Valsts prezidenta Valda Zatlera preses iespējas pēc Saeimas sēdes transkripts

Valsts prezidenta Valda Zatlera preses iespējas pēc Saeimas sēdes transkripts

Jautājums: Prezidenta kungs, vai Jūs neuztrauc, ka maz bija balsu par Jums?

Valsts prezidents: Es biju ar to rēķinājies, pirms izšķīros par savu sestdienas paziņojumu. Jo, protams, ir negatīvas emocijas, kas vislabāk izpaudās Klāva Olšteina atklāsmē, pirmajā reakcijā. Bet šajās dienās Latvijā ir notikuši tik daudz pozitīvu procesu, un tas ir tikai sākums. Protams, ir arī signāli, kuri ir jāņem vērā - tas nozīmē, ka balsojums par Šleseru, tieši tāds, kā tas notika, nebija nejaušība.

Mēs skaidri redzam, tieši šāds pats balsojums ir arī šodien par prezidentu. Es domāju, ka no tām iespējām, ko Saeima reāli varētu izdarīt līdz iespējamajām vēlēšanām - man ir šaubas, vai tie darbi tiks izdarīti, gan par partiju finansēšanu, gan to, kas attiecas uz vēlēšanu finansēšanu. Es domāju, ka tas nebija labs signāls tām pārmaiņām.

Bet es pasakos visiem tiem, kas mani atbalstīja - gan deputātiem, gan cilvēkiem visā Latvijā. Es domāju, ka tas process, kas sākās sestdien, turpināsies.

Jautājums: Vai Jūs nāksiet politikā caur vēlēšanās?

Valsts prezidents: Vispirms man ir jānostrādā tas mēnesis, kas man ir atlicis tikpat rūpīgi un kārtīgi, kā esmu darījis līdz šim. Tāpat tiks pieņemti likumi, man tie būs jāizsludina, tāpat būs jādod savi vērtējumi. Un vēl ir referendums.

Jautājums: Prezidenta kungs, ar kādām izjūtām Jūs sagaidījāt šo vēlēšanu rezultātu, vai tas bija pārsteigums, vai Jūs tomēr ar to rēķinājāties?

Valsts prezidents: Es domāju, ka lielāks pārsteigums bija Bērziņa kungam. Redzot to atbalstu, kāds bija masu medijos, gan cilvēkiem uz ielas, gan to, cik daudz atbalsta vēstuļu es saņēmu, domāju, ka Bērziņa kungs bija pārsteigts, ka šo vairākumu ir izdevies iegūt un viņš ir likumīgi ievēlēts kā jaunais Latvijas Valsts prezidents.

Jautājums: Vai Andris Bērziņš būs labs Valsts prezidents?

Valsts prezidents: Atcerēsimies laiku pirms četriem gadiem, kad Jūs droši vien prasījāt to pašu - vai Zatlers būs labs prezidents. Un atbilde nāk tikai pēc četriem gadiem.

Jautājums: Kā Jūs domājat, vai tad, ja Jūs nebūtu sestdien ierosinājis Saeimas atlaišanu, vai balsojums šodien būtu citādāks?

 

Valsts prezidents: Ir grūti komentēt to, kā būtu, ja būtu. Kā būtu, ja tantei būtu riteņi - mēs visi zinām seno teicienu. Es vēlreiz teikšu, ka mans paziņojums sestdien bija īstajā brīdī un ar pareizo vēsti. Šīsdienas balsojums man šo pārliecību vēl vairāk nostiprināja

Jautājums: Ko Jūs darīsiet tālāk?

Valsts prezidents: Strādāšu.

Jautājums: Bet pēc 7.jūlija? Vai, ja nolemsiet nākt politikā, vai pievienosieties kādam no jau esošajiem politiskajiem spēkiem, vai domāsiet par kādu alternatīvu esošajam?

Valsts prezidents: Gan tajā brīdī, kad ir gūta uzvara, gan tad, kad ciests zaudējums, pirmais un galvenais uzdevums ir apsēsties un izvērtēt konkrēto situāciju. Pēc tam tikai rīkoties. Gan uzvaras un zaudējuma eiforija un steigā darīti darbi nenoved pie tā labākā rezultāta.

Jautājums: Vai, Jūsuprāt, šis balsojums bija atriebība pret Jums?

Valsts prezidents: Man ir grūti komentēt tādas lietas, jo pēc dabas pats es neesmu atriebīgs un neturu ļaunu.

Jautājums: Vai Jūs aicināsiet veidot jaunu partiju, ko Jūs to minējāt kā iespēju gadījumā, ja Jūs nepārvēlēs?

Valsts prezidents: Vēlreiz atkārtošu. Tad, kad ir kaut kas beidzies un gūta uzvaira vai ciests zaudējums, ir jāapstājas, jāapdomā pašam, jāizdara situācijas analīze un tikai tad jārīkojas. Tieši tā es rīkošos. To es teicu jau pirms dažām dienām, ka esmu pateicis A, B un pateikšu arī C.

Latvijas ziņas