čiuļi! 10

Tad kas ir šie latvieši? Vai slavenās tautas pēcteči – Latigolas? Kuršu, zemgaļu, sēļu vai čivuļu pēcteči? Tad kas ir šie latvieši? Vai slavenās tautas pēcteči – Latigolas? Kuršu, zemgaļu, sēļu vai čivuļu pēcteči?

Latgale, Tālava, Atzele – tā ir latgaļu zeme.Trešā daļa šodienas Latvijas piederēja latgaļiem.

Es apbrīnoju šo seno darbu mīlošo tautu – latgaļus letiņus. Latgaļi jau ir zināmi jau no sestā gadsimta. Latgale, Tālava, Atzele – tās ir Baltijas teritorijas, pār kurām valdīja kņazs Vsevolods, Visvaldis, Tālivaldis, Vjačko.

No šo tautu vārda ir radies manas dzimtenes nosaukums – Latvija.

Tagad ir divdesmit pirmais gadsimts,bet latgaļi, neskatoties ne uz ko ir saglabājuši savu valodu, savu kultūru, savu pašlepnumu. Viņi nečīkst, un arī nekad nav čīkstējuši, ka viņu valoda pazudīs laikā. Viņi ir SARGĀJUŠI un SARGĀ savu valodu. Tā ir Tauta – tieši tā, ar lielo burtu. Vai daudz mazo tautu tu zini, lasītāj, kas ir saglabājušās no sestā gadsimta līdz pat mūsu dienām? Lūk, viņi – viena no to mazo skaita – latgaļi.

Diemžēl šī raksta runa nebūs par dižajiem Latgales dēliem un meitām, bet par šīs jaukās tautas atkritējiem, jo mūsdienu Latgales vēstures ir cieši saistīta ar tiem, kurus latgaļi nicinoši sauc – čiuļi.

Kas tad ir šie čiuļi? Krievu valodā ir šāds definējums – Vaņka, kurš neatceras dzimtu. Šajā situācijā tas ir Janka, kurš to neatceras. Bet arī šis ne visai ataino latgaļu teiktā jēgu – ķiuļi, kā man centās paskaidrot paši latgaļi šī vārda jēgu, te ir gan izstumtais, gan vieglas dzīves meklētājs, viss vienā vārdā.

“Прекати поле” – laikam jau šis būs attiecīgais teiciens latgaļu vārdam – čiuļi.

Kā tad tas tā ir noticis, ka ir radušies šie čiuļi? To jau tāpat pietiek katrā tautā. Tie ir cilvēki, kas nemāk cīnīties. Cilvēki, kas pasē jebkuru grūtību priekšā, tiklīdz tās sajūt. Tad nu tā ir sanācis, ka latgaļu – strādnieku un karotāju – vidū ir nokļuvuši jankas, kas savu dzimtu pat neatceras. Šie paši jankas krita ceļos vācu krustnešiem, krievu bajāriem. Iekārtojās par sulaiņiem pilsētās, pie kam Rīgā nakšņot viņi nedrīkstēja, jo to bija nolieguši vācu baroni. Salasījušies visādus vārdus no saviem kungiem, iemācījās runāt vācu un krievu valodā. Vācieši viņiem radīja ābeci, krievu bajāri sūtīja mācīties uz Krieviju. Un gan vieniem, gan otriem bija vajadzīgi paklausīgi sulaiņi. Un tad pēkšņi radās latvieši. Tieši tā – pēkšņi pēc vēsturiskās mērlentas.

Tagad šad tad atbraucot uz Latgali, viņi ar nicinājumu sākuši skatīties uz saviem radiem, kā gan viņi te pa zemi var rakties, bet latvieši – čiuļi pilsētās vai līdzās tām dzīvo un zina, kas tas tāds vaterklozets ir. Reizēm no bajāru galda kāds gabaliņš butterbroda tiek. Visā visumā – kulturāli latvieši nevis kā tie latgaļi.

Gāja laiks. Latvijai tika iedota brīvība. Tieši tā – iedota. Un sākās mūžīgās galvas sāpes – nu, ko gan var iesākt vakardienas sulainis? Pareizi, tikai zagt. Pirmā republika tika vienkārši izzagta. Rausa jau reiz sarausto. Vācu inženierus patrieca, tāpat kā krievus – pie velna viņus visus.

Četrdesmitajos gados padevās PSRS žēlastībā, padevās bez neviena šāviena. Viņi taču nebija karotāji, kā viņu senči latgaļi, bet gan čiuļi.

Pēc viņiem nāca hitlerieši, atkal ķepas gaisā un padevās. Atgriezās padomieši un jau pa ieradumam – ķepas gaisā. Kas tad tā tāda par tautu – latvieši?

Otrā republika. Atkal Krievija uzdāvināja brīvību. Bet ko lai ar šo brīvību iesāk? Pareizi – zagt jau reiz sazagto. Divdesmit gadu laikā visu izzaga.

Otrās republikas prezidents aicina lepoties. Bet ar ko lepoties? Ar to, ka vienmēr bijušas ķepas gaisā? Ar to, ka kalpoja gan hitleriešiem, gan padomiešiem? Par to, ka kaimiņš par kaimiņu sūdzības rakstīja, lai tikai to nelaimīgo izsūtītu uz Sibīriju? Vai ar šo?

Bet ir taču ar ko lepoties! Tepat blakus, jau cik gadsimtus dzīvo radi – latgalieši. Arī starp latviešiem, jo ne jau visi ir čiuļi, ir ar ko lepoties, piemēram, Rainis un Aspazija, pasaulslavens profesors – Viktors Kalnbērzs, pazīstamais REMANTADINa izgudrotājs – Jānis Polis, kurš šobrīd mokās nabadzībā. Tāpat Otrā Pasaules kara varoņi, latvieši, kas reizē ar sarkanarmiešiem atgrieza Eiropai brīvību.

