Arturs Goba: Atskurbšanas laiks 4

Nesenie gadi bija savā ziņā dzīru laiks, kad visi grāba banku kredītus un centās savu labklājību balstīt uz burbuļiem. Tā rīkojās visa pasaule, izņemot Ziemeļkoreju un vēl dažus zemeslodes aizkaktus.

Kad burbuļi pārsprāgst, tad daudziem, tostarp valdībām, nav iespējams kredītus atmaksāt. Var rasties iespaids, ka nauda teju bija, bet pēkšņi izčibējusi. Nekur gan tā nav zudusi, vienīgi iegūlusi dažu lielo kompāniju un arī dažu valstu seifos. Ķīnā maksā mazas algas, pensijas vispār nemaksā, tāpēc tai vislielākie valūtu uzkrājusi. Lieli krājumi naftas eksportētājām zemēm. ASV valdība pēc 2008. gada krīzes veica nopietnas reformas, bet cilvēki naudu vairs tik dāsni netērē pirkumiem, vairāk cenšas uzkrāt nebaltām dienām.

Uz šāda globālā fona sākusi darbu jaunā Latvijas valdība. Sabiedrība, kas ar žultainu naidu izbalsoja agrākos deputātus, par jauno Saeimu nebūt nesteidzas izplūst sajūsmā. Bet drīzumā kļūs redzami tā sauktās budžeta konsolidācijas apmēri, un tad ikvienam kļūs skaidrs, ko šis abstraktais drauds nozīmē konkrēti. Cilvēkiem liksies, ka sliktas Saeimas vietā dabūjuši desmit reizes sliktāku. Kurā pirkstā tad kodīsim? Bet referendums un sekojošās vēlēšanas valstij izmaksāja vismaz piecus miljonus, kas būtu noderējuši, teiksim, veselības aprūpes iestādēm.

Krīzes gadi tomēr daudziem iemācījuši, ka ikvienam pašam vien par savu nākotni jāgādā, par to liecina daudzu mikrouzņēmumu rašanās. Latvijas apstākļos tas nav viegli, jo mums nav neviena patiesi liela uzņēmuma, ap kuru parasti veidojas tūkstošiem sīko ražotāju, kas gatavo komplektējošās detaļas.

Valsts vara mums bija un paliek bezzobaina. Piemēram, dažu šovinistu provokācijām seko parakstu vākšana par krievu valodas statusa maiņu. Tā ir visīstākā sabiedrības šķelšana un kolonistu tracināšana, jo Saeimā pat "Saskaņas centrs" var balsot tikai pret - deputāti taču nevar pārkāpt zvērestu. Mani tikai pārsteidz latviešu mūlāpiskums, jo neviens šo jautājumu nav ierosinājis izskatīt Satversmes tiesā.

Bizantijas tikumu mantinieceKrievija it kā varētu justies dievu aplaimota, jo tur nekādi referendumi un partiju intrigas nedraud, jā, pat vēlēšanas tur tikai tāds labi iestudēts teijāteris. Līdz vēlēšanām vēl bija pusgads, bet krievi jau zināja, ka ievēlēts tiks Putins, kurš prezidenta krēslu uz četriem gadiem bija uzticējis pasargāt lāga zēnam Medvedevam.

Apmēram kā ar teātra programmiņu skatītāji starpbrīžos iezīmē savas sēdvietas. Medvedevs gan jūtas aizvainots, viņa pēdējā laika runas kļuvušas pavisam juceklīgas, pat neadekvātas, bet vara pieder čekistu apakšpulkvedim Putinam. Gubernatoriem, augstākajiem ierēdņiem un ģenerāļiem pilni skapji ar skeletiem - ja kāds ko pīkstēs, tam ceļš uz tuptūzi.

Franks Gordons gan pareģo, ka Medvedevam apsolītais premjera amats nemaz netiks, ka Putins, kļuvis par prezidentu, var valdības vadību uzticēt savam draugam Kudrinam, kuru Medvedevs pacentās atbrīvot no finanšu ministra pienākumiem. Kudrins, kurš dzimis Dobelē, Krievijas valdībā bija vienīgais rietumnieciskais ministrs, kurš ar izveidoto stabilizācijas fondu krīzes laikā noturēja virs ūdens valsts banku sistēmu un faktiski visu valsts budžetu.

Neesmu gan visai pārliecināts par Putina plānu izdošanos. Tauta spējīga klusēt tikai līdz zināmai robežai. Stabilizācijas fonds jau būs noēsts, bet ja pēkšņi krītas naftas cenas... Kā mūsu Jānis Stradiņš teiktu: "Jo inteliģentāks, jo sliktāka dūša." Tas attiecas uz krievu zinātniekiem un uzņēmējiem, kuri tūkstošiem katru mēnesi pamet Krieviju. Un naudu liek ārzemju bankās.

