Kurp dodas Krievija? 12

Putina piekoptā politika ar antirietumniecisko retoriku ir panākusi to, ka tautas vairākums, proti, apmēram 70 procenti iedzīvotāju, par Krievijas galveno ienaidnieku uzskata Amerikas Savienotās Valstis.

 

Bet, kad jādod atbildes uz jautājumu, kurā valstī vislabprātāk gribētu dzīvot, tad 60 procenti nosauc to pašu ASV. Ir zināms, ka apmēram 40 tūkstoši krievu zinātnieku strādā Amerikā. Anekdote: "Kas ir Amerikas augstskola? Tā ir augstskola, kas atrodas ASV teritorijā, kurā krievu profesori māca ķīniešu studentus."

 

Kremļa politika panākusi to, ka Rietumi Krieviju sāk diskvalificēt kā partneri globālās finanšu krīzes risinājumu meklējumos. Nesen ASV notika ekonomiski spēcīgāko vadītāju apspriede vēsturiskajā formātā G7, ko nereti sauc par Lielo septītnieku.

 

 

Vēl nesen bija pierasts, ka līdzīgas apspriedes notiek G8 formātā - ar Krievijas piedalīšanos. Pirms diviem gadiem Putins ar drauga Šrēdera palīdzību bija panācis, ka gadskārtējā G8 sanāksme notiek Sanktpēterburgā.

 

Gribu atgādināt, cik bravūrīgi krievu militāristi izrunājās "piecu dienu kara" laikā. Sevišķi pēc tam, kad Batumi ostā iebrauca NATO karakuģi. Ar aukstā kara laiku draudēšanu izcēlās admirālis Eduards Bērziņš (iespējams, pārkrievinājies latvietis). Pagāja pusotra mēneša, un prese ziņoja, ka bravūrīgo admirāli kara dievs aizsaucis pie sevis, un kara dievs, kā zināms, nemīt debesīs, bet ellē. Liktenim tā paticies.

 

Dārgā un lētā naftaKad septiņdesmito gadu sākumā naftas cenas bija ļoti augstas, PSRS veikalos parādījās importa preces. Tolaik es personīgi sev nopirku divus somu uzvalkus.

 

Rietumi mākslīgi uzpūsto naftas krīzi pārvarēja, konstruktori radīja mašīnas un iekārtas, kas patērēja par 30 procentiem mazāk enerģijas. Tad arābu šeihi pazemināja cenas, jo sprieda, ka paši naftu dzert nevar. Un PSRS sākās ekonomiskās problēmas, kas galu galā noveda pie impērijas sabrukuma. Jauns zemo cenu vilnis tika piedzīvots ap 1997. gadu, kad barels maksāja dažubrīd vairs tikai 9 dolārus.

 

 

Tas beidzās ar Krievijas valsts (valdības) maksātnespēju. Valsts budžetā nebija līdzekļu ne tikai ārējo parādu atmaksai, bet pat algas un pensijas nebija iespējams izmaksāt mēnešiem ilgi.

 

Tagad līdzās naftai milzu ienākumus dod dabas gāze, un Maskava varēja dzīvot zaļi. Tika jau sapņots, ka naftas barels drīz maksās 200 dolārus. Jā, nesamērīgi augstās energoresursu cenas veicināja inflāciju visā pasaulē, rūpniecības tempi saruka. Lai būtu pilnīga drošība, Krievija valsts budžetā ienākumus no naftas eksporta ieplānoja pēc aprēķina 70 dolāru par barelu. Kad Krievija par "Brend" naftas barelu saņēma vairs 72 dolārus, sākās mērens satraukums.

 

Valūtas un zelta rezerves, kas uzkrātas pēdējo astoņu gadu laikā, sāk sarukt, jo jāglābj bankas no sabrukuma. Jaunu objektu celtniecība apsīkusi, aug bezdarbs, inflācija augsta, pensiju reālais apjoms samazinās. Nu īstais aktivitāšu laiks populistu idiotiskiem priekšlikumiem.

 

Gribas pieminēt kādu notikumu. Mazā Īslande nokļuvusi finanšu kraha priekšā, tāpēc lūdza Krievijas valdībai četrus miljardus eiro. Un Putina valdība gatava aizdot šo summu, par ko varen sašutuši tie, kas neko nesaprot.

 

 

Satīriķis Šanderovičs apgalvo, ka Īslande ir valsts, kas noteikti atdos. Ekonomists Bergers apgalvo to pašu, piebilstot, ka starpvalstu kredīti nes peļņu. Bet eksperte Latiņina apskaidro, ka Īslandes bankās glabājas Kremlim tuvu oligarhu naudiņa, tāpēc tiek glābta pašu noguldītā bagātība.

 

"Rūpes" par tautiešiemTiek lēsts, ka ārpus Krievijas dzīvo ap 40 miljoniem krievu, un šo faktu Kremlis cenšas izmantot politiskās manipulācijās.

