Ar varu nenomazgāsi 7

Tādi cilvēki uz patversmi labprātīgi neies. Tādi cilvēki uz patversmi labprātīgi neies.

Vai tiešām nepastāv nekādas sanitārās un higiēnas normas, kādas ikvienam cilvēkam jāievēro, uzturoties sabiedriskā vietā? Šo jautājumu uzdod daudzi smiltenieši. Mūsu pilsētā ir savs bezpajumtnieks.

 

Šo vīrieti daudzi ievērojuši sēžam uz soliņa pilsētas centrā pie baznīcas sētas, tur intensīvi kasoties vai purinot kaut ko laukā no sava apģērba, un pieļauj, ka tās ir blusas vai utis.

 

Bezpajumtnieks vēlāk pieceļas un aiziet, bet uz soliņa apsēžas citi garāmgājēji. Viņu varbūtējais kontakts ar kukaiņiem ir katra iztēles ziņā.

 

Minētais vīrietis ilgstoši atrodas Smiltenes novada Sociālā dienesta redzeslokā. Sociālās darbinieces stāsta, ka regulāri viņam piedāvā iesaistīties nodarbinātības programmā vai kārtot sociālo pabalstu, vai dzīvot biedrības “Emmaus” patversmē slimnīcas teritorijā, kur var nomazgāties. Atbilde vienmēr esot “nē”. Pat pārtikas paku vīrietim vajagot pienest klāt, jo pats pēc tās neejot.

 

Nav iestādes, kur šādu cilvēku ievietot, jo viņš faktiski ir vesels, tikai izvēlētais eksistences veids nav tāds, kā citiem, viņam nav vajadzīgas tādas vērtības, kā māja, ģimene, algots darbs, skaidro Sociālajā dienestā. Tādi cilvēki nekad labprātīgi neies uz patversmi, jo nespēj pakļauties iekšējās kārtības noteikumiem.

 

Ja cilvēks neizdara pārkāpumu, tad policisti nav tiesīgi viņu dzīt projām no publiskas vietas. Tomēr, jau Latvijas kontekstā skatoties, ir pretrunīgi tas, ka publiskā vietā cilvēks nedrīkst uzturēties alkohola reibumā (alkoholismu atzīst par slimību), bet paša izvēlēta dzīvesveida dēļ ar utīm apaudzis drīkst (utainība jeb pedikuloze arī ir slimība). Taču tas acīmredzot ir likumdevēju ziņā.

Komentāri 7

Alma

Gan jau būs tur vēl tādi,bet pašavaldības uz to tik piever acis,jo kam tas interesē?

pirms 9 gadiem, 2011.08.24 12:34

XXX

Hmmm.... likumdošana neaizliedz nēsāt savā pufaikā ne blusas, ne utis.. :))) Tādu dzīvi viņš ir izvēlējies un mēs tur neko grozīt nevaram.

pirms 9 gadiem, 2011.08.24 20:51

sviesc

Tas, vai pašvaldības socdarbinieki var kaut ko darīt šādu cilvēku labā, ir diskutabls jautājums.Ja viņš ir iereibis sabiedriskā vietā- municipāļiem ir tiesības viņu aizturēt.Tad nu vajadzētu pieslēgties sociķiem- aizvest viņu uz slimnīcas patversmi, izģērbt pliku, nomazgāt, atutot, apģērbt jaunās drēbēs un palaist ar nosacījumu, ka nākamajā reizē dabūs sēdēt ilgāku laiku, būs jāstrādā piespiedu darbs.Kaut kā taču viņiem tā domāšana jāiegriež smadzenēs, ka viņi ir drauds un kauns sabiedrība.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 09:41

Bet pie mums

Lauktehnikā šogad arī bērni ies uz skolu nemazgāti,jo nekur nav ziņu par to ,ka pat pirms 1.septembra tiks padots siltais ūdens.Ko tad brīnīties par bomzi?

pirms 9 gadiem, 2011.08.27 17:31

taisnība

Ja šādus smirdīgus neko nedarītājus uz ielas kauninātu (skaļi aizrādot par viņa netiklo un mums nepieņemamo uzvedība).. viņi drīz uz ielas nerādītos. Bet ko mēs tagad, tikai zem deguna un šeit paburkšķam

Lauktehnikai risinājums- ūdens sildītājs (boileri)..
...bet siltā ūdens (pa taisno no krāna) neesamība cilvēkus tik daudzās paaudzēs NAV atturējusi no mazgāšanās!

pirms 9 gadiem, 2011.08.29 06:15

nu jā

dzīvojam jau it kā labiekārtotos dzīvokļos,par visu maksājam un arī boileri nav izeja- elektrības limits tak laikam ir 100kwh mēnesī,vai ne tā?Pēc tam uzreiz jāmaksā par 30% dārgāk.Un arī boileri ne katrs var nopirkt.Un nez kādēļ tikai uz Lauktehniku attiecas visa veida ierobežojumi-gan ūdens nav,gan sētnieks rītos tikai apbraukā "objektu "ar velosipēdu,tai pašā laikā visi pagalmi ir "aizauguši"ar mēsliem.Algu tak laikam saņem par to ,ka it kā strādā...

pirms 9 gadiem, 2011.08.29 08:34

nazis

Lai no Smiltenes centra aizvāktu mums nepatīkamus cilvēkus, kam it kā nav savas dzīvesvietas, un kuru uzvedība it kā neatbilst mūsu priekšstatam par normālu cilvēcīgu dzīvesveidu, mums nāksies ne mazāk, ne vairāk - nojaukt baznīcu pilsētas centrā. Šādi cilvēki jau no senseniem laikiem, kā Rozentāla gleznā, ir pulcējušies baznīcas tuvumā. Nekad pie restorāniem, spēļu zālēm, kultūras namiem, bibliotēkām.
Lētu un seklu dzīvi gribam dzīvot, lētas izpriecas baudīt, tad arī komplektā saņemsim atbilstošas piedevas.

pirms 9 gadiem, 2011.08.29 11:50

Lietotāju raksti