Pagurusī EiropaTā sauktās eiropeiskās vērtības lielā mērā balstās uz sociāldemokrātisma idejām. Lai kādas partijas veidotu valdības, no sociāldemokrātu iedibinātās sociālās politikas neviens neuzdrošinās atkāpties. Galvenā dieva un soģa loma pienākas arodbiedrībām. Teiksim, arodbiedrību nenormālo prasību dēļ "Fiat" koncerns savas rūpnīcas gandrīz pilnībā pārcēlis ārpus Itālijas. Līdzīga situācija arī Portugālē, Spānijā un, protams, Grieķijā.

Rezultāts ir tāds, ka algas, pensijas un pabalsti auguši daudz straujāk par iekšzemes kopproduktu, deficītu sedzot ar naudas aizņemšanos ārvalstu bankās. Tā kā pirktspējas pieaugums izraisa cenu celšanos, tad tagad gandrīz neiespējami cilvēku ienākumiem kaut ko nogriezt. Dienvidnieki vispār nemēdz pārstrādāties, tādi ir arī grieķi. Valsts dzīvo uz tūrisma rēķina, jo gandrīz neko neražo eksportam. Savu vainu apzinās Vācija, kas Grieķiju apgādājusi ar lētiem ražojumiem, ar kuriem mūsdienās spēj konkurēt tikai ķīnieši.

Valstu budžetos lielu vietu ieņem pensijas un pabalsti. Zemkopju tautām vecos ļaudis uzturēja ģimenes, cita situācija veidojās līdz ar rūpniecības uzplaukumu. Pirmais bija Bismarks, kurš saprata, ka darba nespējīgi pilsētnieki nolemti bada nāvei, tāpēc sāka maksāt nelielas pensijas. Mūsdienu sociālās programmas daudzi cilvēki izmanto negodprātīgi, tostarp arī Latvijā.

Strādāt negribas, bet ēst gribas: sarīko piketus vai demonstrācijas, visiem mutes vaļā un rokas pa gaisu - dod man, dod! Un situācija tāda, ka, pazeminot ienākumus, tikpat strauji nekrītas cenas. Grieķis brēc, ka ar tūkstoš eiro mēnesī nevar izdzīvot. Mainīt lielo dzīvokli uz mazāku neviens negrib. Latvietim nav saprotams, kāpēc jābrēc, ja nav jāmaksā par siltuma rēķiniem.

Tagad Eiropas bankas Grieķijai dzēsīs pusi no kredītsaistībām. Kopā kādi 19 miljardi eiro, faktiski sīkums no grieķu vajadzībām. Jo Grieķijas valsts kopējie parādi turpina pieaugt ar katru dienu.

Komentāri 4

prahtweeders

Nu sveiki atkal,Gobas kungs.
Nekomentēšu,jo te jau nav ko komentēt.Redzat,kas notiek,ja izlemjat sēdēt Vijciemā kā mūks,uzzinot jaunumus tikai no vietējām avīzēm un dažiem krievu ''kroņa'' telekanāliem.Pārmaiņu laikos ziņas ātri noveco un pat tas ko zināt, sākotnēji tapis no vāji informētiem bļāvīgiem apskatniekiem sagrābstīts.
Vismaz desmit faktu kļūdas,cienījamais.Apmēram tikpat daudz,ja jūs runātu kā nezinošs onkulītis uz vecūkšņu beņķīša.Skumji.Ne par jums,nē,bet gan avīzi,kas ko tādu tirgo par naudu.

pirms 9 gadiem, 2011.11.02 11:50

prātvēderam

Velti savā augstprātībā pūlies-Goba ar datoru nestrādā,anonīmus komentārus nelasa.

pirms 9 gadiem, 2011.11.02 13:02

prahtweeders

Apsveicu,ka vakar iemācījies lasīt.Kā liekas šo tēmu te jau komentāros apspriedām sen atpakaļ.Rakstīts tiek ne jau Gobam,kurš izņemot avīžu virsrakstus pēdējos desmit gados domājams neko citu nav skatījis,bet gan redakcijai,joka pēc atgādinot,ka var jau piesārņot to avīzi ar blēņām,bet ne tik traki.
Kas attiecas uz augstprātību - redzi,ļautiņ,es zinu,kas esmu,un man ar to pietiek.Drīzāk jājautā,kāpēc tu un pārāk daudzi te novadā domā,ka jebkura pienākums ir rāpot viņu priekšā uz ceļiem un,ja to nedara,sākas ķērkšana par augstprātību.Izej dārzā,pakomandē krancīti,varbūt tas klausīs.

pirms 9 gadiem, 2011.11.02 14:23

Globuss

Maz komentāru, jāpievieno vēl kāds.
Nu par grieķiem teiktais atzīstams. Bija forša karikatūra, letiņi ar aliņiem rokā, iesvilpuši streipuļo un auro: "pats par savu naudu dzēru...". Grieķi lok no glāzēm vīnu un un komentē: " mēs gan par Eiropas naudu".
Pārējais gan raskstā tādā kā skurbumā.

pirms 9 gadiem, 2011.11.02 20:42

Lietotāju raksti