Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tuvākajā laikā pasaulē celsies cenas cukuram, pienam, maizei, gaļai un kafijai (Papildināts!) 8

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) informē par cenu izmaiņām pasaules tirgos:

Cukurs

Cukurs paliek dārgāks, jo pieaug tā cena pasaules tirgos. Pēc spekulācijām cukura biržās, cenas pāris mēnešu laikā varētu pieaugt par 1%. Septembra vidū kritās cukura cenas biržās - Ņujorkā jēlcukuram par 4% (līdz 418 USD par tonnu), bet Londonā baltajam cukuram par 2% (līdz 552 USD/t). Kopumā gada laikā cukura cenas kritušās par 13% un 17%. Šī brīža vairumtirdzniecības cena cukuram ir 0,63 Ls/kg, pūdercukuram - 0,38 Ls par 400 gramiem.

Piena produkti

Piena un piena produktu cenas pirmajā pusgadā pieauga tikai par 1,1%. Bet būs sliktāk, kaut arī Eiropas tirgos cenas ir zemas, tās augs pēc piedzīvotā sausuma Krievijā un ASV, kur kļuvusi dārgāka lopbarība. Līdz decembrim cenas varētu pieaugt par 2%. Sezonālais piena pārstrādes kritums Dienvidpuslodē maija beigās atsaucās uz piena pulvera cenas kritumu pasaules tirgos.

Vienlaikus jūlija beigās notika cenu kāpums, kas saistīts ar sausumu Krievijā un lopbarības sadārdzināšanos ASV. Līdz ar to pieauga piena pārstrādes cenas rūpnīcās. Rezultātā piena ražošana ir zemāka kā gaidīts un pasaulē cenas aug. (Tajā pašā laikā ES draud ar sankcijām par piena kvotu pārsniegšanu, t.sk. arī Latvijai). ES piena produktu cenas ir par 1,65% zemākas kā pasaules cenas, bet ASV 18,2% augstākas kā vidēji ES.

Gaļa

Cūkgaļa ir rekorddārga, bet izskatās, ka tā vēl padārdzināsies. Tas saistīts ar to, ka no pagājušā gada samazinājies lopu skaits sakarā ar dārgo lopbarību. Pirmajā pusgadā cūkgaļas cenas pieauga par 2,5%, līdz gada beigām varētu pieaugt par vēl 2,5%. Savukārt liellopa gaļas cenas pirmajā pusgadā pieauga par 6%, otrajā pusgadā kāpums varētu būt zemāks nepārsniedzot 1%.

Plānojams, ka gada beigās varētu būt augstas putnu gaļas cenas. Pirmajos septiņos mēnešos pieaugums ir par 8,7%, gada griezumā tas varētu sasniegt 10% pieaugumu.

ES samazinājies jēra gaļas patēriņš, gada pirmajā pusē esam importējuši tirgū 88 000 t gaļas, kas par 32% mazāk kā pagājušajā gadā. Imports no Jaunzēlandes krities par 20%, no Austrālijas - par 13%. Galvenais jēra gaļas piegādātājs ES ir Jaunzēlande, kas dod 88% no visām piegādēm.

Graudaugi

Graudu biržās jūtamas arvien nervozākas spekulantu darbības, tā, piemēram, Čikāgas (ASV) biržā kviešu cenas visu dienu bijušas iepriekšējās dienas līmenī, bet dienas beigās pacēlās par 1%, pēc tam ātri nokritās. Ja dienā kopā biržā bija ap 62 000 darījumu, tad pēdējā stundā notika 11 000, kas ir sestā daļa no tiem.

Līdzīgas spekulācijas ir arī ar kukurūzu, kuras cena gan kopumā krīt - Parīzē (Francija) par 0,6% attiecībā uz novembra piegādēm, bet Čikāgā (ASV) par 1,4%. Šobrīd Parīzes biržā novembra piegādēm kviešu cena ir 261 EUR/t. Savukārt janvāra un marta piegādēm bija attiecīgi 260 un 257,5 EUR/t. Konstatējams pastāvīgs cenu kāpums. Kukurūzas cenas novembra piegādēm ir 241,75 EUR/t. Savukārt nākošā gada piegādēm ir dārgāk - 245,5 un 244,5 EUR/t.

ASV Čikāgas biržā cenas kviešiem decembra piegādēm - 323 USD/t, martam un maijam - 327,7 USD/t. Savukārt kukurūza attiecīgajos periodos ir 293,7 un 295 USD/t. Melnās jūras baseinā kvieši ir lētāki un to cena - 311 USD/t.

