"Valmieras piens" līgumā piena piegādātājiem paredz 50 000 latu soda naudu par tā nosacījumu izpaušanu

AS "Valmieras piens" piena piegādātājiem nosūtīts jaunais līguma projekts, kurā iekļauta arī prasība par 50 000 latu soda naudas maksāšanu tādā gadījumā, ja bez otras puses piekrišanas tiek izpausti līguma nosacījumi, raksta "Latvijas Avīze".

Šāds nosacījums izraisījis piensaimnieku lielu sašutumu. Piemēram, tas nozīmē, ka piena ražotājs nevienam nedrīkstēs izpaust, par kādu cenu "Valmieras piens" iepērk no viņa pienu. "Tas nozīmē, ka "Valmieras piens" un arī citi pārstrādātāji noteikti grib samazināt cenas un negrib, ka par to uzzina plašāka sabiedrība," uzskata Latvijas Statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Jūlijs Beļavnieks.

Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece norādījusi, ka līgums neaizstāv piena ražotāja intereses, un aicināja saimniekus to neparakstīt.

""Valmieras piens" rīkojās ļoti nekorekti un neglīti - ierakstītās vēstules ar līguma veidlapām izsūtīja tā, lai tās saņemtu Lieldienās, un pavadvēstulē norādīja, ka 25.martā, tas ir, pirmajā darba dienā pēc svētkiem, parakstītajam līgumam ir jābūt uzņēmumā. Visticamāk, cerēja, ka svētkos neviens līguma nosacījumus nepētīs un to parakstīs nedomājot. Daudzi piena ražotāji tā arī izdarīja," stāstījis kādas saimniecības īpašnieks, kas ar "Valmieras pienu" sadarbojas jau daudzus gadus.

Liezēres pagasta zemnieku saimniecības "Ērgļukalns" saimnieks Jānis Sirmais bijis vienīgais no daudzajiem aptaujātajiem saimniekiem, "Valmieras piena" sadarbības partneriem, kas piekritis runāt neanonīmi. "Ar "Valmieru" sadarbojos piekto gadu. Kad izlasīju punktu par 50 000 latu lielo soda naudu, biju šokā. Tāda bezkaunība! Tad jau man saimniecības naudas ienākumos ir iepriekš jāieplāno šie zaudējumi. Ja mēs šo līgumu parakstām, tad esam kļuvuši uzņēmuma kalpi. Tā nav sadarbība, bet bizness "Valmieras piena" interesēs, kas vērsts uz saimnieku izputēšanu. Bēdīgi, ka mana piecus gadus ilgā un labā sadarbība ar "Valmieras pienu" tagad beigsies, jo šo līgumu es neparakstīšu," sacījis "Ērgļukalna" saimnieks.

Līgumprojektā iekļauts punkts, ka līgums tiek slēgts uz nenoteiktu laiku, bet 8.1. punktā teikts, ka līguma laušanas gadījumā pirms termiņa pārstrādes uzņēmums ir tiesīgs bezstrīda kārtībā no piena ražotāja "ieturēt līgumsodu par līguma laušanu deviņi santīmi par katru šajā līgumā iesaistīto, bet nepiegādāto piena kvotas kilogramu".

Tikpat sašutuši kā piena ražotāji ir arī lauksaimnieku organizāciju pārstāvji un citu pārstrādes uzņēmumu īpašnieki. Latvijas Statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Beļavnieks: "Šantāža un ņirgāšanās! Līguma nosacījumi ir ārpus jebkādas loģikas un pieklājības rāmjiem. Šeit pat nav svarīgi, cik liela ir soda nauda. "Valmieras piens", arī citi pārstrādātāji noteikti grib samazināt cenas un negrib, ka par to uzzina plašāka sabiedrība. Piena cena nav valsts noslēpums, un pat par valsts noslēpuma izpaušanu tā nesoda, kā to grib darīt štrunta piena kombināts."

Arī viens no AS "Rīgas Piena kombināts" īpašniekiem Ivars Strautiņš izteicies, ka 50 000 latu liela soda naudas nosacījumu iekļaušana līgumā aizskar zemnieka pašcieņu. "Līgums ir konfidenciāls, bet, no otras puses - nekā briesmīgi konfidenciāla tajā nav. Mēs nekad līdzīgus nosacījumus līgumā ar piena ražotāju neesam iekļāvuši un nedomājam to darīt. Ja zemnieks šādu līgumu paraksta, tad viņš zina, kādas var būt sekas."

"Agrāk slēdza līgumu bez ļauniem nodomiem un viltus un to uzsvēra, bet šis līgums ir pilns slēptiem zemtekstiem un niansēm! 1.aprīlis ir pavisam tuvu, piena ražotāji būs spiesti šo līgumu parakstīt, kas vienlaikus var nozīmēt arī viņu izputēšanu. Līgums noteikti ir jāizlasa, to nedrīkst parakstīt," piebildis viens no "Valmieras piena" sadarbības partneriem.

"Valmieras piena" ģenerāldirektors Harijs Panke savukārt sacījis: "Mēs negribam, lai konkurenti, piena pircēji manipulētu. Mēs gribam ar piena ražotāju izveidot ilgtermiņa sadarbību, tāpēc gatavojam nopietnu līgumu. Negribam, lai mūsu maksātā piena iepirkuma cena būtu pārāk augsta vai zema attiecībā pret tirgus cenu. Neesam atrisinājuši problēmu par piena ražotājiem saprotamas cenas noteikšanas formulu. Patlaban, nosakot to uz priekšu, riskējam. Igaunijā, piemēram, iepirkuma cenu nosaka kā vidējo no trīs lielo piena pārstrādes uzņēmumu maksātajām cenām."

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS) pēc tikšanās ar Cēsu rajona un kooperatīva "Jaunais piens" biedriem teicis, ka par "Valmieras piena" nosacījumu uzzinājis no trīs dažādiem avotiem. "Patlaban varu pateikt to, ka salīdzināsim šāda nosacījuma atbilstību ar spēkā esošajiem likumiem. Mans pirmais iespaids ir, ka tas neveicina koleģiālu sadarbību un ekonomisko izaugsmi. Atbildi sniegsim nākamajā nedēļā," teicis ministrs.

"Valmieras piena" valde un padome atzīst strīdīgās normas iekļaušanu piegādātāju līguma projektā pēdējā brīdī par nepiemērotu, aģentūru LETA informēja "Valmieras piena" sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Peļņika.

"Valmieras piens" atvainojas un informē piegādātājus, ka izsūtītajos un parakstītajos līgumos iekļautā soda norma ar šī gada 28.martu nav spēkā. Vienlaicīgi piegādātājiem tiks izsūtīts individuāls paziņojums par šīs normas izslēgšanu. Ar līgumu un partnerību saistītie jautājumi tiks izrunāti personīgi ar katru no piegādātājiem.

Patlaban "Valmieras piens" ir izstrādājis vairāku miljonu latu vērtu finanšu atbalsta programmu piena piegādātājiem, kuras gaitā jau šogad ir sniegts atbalsts piegādātājiem vairāku simtu tūkstošu latu apmērā.

"Valmieras piens" iestājas pret tirgū esošo piena pārpircēju, kuri nav ne tiešie piena ražotāji, ne pārstrādātāji, ietekmes palielināšanos. Lai šo ietekmi mazinātu, jāveido ilgtermiņa partnerattiecības, norādīja uzņēmuma pārstāvji.

Latvijas ziņas