Taču nē – čiuļi lepojas ar savu unikālo māku allaž padoties, zaudēt cīņu pat nesākot to.

Šodien čiuļi bēg no Latvijas uz Anglijām un Īrijām. Viņiem tas ir pierasts, paliek tikai tie, kas vēlas labu ne tikai sev, bet arī Latvijai.

Tad kas ir šie latvieši? Vai slavenās tautas pēcteči – Latigolas? Kuršu, zemgaļu, sēļu vai čivuļu pēcteči?

Komentāri 10

Viss parezi minēts šajā rakstā. Un vēl vienu lietu teikšu, to, ka īstens latvietis - čiuļs šo rakstu ne par ko neatzīs.

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 20:27

Vitamīns

Nu bija dzirdēts, ka lielākie nacionālisti pasaulē esot inuīti, bet šeit apdziedātais čangaļu šovinisms sit visu pušu! :D
Paši sakrustojušies ar visiem, kas gājuši pāri, vai tie krievi, poļi, vai lietuvieši. Zaudējuši visu cieņu, godu un tikumu, kas piemita kādreiz slavenajiem šīs cilts senčiem, īstajiem Latgaļiem. Tiem, kuri kādreiz apdzīvoja milzu teritoriju, kas sniedzās gandrīz līdz Urālu kalniem. Cilti, kas bija viena no Latvijas tautu veidojušajām ciltīm, tāpat kā Kurši, Sēļi, Zemgaļi un arī ne baltu - somugru cilts, Lībieši. Kuri vēl pirms baltu ciltīm apdzīvoja tagadējās Latvijas teritoriju.
Bet kas tagad ir palicis no slavenajiem, senajiem Ladgaļiem? Kašķīgu jaukteņu bars, kas savas smadzenes cītīgi skaloja ar vaivariņu alu un tagad turpina ar vietējiem sajaukumiem no tehniskajiem šķidrumiem. Tādi, kam liekas tikai normāli, ka pēc kārtīgām kāzām, ir jābūt vismaz pāris bērēm, jo kā kaut kas, tā - broļi pī mītīm un iet vaļā razborka. Bet tie kas negrib tādā muļķu zemē dzīvot un tā uzvesties, tie dodas savu un savu bērnu laimi un normālu dzīvi meklēt citos novados, tie tad tiek zākāti par čiuļiem. Pie viena par čiuļiem tiek nozākāti arī visi citi, vai tas ventiņš, vai piebaldzēns. Var jau lekties, bet ar savu nezināšanu labāk tomēr neplātīties. Un vienu no Latvijas dialektiem, turklāt ne to skanīgāko, nav ko te iztēloties par nez kādu dižo valodu. Katrā ladgales nostūra ģerevņā latgaļu dialektā ir tik lielas atššķirības, ka viens otru gandrīz nesaprot. Katrā Latvijas novadā un katrā novada nostūrī ir savs dialekts. Tas ka visi citi dažādos novados dzīvojošie, atšķirībā no latgaļiem to izmanto tikai kā mājas sarunvalodu, bet sabiedrībā lieto literāro latviešu valodu, vairāk norāda par zināšanu, prasmes un katra cilvēka, kā tāda, kultūras līmeni.

pirms 9 gadiem, 2012.02.01 19:06

Lībietis

Tas Sergejs Titovs jā nu dien būs pārdzēries vaivariņu olu ar zaļo ziepju piešprici labākai putošanai, jebšu kādā ģerevņas razborkā būs ar sētas mītu pa bašku atsarāvīs. Nu ko var muldēt!
Ja kas, lielākā daļa vietējo komunistu, kas palīdzēja krieviem organizēt izvešanas un taisīja izvedamo sarakstus, nāca no Latgales. Laikam jau tā izpaudās autora slavinātais čangaļu lepnums un nicinājums pret čiuļiem, kas nepļēguroja, bet ar savu darbu tika pie turības ...

pirms 9 gadiem, 2012.02.01 19:23

Zemgalietis

Krievs tagad te aprādīs, kādi ir Latvieši un kā viņiem pareizi dzīvot? Mēģini naidu sēt, kā tāds mūsdienu piektās kolonnas Kangars? Ko nīksti sevis noliktajā un apņirgtajā Latvijā!? Uz etnisko dzimteni nevēlies kratīties? Tur kā reiz tādu "gaišu prātu" trūkstot un tieši pašlaik gatavojas vēlēt prezidentu. Slabo?!

pirms 9 gadiem, 2012.02.01 20:27

Atrausies!

Šito sovjetu pakaļlaižu ar steigu vajadzētu palaist pa etapu austrumu robežas virzienā!

pirms 9 gadiem, 2012.02.01 22:01

Icaks.

Eu - antiņi! Jūs galīgi bez prāta? Tagad par prieku vienam puskrievam sāksiet savā starpā ecēties?! Tak viņam jau tik to vien vajag!!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.03 09:11

Kārlis

"Tāpat Otrā Pasaules kara varoņi, latvieši, kas reizē ar sarkanarmiešiem atgrieza Eiropai brīvību. " - autor tu ar galvu domāji šo rakstot, jeb ar sēžamvietu?
Jau aizmirsi, kā sarkanie "atbrīvotāji" sūtīja latviešus uz Sibīriju?
Ak jā, tie tak bija čiuļi, aizmirsi pieminēt, ka latgalis latgali stučīja pateicoties kam arī to otro izsūtīja, tas nekas, ka puse latgales ir nodzērusies, bet otra pārkrievojusies - runā okupantu valodā.

pirms 7 gadiem, 2014.02.01 22:53

Lietotāju raksti