Uz valsts svētkiem piešķirs 151 valsts augstāko apbalvojumu

Valsts prezidenta kancelejas Ordeņu kapituls uz valsts svētkiem valsts augstākos apbalvojumus nolēmis piešķirt 151 personai - politiķiem, ierēdņiem, uzņēmējiem, militārpersonām, sportistiem, mediķiem, pedagogiem un zinātniekiem, sabiedriskajiem un kultūras darbiniekiem.

 

Par godu Latvijas 90.gadadienai Ordeņu kapituls nolēmis piešķirt 54 Triju Zvaigžņu ordeņus un tā goda zīmes, 18 Viestura ordeņus un tā goda zīmes, kā arī 79 Atzinības krustus un tā goda zīmes.

 

 

Piešķirto apbalvojumu skaits šoreiz ir divas reizes lielāks nekā 2007.gadā, jo būtiski pieaudzis pieteikto kandidātu skaits, īpaši no Latvijas reģioniem, aģentūru LETA informēja Prezidenta preses dienestā.

 

 

Trešās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni uz valsts svētkiem saņems atjaunotās neatkarīgās Latvijas Ministru padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Ilmārs Bišers un priekšsēdētāja vietnieks Arnis Kalniņš, Austrijas vēstnieks Latvijā Vernfrīds Keflers, bijušais Francijas vēstnieks Latvijā Andrē Žans Liburels, Eiropas Savienības Statistikas biroja "Eurostat" Ekonomiskās un reģionālās statistikas departamenta direktore Inna Šteinbuka un Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktors, vēstnieks Ints Upmacis.

 

 

Ceturtās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts divkārtējam Paraolimpisko spēļu čempionam diska mešanā Aigaram Apinim, dzejniekam un publicistam Viktoram Avotiņam, Jaunā Rīgas teātra aktierim Gundaram Āboliņam, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Arhitektūras ekspertu padomes vadītājam, arhitektam Pēterim Blūmam, Latvijas Olimpiskās delegācijas galvenajai ārstei, sporta ārstei Līgai Cīrulei, latviešu sabiedriskajam darbiniekam Austrālijā, bijušajam Latvijas goda konsulam Jaundienvidvelsā, Kvīnslendā un Austrālijas ziemeļu teritorijā Jānim Daliņam, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājam, arhitektam Jurim Dambim, bijušajam Latvijas Tautas frontes VEF nodaļas vadītājam Dainim Dandēnam, SIA "Hermaņa Brauna fonds" direktorei, pianistei Innai Davidovai un Rīgas Vieglatlētikas skolas šķēpmešanas trenerei Valentinai Eidukai.

 

 

Tāpat ceturtās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni saņems ārsts traumatologs Laimonis Aleksandrs Ejubs, tautas tērpu centra "Sena Klēts" vadītāja Maruta Grasmane, gleznotāja Helēna Heinrihsone, rakstniece Nora Ikstena, hokejists un hokeja treneris, pasaules čempions Artūrs Irbe, klavesīniste, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Klavesīna klases docente Aina Kalnciema, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Vides zinātnes nodaļas vadītājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Māris Kļaviņš, Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas katedras profesors, Digitālās tehnoloģijas laboratorijas vadītājs, mākslinieks Ojārs Pētersons, latviešu sabiedriskā un kultūras darbiniece Kanādā Inta Purva, kā arī latviešu sabiedriskais darbinieks, kultūras un izglītības mecenāts Adolfs Arvīds Sīlis.

 

 

Ceturtās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts arī olimpiskajam vicečempionam svarcelšanā, pasaules čempionam svarcelšanā Viktoram Ščerbatiham, pilnmetrāžas dokumentālās filmas "Padomju stāsts" scenārija autoram un režisoram Edvīnam Šnorem, diriģentam, obojistam, Valsts kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" mākslinieciskajam vadītājam Normundam Šnē, olimpiskajam čempionam BMX riteņbraukšanā, pasaules un Eiropas čempionam BMX riteņbraukšanā Mārim Štrombergam, kordiriģentam, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Diriģēšanas katedras vadītājam, docentam, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsdiriģentam, Jāzepa Mediņa Mūzikas skolas Kora nodaļas vadītājam un zēnu kora diriģentam Romānam Vanagam, Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentam Aldonam Vrubļevskim, aktrisei Dinai Tonei (Kuplei), dzejniecei, žurnāla "Rīgas Laiks" galvenajai redaktorei Inesei Zanderei un kordiriģentam, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsdiriģentam un goda virsdiriģentam Jānim Zirnim.

