteikumi kompensācijas neparedz.

Latvijas ziņas