 

Par tautiešu interešu aizstāvību ārvalstīs runā prezidents Medvedevs, un šīs runas pārsteidzoši līdzīgas tām, kādas bija dzirdamas trīsdesmito gadu Vācijā. Hitlers bija tas, kurš runāja par vācu nācijas "muguras iztaisnošanu", pievienoja Lielvācijai Sudetiju, sarīkoja anšlusu ar Austriju. Arī uzbrukumu Polijai fīrers attaisnoja ar nepieciešamību vācu minoritāti pasargāt no poļu etnokrātiem.

 

Kad Aizkrauklē sapulcējās Baltijas krievu kopienu pārstāvji, tur visai musinošu runu teica Krievijas vēstnieks Vešņakovs. Vai tiešām šo kūdītāju mērķis būtu jauns karš? Skaidrs taču, ka aktīvie krievvalodības aizstāvji Ždanoka un Pliners jebkurā gadījumā patversies Izraēlā, bet cietēji būs tie, kurus viņi kūdījuši.

 

"Piecelties no ceļgaliem" - tā runā impērijas atjaunošanas cīnītāji. Un par atbildi daudzi apjukušie cittautieši tepat Latvijā iedomājas, ka turpmāk visiem latviešiem būs jārunā tikai krieviski - kā tas bija "labajos Brežņeva gados". Un gadās, ka pat cilvēks, kurš labi prot latviski, pieprasa, lai ar viņu veikalā sarunājas krieviski.

 

 

Ja nerunā, tad iet sūdzēties... uz Krievijas vēstniecību. Bet fakts arī tāds, ka Latvijā patiešām aizvien vairāk jauniešu, kuri krieviski nesaprot. Un pietiek mums arī bijušo trimdinieku, kuri tāpat nerunās "Ļeņina valodā". Starp citu, no ārzemēm pārbraukušajiem tautiešiem es iesaku ar stūrgalvīgiem latviski "nesapratējiem" runāt angliski.

 

Atgriežas laiki, kad Krievijā politika dominēja pār ekonomiku. Impērijas idejas apsēstajiem gribu atgādināt faktu, ka tehnoloģiskās novitātes tiek radītas Amerikā, Indijā tiek veikti aprēķini, gatavās preces tiek saražotas Ķīnā un visu to patērē Eiropā. Tikmēr Krievija un Āfrika snauduļo. Lai Krievija pa īstam "pieceltos no ceļgaliem", vajadzīgs attīstīt zinātni un ražošanu, nevis censties pasauli uzspīlēt uz savas liestes.

Komentāri 12

Tpfiks

sorre autor, šoreiz vidējam lasītājam pagrūti saprotams. Jāzin vismaz tas ko autors zin jeb vairāk, lai izdomātu, ko gribējis pateikt.
Piebildīšu tik par 97. gada krīzi Krievijā, ka tas bija laiks, kad visu apkārtējo valstu transportuzņēmumi ņēma līzingā jaunas automašīnas un steidza vest no Rietumiem uz Krieviju kravas. Bija jau aizgājis tik tālu, ka veda jau sasaldētu maizi, nemaz nerunājot par gaļu, gaļas izstrādājumiem. Un protams, kā autors minēja, nauda par bareliem nāca, kā rezultātā izlaidās tik tālu, ka neko paši vairs neražoja. Un tad cena kritās... sabruka lielākais vairums transporta uzņēmumu. Tieši Putins bija tas, kurš pateica stop! Sāka krievi paši maizi cept un paši arī vadāt.
par Īslandi jādomā, ka krīzē nokļuva pēc tā, kā amerikāņu bāzes aizgāja. Žēl, ka nevar ielikt norādes internetā, kur varētu redzēt atsauces uz šo faktu. Vai krievu oligarhu nauda jau tur bija tad, vai tā ienāca pēc amerikānu bāžu izvākšanās, nezinu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 11:07

turks

Autors šoreiz kā vienmēr ir aizmurgojies par tālu. Krievija nupat ir pabeigusi un tūlīt laidīs masveida ražošanā jauno aviācijas laineri ko izstrādājis Suhojs. Daudzas rietumvalstis jau stāv pēc šamā rindā. Gribu autoram pavaicāt - cik vēl pasaulē ir valstis, kas spēj uzkonstruēt un saražot sērijveidā pasažieru lidmašīnu??
Kā var tik bezatbildīgi melot?

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 11:14

turks

Ak jā, es nepadomāju. Tas jau laikam pateicoties naftas augstajām cenām. Savādāk diez vai tie Vaņkas, kas strebj vodku no ''samovāriem'' kopā ar lāčiem, kaut ko spētu saražot vai uzkonstruēt. Kā nekā visi krievu zinātnieki jau ''kālifornijā'' sēž. Un ir neliela atšķirība ar to ienaidnieku. Loģiski ka ja tu dzīvo ASV tad esi savējais, bet ja tu dzīvo Krievijā - tad esi ASV ienaidnieks. Ne jau krievus ASV valdība neieredz, bet valsti, kas negrib šiem pilnībā pakļauties.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 11:18