 

 

Piektās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts horeogrāfei, dejas pedagoģei, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsvadītājai un Goda virsvadītājai Margai Apsītei, paraolimpisko spēļu vicečempionam lodes grūšanā Edgaram Bergam, Daugavpils Juzefa Pilsudska Poļu vidusskolas direktorei Gertrudai Grāvei, Latvijas vēstniecības Lielbritānijā padomniecei kultūras jautājumos Irēnai Hamiltonei, suitu kultūras pārstāvei, Kuldīgas rajona Gudenieku etnogrāfiskā ansambļa "Gudenieku suiti" ilggadējai vadītājai, latviešu valodas un literatūras skolotājai Lidijai Jansonei, tēlniekam Jānim Aivaram Karlovam, olimpiskajam vicečempionam šķēpmešanā Aināram Kovalam, Latvijas BMX riteņbraukšanas izlases vecākajam trenerim, Latvijas čempionam, pasaules junioru čempionam, pasaules vicečempionam BMX riteņbraukšanā Ivo Lakučam, latviešu estrādes mūziķim Viktoram Lapčenokam, kā arī žurnālistei, apgāda "Likteņstāsti" vadītājai, grāmatizdevējai Anitai Mellupei.

 

 

Tāpat ar piektās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni tiks apbalvota ilggadējā Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes "Vālodzīte" vadītāja Rasma Podiņa, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas sākumskolas skolotāja Velta Polīte, ilggadējā Smiltenes pilsētas 2.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Edīte Rauza, sabiedriskais un kultūras darbinieks Konstantīns Rozenbergs, olimpiskais vicečempions šķēpmešanā, Latvijas rekordists šķēpmešanā Vadims Vasiļevskis, SIA "Tilde" programmizstrādes direktors Andrejs Vasiļjevs un komponistam, Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs Valdis Zilvers.

 

 

Ar Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi apbalvots sabiedriskais darbinieks, zemnieku saimniecības "Purlande" vadītājs Jānis Rasnačs un sabiedriskais darbinieks, Liepājas Politiski represēto kluba priekšsēdētājs Arnolds Treids.

 

 

Pirmās šķiras Viestura ordenis tiks pasniegts Valsts robežsardzes priekšniekam, ģenerālim Gunāram Dāboliņam. Trešās šķiras Viestura ordenis tiks pasniegts Valsts policijas Daugavpils pilsētas un rajona policijas pārvaldes priekšniekam, pulkvedim Imantam Jānim Bekešam, Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes priekšniecei, pulkvedei Līgai Cīrulei, Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes priekšniekam, pulkvedim Andrim Lapiņam un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietniekam, Izmeklēšanas atbalsta pārvaldes priekšniekam, pulkvedim Arturam Ļūļakam.

 

 

Ceturtās šķiras Viestura ordenis tiks pasniegts Norvēģijas Bruņoto spēku pulkvežleitnantam Jūernam Ērikam Berncenam, sabiedriskajam darbiniekam, SIA "Kurzemes cietokšņa muzejs" izpilddirektoram, atvaļinātajam policijas majoram Ilgvaram Brucim un sabiedriskajam darbiniekam, Latvijas savienības "Černobiļa" valdes priekšsēdētājam, atvaļinātajam pulkvežleitnantam Arnoldam Ārvaldim Vērzemniekam.

 

 

Savukārt piektās šķiras Viestura ordenis tiks piešķirts Nacionālo bruņoto spēku komandiera Personīgā štāba vecākajam preses virsniekam, virsleitnantam Uldim Davidovam, Latviešu virsnieku apvienības biedram, atvaļinātajam virsleitnantam Rolandam Kovtuņenko, sabiedriskajai darbiniecei, Latvijas Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas vadītājai Birutai Rodovičai un Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 22.kājnieku bataljona Kājnieku rotas komandierim, virsleitnantam Aigaram Savickim.

 

 

Ar Viestura ordeņa Sudraba goda zīmi apbalvots Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 2.kājnieku bataljona 2.kājnieku rotas seržants virsseržanta amatā Normunds Boževnieks, Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljona Štāba un apgādes rotas medicīnas vada 1.ārstniecības nodaļas feldšere, seržante Irita Kronīte, Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljona Operatīvās nodaļas (S-3) 4.klases speciālists, seržants Andris Lubejs un Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 2.kājnieku bataljona 1.rotas virsseržants Arnis Mucenieks.

