Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā eiropieši vērtē savus darba apstākļus?

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (European Agency for Safety and Health at Work; EU-OSHA) nesen publicēja visā Eiropā veiktas aptaujas rezultātus par darba drošību un veselības aizsardzību. Iegūtie rezultāti liecina - Eiropas iedzīvotāju vidū ir plaši izplatītas bažas par to, ka šā brīža ekonomiskā krīze varētu nelabvēlīgi ietekmēt darba drošību un veselības aizsardzību, pakļaujot riskam pēdējos piecos gados panāktos uzlabojumus. Daudzi eiropieši uzskata, ka ir labi informēti par darba drošību un veselības aizsardzību, un atzīst to par nozīmīgu faktoru jauna darba izvēlē.

 

Ekonomiskā lejupslīde izraisa spiedienu uz darba ņēmējiem Eiropā

Saskaņā ar aptaujas datiem 6 no 10 eiropiešiem paredz, ka pasaules ekonomikas lejupslīde pasliktinās darba apstākļus, jo īpaši attiecībā uz veselības aizsardzību un darba drošību. Lielākā daļa respondentu (75%) visās dalībvalstīs uzskata, ka veselības traucējumus vismaz daļēji izraisa darbs, ko cilvēki veic.

 

EU-OSHA direktors Jukka Takala apzinās izaicinājumus, ar kādiem šodien sastopas uzņēmēji, un atgādina par nepieciešamību investēt līdzekļus darbinieku veselībā: "Finanšu krīzes dēļ organizācijas var ignorēt darbavietas drošības un veselības aizsardzības nozīmību vai mazināt to.

 

Pastāv risks, ka uzņēmumi apsvērs ieguldījumu samazināšanu darba drošībā un veselības aizsardzībā (DDVA). Mūsu aģentūras uzdevums ir pārliecināt viņus, ka šis nav brīdis, kad gūt īslaicīgu labumu uz ilgtermiņa problēmu rēķina. Visi mūsu darba rezultāti apliecina: jo veselībai nekaitīgāka, jo produktīvāka ir darbavieta."

 

Atalgojums un darba drošība ir svarīgākie jautājumi

Palielinoties bezdarbam, cilvēki vairāk raizējas par pašreizējās darbavietas stabilitāti, nevis par darba apstākļu drošību un nekaitīgumu veselībai. Domājot par izšķirošajiem faktoriem, kas nosaka jauna darba izvēli, Eiropas Savienības pilsoņi uzskata, ka darba drošība un atalgojuma līmenis ir nozīmīgāki faktori nekā droši un veselībai nekaitīgi darba apstākļi, kas aptaujā ieņēma trešo vietu pirms darba dienas ilguma.

 

Kvalitatīva informācija - labāka veselības aizsardzība un darba drošība

Iepriecinošs jaunums ir fakts, ka cilvēki daudzās dalībvalstīs (jo īpaši ES-15 dalībvalstīs) uzskata, ka ir labi informēti par risku, kāds iespējams darbavietā, un 57% respondentu uzskata, ka pēdējo piecu gadu laikā veselības aizsardzība un darba drošība ir uzlabojusies.

 

Dzimuma noteiktas atšķirības

Aptaujas rezultāti parāda arī cilvēku atšķirīgo attieksmi pret DDVA atkarībā no dzimuma. Aptaujātie vīrieši par nozīmīgākajiem faktoriem jauna darba piedāvājuma pieņemšanai uzskatīja atalgojumu (61%) un darba drošību (55 %), salīdzinot ar mazāku procentuālo skaitu aptaujāto sieviešu (attiecīgi 53 % un 51 %). Turpretim sievietes (26%) lielāku nozīmi nekā vīrieši (19%) piešķir darba dienas ilgumam.

 

Turklāt vairāk aptaujāto vīriešu (62 %) nekā sieviešu (tikai 52 %) uzskata, ka veselības aizsardzības un darba drošības apstākļi pēdējo gadu laikā ir uzlabojušies, vīrieši (71 %) arī jūtas labāk informēti par darba drošības un veselības aizsardzības jautājumiem nekā sievietes (61 %).

 

Jukka Takala norāda: "Patiesībā sievietes drošība darbavietā un viņas veselībai radītais risks netiek pietiekami novērtēts, un attieksme pret to ir nevērīga. Daži jauni izaicinājumi, ar kuriem jāsastopas, ir nespēja apvienot darbu un ģimenes dzīvi, ''dubultā maiņa'', kas joprojām proporcionāli vairāk skar sievietes, un fakts, ka lielāka uzmanība tiek pievērsta nelaimes gadījumiem darbā, nevis arodveselībai (līdz ar to vairāk uzmanības pievērš nozarēm un profesijām, kurās dominē vīrieši).

 

Ir svarīgi īstenot "dzimumam specifisku" pieeju veselības aizsardzības un darba drošības jautājumā. EU-OSHA turpinās strādāt ar šo jautājumu, lai nodrošinātu labāku izpratni Eiropas Savienības uzņēmējdarbības vidē."

 

EU-OSHA ir bijusi liela nozīme darba drošības un veselības aizsardzības procesu veicināšanā Eiropā jau vairāk nekā desmit gadu, un tā turpinās īstenot proaktīvo pieeju darba apstākļu uzlabošanai. Aģentūras īstenotā kampaņa "Veselībai nekaitīgas darbavietas", kā arī Eiropas nedēļa drošībai un veselībai darbā no 19. līdz 23. oktobrim ir pasaulē lielākā informatīvā kampaņa par DDVA jautājumiem, kas aptver tūkstošiem organizāciju un darba ņēmēju visā Eiropā.

 

Latvijas situācija

Aptaujas rezultāti liecina, ka arī Latvijā situācija darba drošības jomā nav viennozīmīgi pozitīvi vērtējama. Lielākā daļa aptaujāto (41%) uzskata, pēdējo piecu gadu laikā Latvijā situācija darba drošības un veselības aizsardzības jomā ir pasliktinājusies, turklāt 10% ir secinājuši, ka tā ir ļoti pasliktinājusies, bet tikai 29% respondentu uzskata, ka tā ir uzlabojusies.

 

Iespējams, ka cēlonis šādam respondentu viedoklim ir ekonomiskās krīzes ietekme. Arī nākotnē respondenti neraugās cerīgi. Uz jautājumu, cik lielā mērā jūs domājat, ka ekonomikas krīzes dēļ situācija darba drošības un veselības aizsardzības jomā Latvijā varētu mainīties, 67% ir atbildējuši, ka, viņuprāt, situācija tikai pasliktināsies (no tiem 23% uzskata, ka situācija pasliktināsies ievērojami, bet 44% domā, ka situācija pasliktināsies lielā mērā). Tikai 4% respondentu uzskata, ka situācija darba drošības jomā mūsu valstī nepasliktināsies, bet 18% uzskata, ka situācija drīzāk pasliktināties, nekā uzlabosies.

 

Taču pozitīvi vērtējams ir fakts, ka Latvijas darba ņēmēji tomēr uzskata, ka ir vismaz daļēji informēti par savas darba vietas riskiem. Visvairāk respondentu (37%) domā, ka viņi ir diezgan labi informēti par drošības un veselības riskiem darbavietā, 15% norāda, ka ir ļoti labi informēti, bet 24% sevi uzskata par nepietiekami informētiem. Taču tikai 8% domā, ka vispār nav informēti par savā darbavietā esošajiem riskiem.

Lietotāju raksti