Ideja kopumā nav slikta

Atraitnes dēla situāciju ir sāpīgi apzināties Atraitnes dēla situāciju ir sāpīgi apzināties

Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisija nākusi klajā ar ierosinājumu nākotnē atteikties no budžeta vietām augstskolās un pāriet uz augstākās izglītības kreditēšanu.

 

Idejas autori to iedomājušies tā – vidusskolas beidzējs iestājas izvēlētajā augstākajā mācību iestādē, valsts sedz viņa mācību maksu, bet pēc studiju beigšanas, tiklīdz jaunais speciālists saņem valstī vidējai mēnešalgai atbilstošu atalgojumu,viņš sāk atmaksāt kredītu.

 

Ja tas tieši tā iecerēts, tad ideja kopumā vērtējama pozitīvi. Jau tagad valsts ir spiesta samazināt budžeta vietas. Attiecībā pret studētgribošajiem to ir ļoti maz. Daudzi jaunieši ir spiesti atteikties no sapņa studēt nabadzības žņaugu dēļ. Liela daļa ģimeņu ik mēnesi cīnās par izdzīvošanu, kur nu vēl atļauties tādu greznību kā bērnu izskološanu augstskolās.

 

Šo atraitnes dēla situāciju ir sāpīgi apzināties skolotājiem, vecākiem un pašiem bērniem. Daudzi pamet mācības vidusskolā, jo labi redz, ka vecāku rocības dēļ studijas viņiem nespīd. Nav jāskaidro, ka pašiem bankās dabūt kredītu, sameklējot galvotājus, mūsdienās ir ļoti sarežģīti.

 

Iecerētā sistēma it kā norāda – ej un mācies, pēc tam samaksāsi. Dažādus maksājumus kārto ikviens. Laiki mainās, un agrāk vai vēlāk profesionālu speciālistu darbs tiks pienācīgi atalgots. Problēma tā, ka mūsu valsts vēl nav ideāla šādai sistēmai.

 

Bezdarbs, tam līdzi nākošais stress, ka nevar dabūt darbu, bet kredīts stāv uz pleciem, tas viss ir iespējams. Ieceres īstenošanas gadījumā likumdošanā to visu vajadzētu paredzēt, lai beigās bruģis ar labiem nodomiem neaizvestu uz elli.

Lietotāju raksti