 

 

Ar Viestura ordeņa Bronzas goda zīmi apbalvots Nacionālo bruņoto spēku flotiles Mīnu kuģu eskadras Ūdenslīdēju komandas Atmīnēšanas vada ūdenslīdēju instruktors, dižmatrozis Aleksandrs Parfjonovs un Nacionālo bruņoto spēku flotiles Mīnu kuģu eskadras Ūdenslīdēju komandas Atmīnēšanas vada ūdenslīdējs, dižmatrozis Jānis Rusiņš.

 

 

Savukārt pirmās šķiras Atzinības krusti ir piešķirti pirmajam Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājam Dainim Īvānam, komponistiem un Saeimas deputātiem Imantam Kalniņam un Raimondam Paulam, Latvijas Tautas frontes dibināšanas iniciatoram, dzejniekam un vēstniekam Jānim Peteram, Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta priekšsēdētājam Jānim Stradiņam un dzejniekam un publicistam Imantam Ziedonim.

 

 

Otrās šķiras Atzinības krusts piešķirts Lietuvas iekšlietu ministram Regimantam Čupailam, Amsterdamas pilsētas mēram Mariusam Jobam Koenam, kordiriģentam, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsdiriģentam un goda virsdiriģentam, profesoram Gido Kokaram, kordiriģentam, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsdiriģentam un Goda virsdiriģentam, profesoram Imantam Kokaram, Igaunijas iekšlietu ministram Jiri Pihlam, Rīgas Lutera draudzes mācītājam Jurim Rubenim, dzejniekam un atdzejotājam Knutam Skujeniekam un dzejniecei Mārai Zālītei.

 

 

Trešās šķiras Atzinības krusts piešķirts VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" valdes priekšsēdētājam Inesim Feiferim, Dānijas Karaliskās bibliotēkas ģenerāldirektoram Erlandam Koldingam Nilsenam, rakstniecei, publicistei, radio žurnālistei Marinai Kosteņeckai, Latvijas goda konsulam Kiprā Adonim Papadopulosam, Ministru prezidenta padomniecei Eiropas Savienības jautājumos Ilzei Pētersonei un Vācijas Ārlietu ministrijas Eiropas departamenta Ziemeļeiropas valstu nodaļas vadītājai Angelikai Štorcai-Čakardži.

 

 

Ceturtās šķiras Atzinības krusts tiks piešķirts Ārlietu ministrijas Diplomātiskā pasta nodaļas vadītājai Ievai Arbidānei, Ārlietu ministrijas Valsts protokola Diplomātiskā korpusa departamenta direktorei Inārai Baranovai, AS "Valmieras stikla šķiedra" valdes priekšsēdētājam Andrim Oskaram Brutānam, vēsturniekam, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Centrālās un Austrumeiropas vēstures katedras vadītājam Ilgvaram Butulim, Viļakas slimnīcas galvenajai ārstei, zobārstei Valdai Buzijanai, kā arī Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošajam pētniekam, Latvijas Lauku un meža zinātņu akadēmijas loceklim Mārim Daugavietim un grafiķim Pēterim Džiguram.

 

 

Tāpat ceturtās šķiras Atzinības krustu pasniegs Limbažu 2.vidusskolas direktorei, krievu valodas un literatūras skolotājai Gaļinai Karpovai, Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas fakultātes Starptautiskās ekonomisko sakaru un muitas institūta Muitas un nodokļu katedras vadītājam Aivaram Vilnim Krastiņam, Rīgas Ukraiņu vidusskolas direktorei Lidijai Kravčenko, sabiedriskajai darbiniecei, Latvijas "3x3" kustības vadītājai un biedrības priekšsēdētājai Inesei Krūmiņai, Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītājai Sandrai Kušķei, AS "SCO Centrs" valdes priekšsēdētājam, BMX sporta kluba "Tālava" prezidentam Jānim Matisonam, Ārlietu ministrijas Valsts protokola Vizīšu un ceremoniju departamenta direktorei Valdai Miļūnai un Balvu pilsētas domes priekšsēdētājai Inārai Ņikuļinai.

