Japāna - elle zemes virsū 6

Pasaules un lielākoties arī Latvijas medijos galvenās ziņas ir par katastrofu Japānā. Pasaules un lielākoties arī Latvijas medijos galvenās ziņas ir par katastrofu Japānā.

Skatoties karsto punktu reportieru sagatavotos materiālus, šķiet, Japāna šobrīd pārvērtusies par elli zemes virsū. Sižeti ir prātam neaptverami. Ja vēl svētdien Japānā cīnījās ar valsts ziemeļaustrumu daļu nopostījušās zemestrīces un cunami sekām, kā arī steidza novērst iespējamo kodolkatastrofu, tad otrdien mediji vēstīja par kārtējo sprādzienu “Fukušima 1” atomelektrostacijā. Šoreiz  – otrajā energoblokā. Cilvēki, kuri dzīvo desmit kilometru rādiusā no atomelektrostacijas, aicināti neatstāt mājas.


Lai arī ANO Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektors Jukija Amano preses konferencē uzsvēra, ka notikumi Japānā ir prātam neaptverama dabas katastrofa, nevis cilvēku izraisīta kļūda vai nepilnības atomelektrostacijas uzbūvē, kā tas bija Černobiļā, un maz ticams, ka sekas būs līdzīgas, tās tomēr būs.


Nytimes.com vēsta, ka gaisā izplatījies liels daudzums radioaktīvo materiālu. Sabiedrības veselības apdraudējuma apjoms ir atkarīgs no tā, cik ātri un tālu izplatīsies radioaktīvās vielas, kā arī, cik ilgi to paaugstinājums saglabāsies.

Pieļauju, ka Japānas valdība un speciālisti neatklāj, cik patiesībā augsts ir radiācijas līmenis. Tāpat tas bija arī 1986. gada pavasarī Černobiļā. Ceturtdaļgadsimta senas traģēdijas sekas vēl šodien atstājušas ietekmi uz tik daudziem, arī mums tuviem cilvēkiem. Šis gadījums vēl jo vairāk rosina domāt, kādu enerģiju izmantot Eiropā un citviet pasaulē.

Komentāri 6

nazis

Var jau vicināt zaļo karogu, bet vajag arī stāvēt ar abām kājām uz zemes. Kādu enerģiju mēs izvēlēsimies? Vai mums ir alternatīva kodolenerģijai? Fosilā enerģija kaut kad beigsies, šodien tās cenas aug jau pa dienām un ir skaidrs, ka visiem nepietiks. Zaļās enerģijas izmantošana ir populārs mīts.
Latvija ir bagāta ar mežiem - 55% no teritorijas. Katru minūti Latvijas mežos koksnes pieaugums ir ~40 kbm. Tas šķiet daudz - viena milzīga autokrava minūtē. Tā ir biomasa no 55% teritorijas, ko varētu kurināt, sekundē sanāk gandrīz 1 kbm malkas uz visu Latviju. Cik tas ir % no patreizējā enerģijas patēriņa? Jāiedod šis uzdevums kādam vidusskolniekam, lai izrēķina. Mēs varam nokurināt visus Latvijas mežus, bet vēl neapmierināsim vajadzību pēc enerģijas.
Zemes spēja akumulēt saules enerģiju mums izmantojamā veidā - biomasā, hidroresursos, vēja un viļņu enerģijā - ir ierobežota un pat potenciāli, pilnveidojot tās izmantošanu, nav pietiekama cilvēku šodienas vajadzībām, nerunājot par nākotni.
Mums nav alternatīvas - nākotnē arvien vairāk nāksies izmantot kodolenerģiju, neskatoties uz visiem riskiem.

pirms 9 gadiem, 2011.03.17 14:36

Roliks

Tu...Santa esi tur bijusi,ka sita izsakies pa Japanu un par to,kas tur notiek?????
+Sis Tavs blogs,raksts bija pilnigi lieks.Ta vairak lugums nedarit.Naks ""Kulas dedzinasanas laiks"" un pa to ari ludzu neizsakies,jo pa to jau runas visas malas.Vai ari Tev jabut pirmajai.Tad ok...raksti vien

pirms 9 gadiem, 2011.03.18 20:11

MoDo

tad kad Baltkrievija un Krievija uzcels mūsu robežām blakus ātomelektrostacijas,tad arī varēsi cept augša rakstus uz nebēdu.

pirms 9 gadiem, 2011.03.19 16:14

.

par to enerģijas patēriņu- nu par daudz visi ērtības gribam, vienkārši un pieticīgi dzīvot vairs nemākam, nu tad vajag visu vēl un vēl, un lepnāk kā kaimiņam...
Tikai tas nevar turpināties bezgalīgi. Un šis ir brīdinājums "radības kronim"... Pie tam nopietns.

pirms 9 gadiem, 2011.03.21 14:47

Lietotāju raksti