Kuram taisnība? 5

Smēķētājiem ir tiesības kūpināt cik patīk, bet nesmēķētājiem ir tādas pašas tiesības elpot svaigu gaisu Smēķētājiem ir tiesības kūpināt cik patīk, bet nesmēķētājiem ir tādas pašas tiesības elpot svaigu gaisu

Kam gan, ejot pa ielu, neviļus nav gadījies ieelpot priekšā ejoša smēķējoša cilvēka dūmus. Nudien nepatīkama sajūta. Nesmēķēju jau daudzus gadus, tomēr neapgalvošu, ka visas tabakas pār vienu kārti metamas. Ir arī ļoti patīkamas aromātiskas tabakas, taču tās lietotāji uz ielas nesmēķē.

 

Pirms apmēram pāris gadiem redakcijā pēc padoma vērsās veselīga dzīves veida kopējs Artūrs, kura ģimenei traucē balkonā smēķējoši kaimiņi. Logus atvērt nedrīkst, jo dūmi ieplūst dzīvoklī.

 

Kompromisi joprojām nav atrasti. Nupat visā valstī izskanējusi ziņa, ka Ozolnieku novada pašvaldība pieņēmusi lēmumu aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu māju lodžijām, balkoniem un pie atvērtiem logiem.

 

Deputāti vienprātīgi atbalstīja šādus grozījumus saistošajos noteikumos, arī vienojoties par 10 latu sodu pārkāpuma gadījumā. Izrādās, ka Vides un reģionālās attīstības ministrijas atzinums par šo lēmumu ir negatīvs, jo likums liedz pašvaldībai noteikt šādus ierobežojumus. Arī veselības ministrija pašlaik nav gatava rosināt grozīt likumus. Savādi gan.

 

Smēķētāji balkonus un lodžijas uzskata par savu privātīpašumu, kurā drīkst smēķēt bez jelkādiem ierobežojumiem, piebilstot, ka ikvienam var traucēt arī bērna raudāšana un skaļāka runāšana kaimiņos pēc pulksten 11 vakarā.

 

Protams, labas kaimiņu attiecības ir nozīmīgas, taču jebkuras demokrātiskas sabiedrības viens no principiem, ir “tev ir tiesību brīvība, kamēr tu neierobežo citu cilvēku brīvību”. Jā, smēķētājiem ir tiesības kūpināt cik patīk, bet nesmēķētājiem ir tādas pašas tiesības elpot svaigu gaisu.

Komentāri 5

Alita Plūksna

Šī tēma ar gadiem ir stiepta un runāta, vēl nesen vienam paziņam jautāju par smēķēšanu uz balkona. Redziet, likums mums atļauj uz balkona - lodžijas smēķēt, jo arī šī platība skaitās dzīvokļa īpašumā. Kamēr nebūs mainījies pats likums, Ozolnieku smēķētāji var arī turpmāk smēķēt uz balkoniem - lodžijām, jo LR likumdošanā tāda aizlieguma nav. Rīga jnotiek jau pāris tiesas prāvas un tiesa viņus nosodīt nevar, kamēr nav attiecīga likuma panta. Pati smēķēju uz lodžijas, vasarā, kad logi vaļā un smēķē kaimiņi uz to brīdi aizveru logus ciet. Katram ir savi nekumi.

pirms 9 gadiem, 2011.10.24 08:57

Urmass

tajā pašā laikā var pieņemt likumu par veļas žāvēšanu uz balkona..

pirms 9 gadiem, 2011.10.24 20:11

nazis

Vai tiešām problēma ir vienā aizkūpinātā cigaretē?
Es domāju, problēma ir kaimiņu attiecībās. Balkons nav otra cilvēka dzīvoklis un kur lai tas nabaga smēķētājs iet? Piesmēķēt istabu un pēc tam atvērt logu vai varbūt kaimiņiem pa prieku smēķēt kāpņu telpā, vai pagalmā, kur bērni rotaļājas. Ja gribēsim kašķi meklēt, tad atradīsim. No piedegušām pankūkām dūmi ir vēl lielāki un riebīgāki nekā no vienas cigaretes. Nu neticu, ka cilvēki 20 gadu laikā kļuvuši tik vārgi, ka nespēj paciest viena smēķa smaku (par dūmiem vispār nav runa, jo atklātā vietā tie izklīst ne tālāk par 1m ). Tas ir bijušo smēķētāju, bet tagad pārliecinātu nesmēķētāju niķis - pārmācīt visus sev līdzīgos.

pirms 9 gadiem, 2011.10.24 20:59

Mudrīte

Nazis nav neko lasījis par pasīvo smēķēšanu.

pirms 9 gadiem, 2011.10.24 23:10

nazis

Pasīvā smēķēšana? Hroniskam smēķētājam ir vitāla nepieciešamība ik pa laikam uzsmēķēt, lai nodrošinātu sev normālu pašsajūtu. Pastāv zināma smēķēšanas kultūra, lai netraucētu ar savu netikumu citus, bet diemžēl tie "citi" pilnībā ignorē smēķētāju vajadzības. Var nostāties ielas malā, sameklēt vietu atstatus no pārējiem cilvēkiem, bet vienalga kāda māmiņa brauks vai virsū ar bērnu ratiņiem, it kā pāris metru tālāk vietas nebūtu.
Smēķēšana tiek uzskatīta par nevēlamu un es pilnīgi tam pievienojos, bet smēķēšana nav noziegums! Tā nav atmetama uzreiz. Lielai daļai smēķētāju to nebūs iespējams atmest līdz mūža galam. Tāpēc ir jābūt cilvēciskai cieņai no abām pusēm.
Pasīvā smēķēšanas loma ir pārspīlēta (īpaši tajā daļā, kas attiecas uz balkoniem). Kā ir citās pilsētās, nezinu, bet Smiltenē pa maģistrālo ielu brauc neskaitāmas smagkravas automašīnas, kas uz katriem 100 m 5 kubikmetrus elpojamā gaisa pārvērš smacējošā gāzē, un tas ir normāli, bet cilvēks ar cigareti uz balkona (ne jau 1. stāvā) ir bez maz noziedznieks, kas sagrauj citu cilvēku veselību.
Jābūt taču saprātam!

pirms 9 gadiem, 2011.10.25 10:36

Lietotāju raksti