Jauns gads, jaunas prognozes, III

Šā gada sākums bagātinās pasaules zemju saimi ar jaunu neatkarīgu valsti. Tā būs Dienvidsudāna, kas pēc asiņainiem etniskiem konfliktiem pirms pieciem gadiem ieguva autonomiju. No deviņiem miljoniem iedzīvotāju tikai divi procenti prot lasīt un rakstīt, vairums pārtiek no viena dolāra ienākumiem dienā. Karš starp centrālo Sudānas valdību un atkritējiem vairs nav iespējams, jo etniskajā robežjoslā iegūst naftu un ienākumi tiek dalīti uz pusēm. Sudānas valdība par naftas dolāriem sapirka bruņojumu, savukārt dienvidnieku cilšu vadoņu pārvaldē viss pazudis kā melnajā caurumā.

Nafta aizvien būs daudzu valstu galvenais bagātības avots. Ir daudzviet atklātas jaunas atradnes, tāpēc starp straujāk augošajām valstīm (Katara) šogad tiek minētas arī Gana, Uganda, Uzbekistāna. Strauja izaugsme paredzēta Etiopijai un Eritrejai, kurās sāk dominēt modernā zemkopība.

Bieži minētas BRIC valstis - Brazīlija, Krievija, Indija un Ķīna, bet eksperti vienojušies, ka Krievijai šis gods nepienākas. Ir vēl cita abreviatūra, kas raksturo valstis, kuras sākušas strauju attīstību, - VISTA - Vjetnama, Indonēzija, Dienvidāfrika, Turcija, Argentīna. Bet ārpus šī saraksta paliek Libērija, Angola, Ēģipte, Bangladeša, vēl citas.

Par Izraēlu kādreiz teica, ka Mozus četrdesmit gadus vedis tautu pa tuksnesi, līdz atradis zemi, kurā nav naftas. Daļēji šī iemesla dēļ Izraēla nolēmusi šajā gadā visu valsti noklāt ar stacijām, kurās elektromobiļiem apmainīt akumulatoru baterijas vai uzlādēt tās. Ironija tā, ka reizē ar šo projektu Izraēlas zemes dzīlēs atrasti ļoti lieli dabasgāzes krājumi un tiek prognozēts, ka būs arī nafta.

Elektromobiļu rūpnīcu būvē Ķīna.

Ir zināmi divi attīstīto valstu klubi - G7 un G20. Tagad tēlainības cienītāji min G2, šeit runa par ASV un Ķīnu, jo tieši šīs valstis noteiks pasaules progresa galvenos virzienus. Tiesa, Amerikai jāsāk deldēt milzīgo budžeta deficītu, kamēr Ķīnai iespējams gudri ieguldīt savus astronomiskos valūtas uzkrājumus. Likumība tāda, jo straujāk samazinās bezdarbs Ķīnā, jo ASV un Eiropā tas pieaug.

Tuvākā gada laikā Ķīnā izšķirsies, kas būs nākamie valsts vadītāji, jo Hu Dziņtao un citiem beidzas divu četrgadu valdīšanas periods.

Indija drīz apsteigs Ķīnu iedzīvotāju skaita ziņā, bet šo valsti bremzē vienpusīga ekonomika un normālu ceļu trūkums, arī korupcija milzīga. Starp attīstītajām valstīm lieli projekti ir gan Kanādai, gan Austrālijai un Jaunzēlandei, kuras vismazāk cietušas no recesijas.

Smagais gads Eiropai

Tie smagie akmeņi, kas Eiropas kaklā, ir pašas Eiropas radīti. Nupat vienīgi Vācija palikusi par visas kontinenta ekonomisko donoru. Bet kopumā Vecā Eiropa ar savu labklājību un augstajām sociālajām garantijām panākusi, ka netīkamo darbu veikšanai vajadzīgi aizvien jauni un jauni viesstrādnieku miljoni. Humānisma vārdā radītais politkorektums panācis to, ka svešas reliģijas piekopējus nav izdevies integrēt eiropeiskajās vērtībās. Cilvēktiesību cīnītāji sava biznesa interesēs gatavi aizstāvēt ikvienu krievu migrantu, kurš jau otrajā dienā pēc ierašanās Leiputrijā kategoriski pieprasa sev pabalstus, nopietni nemaz negrasoties ne strādāt, ne integrēties sabiedrībā.

Var, protams, nosodīt Austrijas vai Nīderlandes nacionālradikāļus, bet loģiski ir grūti ko pārmest politiķiem, kuri sakās, ka cīnās nevis pret islāmu, bet gan pret islāma pārvēršanu ideoloģijā. Ja eiropietis ierodas kādā no islāma zemēm, viņam atgādina: ja tu cieni mūsu tradīcijas, tad esi mūsu draugs. Diemžēl noticis, ka musulmaņi, kas izveidojuši savas kopienas, šos savus tikumus sāk diktēt mītnes zemēm. Ja kaut kas sāk nepatikt, radikāļi ķeras pie bumbām, jo Allāhs taču ir visuvarens. Un maz ko var līdzēt fakts, ka ir zināms integrēto musulmaņu slānis, kuri savu trekno dzīvi nebūt nevēlas zaudēt un kuri sirdī neatbalsta teroru. Bet problēma kļūst aizvien nopietnāka, un risinājumu nezina neviens.

Pašlaik galvenais tomēr ekonomika

Tagad ir pilnīgi skaidrs, ka ilgstoši labklājību nav iespējams dibināt uz parāda. Visskaudrāk to izjūt senā kultūras tauta grieķi. Var mītiņot un bļaut, vicinot rokas pa gaisu, var streikot un dauzīt skatlogus, apmētāt akmeņiem policistus un dedzināt atkritumus, bet agrākos treknos gadus ar to atjaunot nav iespējams, drīzāk bedri var tikai padziļināt. Situāciju smagāku dara sabiedrības novecošanās un zemā dzimstība. Vajadzīgs ražot un pārdot, bet citur pasaulē ražo desmit reižu lētāk, un mosties sāk arī līdz šim snaudošais Melnais kontinents. Jāprot pielāgoties, jo līdz šim Āfrikas ciltīm pārdot varēja tikai ieročus. Un Rietumu investori skatās uz dienvidiem un austrumiem...

Pēc aizvadītā gada neražas Krievijā, Ukrainā un Kanādā strauji cēlās labības cenas pasaules tirgū, šo situāciju izmantoja arī Latvijas zemkopji. Eksperti spriež, ka arī šogad saglabāsies augstas cenas, bet kviešiem un kukurūzai, līdz ar to arī piena produktiem un gaļai cenas var pat pieaugt par astoņiem procentiem. Lētāka var kļūt kafija un niedru cukurs. Netiek prognozēta būtiska naftas padārdzināšanās, ar laiku degviela varot kļūt lētāka. Jautājums: vai Latvijas zemkopji ir gatavi tik izdevīgai konjunktūrai? Varbūt brēksim, ka valdība mums neko nedod.

Un beidzot - mūsu un visas Eiropas lielā cerība ir zinātne un jaunas produkcijas ieviešana ražošanā. Ak, kā gan Latvija varētu pelnīt, ja visi mūsu zinātnieki strādātu Latvijā un viņiem būtu iespējams īstenot savus projektus!

"The Economist" izteiktās varbūtības. Iespējams Īslandes Katlas vulkāna izvirdums. Un iespējams, ka izdosies apkarot Somālijas pirātus.

Lietotāju raksti