Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzmanību!Eksotiskās dzīvnieku sugas – Latvijas dabā

Katru gadu siltajos pavasara un vasaras mēnešos Latvijā savvaļā atrod eksotiskas, Latvijas dabai neraksturīgas dzīvnieku sugas. Arī šogad maija vidū Liepājas pusē dabā bez saimnieka atrasts kārtējais bruņurupucis.

Savukārt, 5. jūnijā Rīgā, zālienā noķerta 2 gadus veca klaiņojoša iguāna. Arī š.g. aprīlī Ādažu poligonā atrasts vairākus metrus garš pitons. Pirms dažiem gadiem Olainē tika noķerts krokodils, Daugavpilī - piranja, tāpat grūti minēt konkrētu skaitli, cik no Latvijā savvaļā palaistiem klīstošiem sarkanausu bruņurupučiem nogādāts Rīgas un Daugavpils zoodārzos.

Tāpēc, Dabas aizsardzības pārvalde aicina ar atbildību izturēties pret saviem mājas mīluļiem un Latvijas dabu, jo svešās rāpuļu, abinieku, zivju vai citas sugas, kas tiek turētas kā mājdzīvnieki, nokļūstot Latvijas dabā, var kļūt invazīvas un radīt draudus vietējai faunai. Tā kā šīm sugām nav dabisko ienaidnieku jaunapgūtajā teritorijā, tās ātri izplatās un nereti izskauž no biotopiem ierastās sugas. Jāmin arī fakts, ka līdz ar eksotisko dzīvnieku nonākšanu Latvijas faunā var nonākt arī dažādas to pārnēsātas infekcijas, kas varētu radīt bīstamību vietējām sugām.

Ja eksotiskais mājas mīlulis apnicis, nekādā gadījumā neizlaidiet to vietējā upītē vai mežmalā, bet nogādājiet zoodārzā vai sazinieties ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Būsim atbildīgi un saudzēsim Latvijas dabu, saglabāsim tajā dabiski esošās vērtības!

 

Uzziņām:

Rīgas Zoodārzs tel. 26481189

Daugavpils Zoodārzs tel. 29621191 (galvenokārt, par bruņurupučiem, čūskām, ķirzakām u.c. rāpuļiem)

Dabas aizsardzības pārvalde - tel. 29466010.

Papildus informācijai:

Jāņem vērā arī tas, ka uz savvaļas, eksotisko dzīvnieku ievešanu, turēšanu un izvešanu attiecas dažādi noteikumi. Dabas aizsardzības pārvalde vērš uzmanību, ka par savvaļas sugu, tostarp arī dažu eksotisko dzīvnieku sugu turēšanu nebrīvē kopš gada pavasara spēkā stājušies jauni normatīvie akti.

Dzīvnieku aizsardzības likuma 3.1 panta pirmā daļa nosaka, ka aizliegts iegādāties, turēt nebrīvē, atsavināt vai turēt pārdošanai vai apmaiņai un piedāvāt tirdzniecībā šādus dzīvniekus: plēsēju kārtas savvaļas sugas dzīvniekus, primātus, jūras zīdītājus, krokodilu kārtas dzīvniekus, čūskveidīgos dzīvniekus. Aizliegumi neattiecas uz zooloģiskajiem dārziem un reģistrētām savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas vietām.

Informējam arī, ka kopš šī gada 1.aprīļa Dabas aizsardzības pārvaldē jāreģistrē CITES konvencijas un Padomes Regulas Nr.338/97 A un B pielikumā iekļautie dzīvnieki.

Šo dzīvnieku reģistrēšanas kārtību nosaka 2009.gada 6.oktobra Ministru kabineta noteikumi Nr.1139 „Starptautiskās tirdzniecības apdraudēto savvaļas sugu īpatņu uzglabāšanas, reģistrācijas, turēšanas nebrīvē, marķēšanas, tirdzniecības un sertifikātu izsniegšanas kārtība".

Latvijas ziņas