Drošāka interneta dienā aicina bērnus būt atbildīgiem digitālās pasaules iedzīvotājiem

Šodien Latvijā un vairāk nekā 60 valstīs visā pasaulē - no Islandes līdz Kenijai un no Kanādas līdz Dienvidkorejai, ieskaitot visas 27 Eiropas Savienības dalībvalstis - tiek atzīmēta Drošāka interneta diena.

"Drošāka interneta diena ik gadu ir centrālais notikums cilvēkiem un organizācijām, kuru darbs ir padarīt internetu drošāku. Šodien Drošāka interneta centriem, izglītības iestādēm, vecākiem, industrijas pārstāvjiem un bērniem ir iespēja atskatīties uz paveikto, kā arī sagatavoties jauniem izaicinājumiem turpmākajā gadā," dienas nozīmīgumu komentē Eiropas Digitālās programmas komisāre, Drošāka interneta dienas patronese Nēli Krusa (Neelie Kroes). "Šī diena ir svētki un atgādinājums ikvienam, īpaši bērniem, ka viņiem jābūt atbildīgiem digitālās pasaules iedzīvotājiem. Lepojos, ka varu atbalstīt Drošāka interneta dienu".

Aicinot piedalīties Vispasaules Drošāka interneta dienas svinībās Latvijā, Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska stāsta: „Šogad pievērsīsim īpašu uzmanību tēmai „digitālā dzīve" ar saukli „Internets - tā nav spēle, tā ir TAVA dzīve!", aicinot cilvēkus, īpaši bērnus un jauniešus, pievērst vairāk uzmanības viņu virtuālās dzīves nozīmei un tam, kā aktivitātes virtuālajā vidē ietekmē personas reālo dzīvi. Mums interesē jauniešu pašu viedoklis par to, kā viņi apvieno savu virtuālo un reālo „es", tādēļ šodien organizēsim diskusiju „Internets zem lupas..." ar jauniešu, jomas ekspertu un sabiedrībā pazīstamu cilvēku līdzdalību."

Speciāli Droša interneta dienai Latvijas lielākais informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmums Lattelecom ir radījis īpašu sadaļu par drošību internetā savai populārajai bezmaksas virtuālajai datorskolai Mācies, Pats!. Līdz ar to ikviens, kurš ar šīs datorskolas palīdzību apgūst pirmos soļus datoru un interneta pasaulē, uzreiz varēs saņemt arī informāciju par to, kā sevi pasargāt internetā.

„Lattelecom kā vadošais nozares uzņēmums ne tikai nodrošina saviem klientiem ātru un kvalitatīvu internetu, bet arī veic svarīgu sociālu misiju, izglītojot Latvijas iedzīvotājus datora lietošanā, tādējādi mazinot sociālo atstumtību un digitālo plaisu. Laikā, kad virtuālā dzīve iet roku rokā ar reālo, ir svarīgi apzināties iespējamos draudus internetā un to, kā sevi no tiem pasargāt, skaidro Lattelecom interneta un sociālo mediju eksperts Jānis Palkavnieks.

Līdz šim Lattelecom bezmaksas datorskolu Mācies pats! izmantojuši jau vairāk nekā 15 000 Latvijas iedzīvotāju.

Drošāka interneta dienas ietvaros Latvijas skolām un bibliotēkām tiek dāvināta Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra izstrādātā rokasgrāmata „Drošība internets". Materiāls izdots ar Microsoft Latvia atbalstu.

„Ceru, ka ar Microsoft Latvia atbalstu izdotā rokasgrāmata palīdzēs apgūt aizraujošo tīmekļa pasauli, nepakļaujot sevi un citus apdraudējuma riskam. Nupat Eiropā veikts pētījums apliecina, ka bērni un jaunieši apzinās iespējamos riskus internetā, tomēr ikdienā viņiem pietrūkst zinošu un saprotošu pieaugušo atbalsta. Savukārt, vecāki par daudz paļaujas uz savām atvasēm. 39% 14-18 gadu vecu jauniešu atzīst, ka ir apmeklējuši tādas vietnes, pret kurām viņu vecāki, visticamāk, iebilstu. 67% vismaz kādreiz ir iztīrījuši apmeklēto vietņu sarakstu, lai vecāki nevarētu sekot viņu gaitām internetā. Ir ļoti svarīgi, lai vecāki ikdienā uzraudzītu bērnu aktivitātes internetā un izmantotu pieejamos interneta drošības rīkus, piemēram, Windows 7, Windows Live, Xbox un citus ģimenes kontroles rīkus un iestatījumus," saka Līna Dzene, Microsoft Izglītības nozares vadītāja Baltijā.

CERT.LV eksperti piedalīsies Vispasaules Drošāka interneta dienas pasākumā, atbildot uz interesentu jautājumiem par to, kā labāk aizsargāt savu datoru, kas būtu jāievēro, izmantojot internetu, kā aizsargāt savus privātos datus un informāciju. CERT.LV ir Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija, kas ar 1.februāri sāk pildīt "Informācijas tehnoloģiju drošības likumā" noteiktos uzdevumus, tajā skaitā veicina interneta lietotāju izglītotību IT drošības jautājumos.

Šodien arī Rīgā pie Latvijas Nacionālās operas vienosimies kopīgā „Internets - tā ir mana dzīve!" zibakcijā (flash mob), ES Mājā rīkosim preses konferenci ar partneru un Izglītības un zinātnes ministrijas iesaisti, interneta drošības jautājumiem veltītas rokasgrāmatas skolotājiem prezentāciju, īpašās sadaļas par drošību internetā atklāšanu virtuālajā datorskolā Mācies pats!, apbalvosim Eiropas konkursa par bērniem kvalitatīvu interneta saturu Latvijas uzvarētājus. Būs iespēja arī, zvanot uz uzticības tālruni 116111, saņemt speciālistu konsultāciju par problēmām, kas saistītas ar interneta izmantošanu. Visu februāri vairākos desmitos bibliotēku visā Latvijā notiks dažādas ar interneta drošību saistītas aktivitātes.

Lietotāju raksti