X-43A

Lai arī autora teksts,kā parasti,ir pārāk savārstīts,tomēr tam ,ka krieviem nepatīk ASV ir jāpiekrīt.Salīdzinājumam 2007.gada iekšzemes kopprudukts (GDP)pēc Starptautiskā valūtas fonada datiem: 1.v.ASV 13 843 825 miljoni USD;
2.v.Japāna 4 383 762 mUSD;
11.v.Krievija 1 289 582 mUSD.
Starpīpa ir visu izsakoša ,lai spriestu par to ko kurš var.Un tas viss pie bagātīgajiem resursiem un ,ka ir pieejamas gandrīz visās jomās pasaules labākās tehnoloģijas...Zinot krievu mentalitāti un ,ja to vēl uzkurina vadošo retorika,tad,laikam, ir par ko ASv neieredzēt.Krievija jau sevi uzskata par varenu valsti,bet fakti liecina,ka citas ir daudz varenākas.Tā ka neaicināšana pie lielā galda ir gana pamatota.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 12:51

turks

Kāds kopproduktam sakars ar ieguldīšanu zinātnē?????

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 14:57

X-43A

to turks: GDP ir vistiešāk valsti raksturojošs lielums,līdz ar to pēc tā var spriest cik nopietnus līzdekļus var ieguldīt zinātnē.Izņēmumi ir diktatūras un komunistiskā stila valstis,kas visbiežāk militārajā sfērā un ar to saistītajā zinātnē var ieguldīt neadekvāti daudz...Arī minētās Su biroja lidmašīnas civilajām vajadzībām sāka ražot tāpēc, ka ievērojami sarukuši militāristu pasūtījumi...

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 16:24

Krievs

Loti populistisks raksts letticigiem. Zinu no kurienes aug sis statistikas kajas.

Par Gobu biju labakas domas. Izradas tads pats punku tarps.
Talak par PSRS par Krieviju zinat neko negrib, ka ari nesaprot, ka krievu runajosie latvijas iedzivotaji nav tas pats ka PSRS laika slikto cilveku grupina, kura spidzinaja nabaga verdzinus, un atnema tik loloto brivibu.

Gobai laikam labak patiktu muzu nostradat par kurpju tiritaju Hitlera Imperija, ja tada butu.

Vergs paliek vergs.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 18:24

yyy

Varbūt labāk skatīsimies uz to, kas notiek pašu pagalmā, nevis pa šķirbu lūrēsim svešā sētā?

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 20:30

turks

Nu ***, jau atkal sākas. X-43A. Tad jau iznāk ka Krievija vēl vairāk ierullē, ja jau papildus visam parastajam vēl spēj neadekvāti daudz ieguldīt militārajā rūpniecībā, kur kā zināms ir pasaules vadošie inženieri un ražotnes.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 20:54

Tofiks

"..., ka Īslandes bankās glabājas Kremlim tuvu oligarhu naudiņa, tāpēc tiek glābta pašu noguldītā bagātība."
----------------

Īslandes bankās naudu glabāja ne tikai krievu oligarhi, bet arī daudzi citi Eiropas naudasmaisi. Lai atveseļotu šīs bankas, tām nepieciešama nauda. Un atveseļot piedāvājas Krievija, pretim nākotnē sagaidot no Islandes izdevīgu balsojumu izšķirošā brīdi.

pirms 12 gadiem, 2008.10.27 02:00

tautiete

Varbūt Gobas kungam vajadzēja uzrakstīt rakstu par tēmu- Kur dodas Latvija? Pietiks visos krievu tautības cilvēkos saskatīt tikai ienaidniekus. Visu parādi tur, tāpat kā pie mums, arī Krievijā komandē politiķi.Kas mums labāks ar Ameriku? Visas viņu stulbās filmas un tā saucamie jauniešu seriāli, sajaukuši mūsu jaunatnei galvu. Amerika ir valsts, kura ir izvairījusies no tiešiem sodiem un zaudējumiem par saviem noziegumiem pret cilvēci. Nevar aizmirst viņu pastrādāto Japānā, Vjetnamā, Irākā un citur. Tai skaitā tika lietoti atomieroči. Un tas ir pēdējais naivums domāt pašiem un likt visai tautai domāt, ka kādas agresijas gadījumā amerikāņi metīsies te iekšā mums ko palīdzēt. Izņemot dažas gudras direktīvas - nekas cits nebūs. Lai nu tiek galā paši ar savu ekonomisko un finansu krīzi. Un tā saucamā Eirosavienība- tā pati padomju savienība citos brunčos. Kas tā par savienību, ja var aizliegt mums ražot un pārstrādāt to, ko mēs varam un protam.Gandrīz visas lielās ražotnes tika iznīcinātās.Ko tagad katram bezdarbniekam iesaka nodarboties ar uzņēmējdarbību, rakstīt projektus utt. Tas nav masu pasākums, kā piem kartupeļu stādīšana? Un drīz varbūt arī to eiropa neatļaus...

pirms 12 gadiem, 2008.10.27 13:17

trakais

Malacis, tautiete, žēl ka tikai pēc šī komentāra Gobas raksts ir novākts arhīvā. Es ar gribēju pavaicāt tam gudrītim vai šis nezina cik Latvija naudas iegulda zinātnē un cik letiņu zinātnieku jau lido uz ameriku?/?

pirms 12 gadiem, 2008.10.27 22:46

Lietotāju raksti