 

 

Ceturtās šķiras Atzinības krusts tiks pasniegs arī Rīgas Stradiņa universitātes zinātņu prorektorei, profesorei Ivetai Ozolantai, AS "DnB NORD banka" prezidentam un valdes priekšsēdētājam, Latvijas Komercbanku asociācijas padomes priekšsēdētājam Andrim Ozoliņam, valodniecei, Latvijas Universitātes Filoloģijas un mākslu fakultātes Baltu valodniecības katedras asociētajai profesorei skolas pedagoģijā Dzintrai Paeglei, ilggadējam Valsts veterinārā dienesta direktoram, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas klīniskā institūta vadošajam pētniekam Jāzepam Rimeicānam, uzņēmējam, Latvijas un Lielbritānijas Biznesa padomes vadītājam Džonam Seilim, kā arī lauksaimniekam un ilggadējam Latvijas valsts zemkopības zinātniski pētnieciskā institūta direktoram, Latvijas Lauksaimniecības zinātnisko iestāžu direktoru padomes priekšsēdētājam Ģediminam Siliņam.

 

 

Ceturtās šķiras Atzinības krusts tiks pasniegs arī SIA "Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskola "Attīstība"" rektorei Lidijai Šiļņevai, selekcionāram, žurnāla "Dārzs un Drava" galvenajam redaktoram, valsts emeritētajam zinātniekam, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktoram Aldonim Vēriņam, mākslas zinātniecei, Valsts Tretjakova galerijas Maskavā 20.gadsimta pirmās puses glezniecības nodaļas vadītājas vietniecei, nacionālo fondu glabātājai Tatjanai Zeļukinai un Valmieras Valsts ģimnāzijas direktoram, ģeogrāfijas skolotājam Jānim Zemļickim.

 

 

Piektās šķiras atzinības krusts tiks pasniegts ilggadējai Latvijas jaunatnes sieviešu basketbola trenerei un basketbola kluba "Liepājas Metalurgs" trenerei Līvijai Alpei-Lūkai, ilggadējai medicīnas māsai, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas sertificētai diētas māsai Dzidrai Gundegai Asarei, Valmieras pilsētas pašvaldības 1.pirmsskolas izglītības iestādes vadītājai Gunai Ābelei, Rīgas pašvaldības bērnu un jauniešu centra "Imanta" direktorei Ausmai Bakānei, latviešu sabiedriskajam darbiniekam Kanādā, ārstam ortopēdam Jānim Baumanim, SIA "Jānis Roze" direktorei, Latvijas Grāmatu tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājai Inārai Beļinkajai un Daugavpils pašvaldības budžeta iestādes "Krievu kultūras centrs" direktorei Geroidai Bogdanovai.

 

 

Tāpat piektās šķiras atzinības krusts tiks pasniegts bijušajai TTT sieviešu basketbola komandas spēlētājai un Latvijas sieviešu basketbola izlases spēlētājai Ingrīdai Bulavko, ilggadējam jūrniecības nozares darbiniekam, Rīgas Brīvostas kapteinim Eduardam Delveram, latviešu sabiedriskajam darbiniekam ASV, ārstam ginekologam Jānim Jāzepam Dimantam, latviešu sabiedriskajai un kultūras darbiniecei ASV, Latvijas kultūras un zinātnes mecenātei Mārai Eferts Dolei, ilggadējam basketbola trenerim, bijušajam TTT sieviešu basketbola junioru komandas trenerim un TTT sieviešu basketbola komandas trenerim Jurim Garkalnam, bijušajai Valsts valodas centra Kontroles daļas vadītājai Rūtai Līvijai Icakai, kā arī Daugavpils pašvaldības SIA "Daugavpils zobārstniecības poliklīnika" vadītājam, ārstam stomatologam Vaclavam Jasvinam.

 

 

Piektās šķiras atzinības krusts tiks pasniegts arī starptautisko mākslas vingrošanas sacensību "Baltijas aplis" organizatorei un direktorei, mākslas vingrošanas trenerei un sporta pasniedzējai Ludmilai Kačkaldai, Cēsu Valsts ģimnāzijas direktora vietniecei audzināšanas darbā, latviešu valodas un literatūras skolotājai Inesei Lācei, ilggadējam Rīgas Volejbola skolas direktoram, volejbola trenerim un tiesnesim Andrim Leitim, latviešu sabiedriskajam darbiniekam, Oskara Kalpaka pieminekļa fonda valdes loceklim Andrejam Muzikantam, bijušajai TTT sieviešu basketbola komandas spēlētājai un Latvijas sieviešu basketbola izlases spēlētājai Ārijai Rimbeniecei, Liepājas rajona kultūras darbiniekam, pedagogam, šaha vēstures pētniekam Gediminam Salmiņam, Balvu rajona Upītes bibliotēkas bibliotekāram, sabiedriskajam un kultūras darbiniekam Antonam Slišānam un Oskara Kalpaka pieminekļa fonda valdes loceklim Mārtiņam Stirānam.