Līdz gada beigām par 2,5% varētu sadārdzināties makaroni, bet maize par 1%. Sausums Krievijā un ASV, kā arī Melnās jūras baseinā rada risku, ka var atkārtoties 2007. un 2008.gada pārtikas krīze. Tā, piemēram, Francijas prezidents Fransuā Olands piedāvā veidot stratēģiskās pārtikas rezerves, kas ierobežotu nekontrolētas cenu svārstības pārtikai (Līdzīgu rezervju veidošanu LTA atbalstīja pagājušajā gadā pēc Ķekavas putnu fabrikas priekšlikuma). Iebildums varētu būt tikai relatīvi augstas izmaksas glabāšanai. Oxfam ir novērtējusi, ka pietiek ar 105 miljoniem tonnu graudu krājumiem, lai izvairītos no pārtikas krīzes.

Krājumu izveidošana tika apspriesta RAPID forumā, ko veido 620 valstis. Galvenais uzdevums būtu ierobežot spekulācijas ar krājumiem, ko varētu izdarīt ieviešot finanšu transakciju nodokli. Pēc Francijas priekšlikuma plānots to ieviest ES ar 2014.gadu. Cita problēma - graudaugu cenu pieaugums un no pieaugošā izmantošana biodegvielai, sevišķi to jūt ASV, kur caurmērā patērē 40% bioetanola ražošanā.

Kafija, tēja, kakao

Pasaules biržās lēnām kāpj arī kafijas un tējas cenas, jo samazinās šo produktu globālā ražošana. Augustā gan bija manāma kafijas cenas krišanās. Par 1 mārciņu (453,6 grami) cena kritās -6,7% līdz 148,5 centiem. Tas ir kritums pēc jūlija kāpuma, kad cenas pieaugums bija par 9,5%, neskatoties uz šo augsto pieaugumu vidējā kafijas cena no šīs sezonas (no pagājušā gada oktobra) kopumā krīt, jo vidēji cena bija 193,9 centi, tagad - 148,5.

Kafijas ražotāji informē, ka kopējais eksports jūlijā sasniedza 9,1 miljonu maisu (aptuveni pa 60 kg) un ir par 18% vairāk salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Kopējais kafijas eksports pret iepriekšējo sezonu pieaugs par 1,5%. Vairumtirdzniecības cena maltajai kafijai (250 gr): Arabica - 1,68 Ls, Jacobs - 1,66 Ls, Jacobs Cronung - 1,78 Ls. Šķīstošajai kafijai (200 gr): Jacobs Cronung Gold - 3,84 Ls, Chibo - 3,41 Ls. Labības kafija - 0,35 Ls.

Pateicoties vispārējai pasaules krīzei šokolādes tirgus aug, jo recesijā esošo valstu iedzīvotāji - eiropieši un amerikāņi šokolādi patērē kā „zāles" pret stresu. Tirgus analītiķi uzskata, ka tuvāko 5 gadu patēriņš pieaugs par 30%, līdz ar to kakao tirgū valda pozitīvs noskaņojums un pēdējie dati rāda 20% importa pieaugumu. Kakao cena par 100 gr šobrīd ir 0,56 Ls.

Papildinājums:Sviesta cena palēnām kāpj. Augustā vidējā cena ES 2,77 EUR/kg. Visstraujāk cenas aug Vācijā, vismazāk - Nīderlandē. Extra sviesta cena par 200 g ir no 0,55 Ls līdz 0,69 Ls.

Pusotra mēneša laikā lopi sadārdzināsies par 4,3% sasniedzot vidējo cenu jaunlopu kategorijā 3.89 EUR par kg kaušanas masas. Tas ir par 10% vairāk kā pagājušajā gadā, kad likās, ka cenas jau tā sasniegušas augstu līmeni

No graudaugiem vislielākais cenu kāpums kukurūzai - 25%, sojai - 17%. Cenas kritās tikai rīsiem par 4%.

Komentāri 8

Jā - kad?

Ar ko samaksāsim komunālos?

Kad pacels minimālo, kad sāks samazināt nodokļus, kad ieviesīs progresīvo nodokli?

pirms 7 gadiem, 2012.10.01 16:24

....

ja mums Latvijā 200 gr sviests maksātu 55-69 santīmi , tad nu diez vai lielākā daļa tautas ēstu poļu margarīnu:):):)

pirms 7 gadiem, 2012.10.01 19:36

Gatis

nu te jau LV gatavi,ka "uzņēmēji" maksā arī 100ls-vergi paliek vergi-ne velti visi aizbraukuši prom no LV

pirms 7 gadiem, 2012.10.02 08:48

urā

beidzot varēsim palīdzēt pasaulei,citādi tikai glābjam Latvijas baņķierus

pirms 7 gadiem, 2012.10.02 10:44

Gan jau VIP personām ir pieliktas vai pieliks, jo viņi ir tā trūcīgākā tautas daļa , kuriem ivienmēr par maz- dzērieni , ēdieni un plezīri atmaksāti ar nodokļu maksātāju naudu ,pārejie gan jau kā izdzīvojuši , tā izdzīvos. Cerams , ka pienāks laiki, kad tās pagastu mājas un domi izrevidēs un būs jāsāk strādāt , nevis izklaidēties.

pirms 7 gadiem, 2012.10.03 09:08

Latvijas ziņas