 

 

Piektās šķiras atzinības krusts tiks pasniegts arī sabiedriskajam un kultūras darbiniekam Austrālijā, diriģentam Kasparam Svennem, Rīgas Tehniskās universitātes Sporta katedras docentei Raisai Tarnopoļskai, Berlīnes Vācu sirds ķirurģijas centra nodaļas vadītājai un sirds ķirurģijas ārstei Gunai Teterei un Limbažu 1.vidusskolas vēstures skolotājam, Limbažu pilsētas domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētājam Uldim Umulim.

 

 

Ar Atzinības krusta Lielo sevišķās pakāpes goda zīmi apbalvota Vācijas humānās palīdzības organizācijas "Europart Eppstein/Lettlandhilfe" sabiedriskā darbiniece Silvija Barbara Fluha, Vācijas humānās palīdzības organizācijas "Europart Eppstein/Lettlandhilfe" sabiedriskais darbinieks Francis Alberts Fluhs, sabiedriskā un kultūras darbiniece, Alūksnes rajona novadpētniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Rasma Harja, sabiedriskais un kultūras darbinieks, ilggadējais Kazdangas Profesionālās vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotājs Jānis Kolns un latviešu sabiedriskā un kultūras darbiniece Anglijā Ilga Mieriņa.

 

 

Atzinības krusta Lielā sevišķās pakāpes goda zīme tiks pasniegta arī sabiedriskajai un kultūras darbiniecei, Liepājas rajona Bunkas kultūras nama folkloras kopas "Traistēni" un "Kaimenīcas" vadītājai Līgai Strēlei un sabiedriskajai un kultūras darbiniecei, Krasnojarskas latviešu biedrības priekšsēdētājai Ausmai Vancānei.

 

 

Savukārt ar Atzinības krusta Zelta goda zīmi apbalvots Rēzeknes rajona Sakstagala pagasta Vītolu pamatskolas sākumskolas un sporta skolotājs Ziedonis Puzulis.

 

 

Valsts prezidenta kancelejas Ordeņu kapitula sēdē kopumā tika izskatīti 303 pretendenti valsts augstāko apbalvojumu saņemšanai, kas ir par 137 vairāk nekā pērn.

 

 

Apbalvotās personas Valsts prezidents Valdis Zatlers un Ordeņu kapituls ir aicinājis 18.novembra priekšvakarā saņemt ordeņus un goda zīmes tradicionāli svinīgā ceremonijā Rīgas pilī.

 

 

Ordeņu kapituls izvērtējis katra kandidāta sniegumu, uzsverot, ka šādi valsts izsaka atzinību Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir godprātīgi un pašaizliedzīgi strādājuši savā profesijā, un kuri savā mūžā nesuši Latvijas vārdu pasaulē arī laikā, kad bija zaudēts valstiskums, saglabājuši latvisko pašapziņu un latvisko identitāti, kā arī bijuši Latvijas tautas garīgie līderi trešās atmodas laikā. Novērtēti sportisti, kuri sasnieguši spožas uzvaras olimpiskajās un paraolimpiskajās spēlēs, un izteikta Latvijas valsts atzinība mazākumtautību pārstāvjiem, kuri ar savu darbu vairojuši mūsu valsts sasniegumus.

 

 

Likums nosaka, ka personu ar valsts apbalvojumu apbalvo Valsts prezidents saskaņā ar Ordeņu kapitula lēmumu. Jebkura persona ir tiesīga ieteikt apbalvošanai citu personu, vēršoties ar ierosinājumu Ordeņu kapitulā. Apbalvojuma šķiru un goda zīmes pakāpi apbalvojumam nosaka, izvērtējot kandidāta darbību un nopelnus, bet amatpersonām arī ieņemamo amatu.

 

 

Latvijas valsts apbalvojumi izveidoti pirmās brīvvalsts laikā, 1924.gadā - Triju Zvaigžņu ordenis, 1938.gadā - Viestura ordenis un Atzinības krusts. Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas tika atjaunoti arī valsts apbalvojumi, 1995.gadā - Triju Zvaigžņu ordenis, bet 2004.gadā vēl divi vēsturiskie valsts apbalvojumi - Viestura ordenis un Atzinības krusts.

 

Latvijas ziņas