Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par pazemes bunkuriem Valkā 12

Uzskatu, ka esmu tiesīgs kaut nedaudz viest skaidrību jautājumā par padomju laika militārajiem bunkuriem līdzās Tēraudskolai, jo visu notiekošo esmu vērojis kopš 1956. gada, kad laukums no skolas līdz Tālavas ielai vēl bija dabas varā.

 

Ne visai līdzenā smiltājā auga retas kuslas priedes, starp kurām vijās iemīdītas gājēju taciņas.

 

Tolaik Valkas un Valgas apkaimē saimniekoja aviācijas daļa, Igaunijā steidza būvēt militāro lidlauku, bet Latvijas pusē - radiolokācijas staciju. Bijušajā Tēraudskolā saimniekoja krievu virsnieki, kuriem tieši tobrīd beidzās telpu nomas līgums.

 

 

Bijusi jau pavēle, liekas, ar maršala Maļinovska parakstu, štābam meklēt citu mājvietu. Bet kuram gan gribas uzņemties liekas klapatas? Aizgāja kāds tur pulkvedis pie partijas pirmā sekretāra Ždanova, kopā iedzēra konjaciņu, un sekretārs līguma eksemplāru izņēma no seifa un saplēsa. Armijnieki palika Tēraudskolā.

 

Tad 1958. gada nogalē Valkā robustos un trūcīgi izglītotos lidotājus sāka nomainīt inteliģenta paskata vīri melnos formastērpos. Tie bija kara inženieri, ar dažiem tiku aprunājies, kad kopā vakariņojām restorānā.

 

Sapratu, ka tiek gatavotas būves raķešu izvietošanai, vēlāk uzzināju, ka runa par vidējās darbības raķetēm ar sniedzamību līdz 1500 kilometriem. Tad arī sāka būvēt kaut ko noslēpumainu Tēraudskolas apkaimē, sākumā lielās sētas apkārt nebija.

 

 

Vēlu vakaros, parasti puskrēslā, Valkā iebrauca smagie autovilcēji, kas nezin no kurienes veda dzelzsbetona lokveida pārsedzes, vizuāli spriežot, vismaz 20 metru garumā katru.Kad bunkuru pauguri bija gatavi, pilsētas un rajona vadība meklēja piemērotu vietu kinoteātra celšanai.

 

 

Bija mums tolaik tādi pielāgoti inženieri, kuri izdomājuši, ka kinoteātri varētu būvēt vietā, kur tagad "Ziemeļlatvijas" redakcija. Ieradušies vīri ar mērlentēm, bet no štāba puses parādījās krievu sargkareivis ar automātu un pieprasīja, lai traucētāji tinas tālāk. Kino uzcēla ielas pretējā pusē, likvidējot pāris koka nameļus un vidusskolas bioloģijas skolotāja ierīkotos izmēģinājumu lauciņus.

 

 

Par incidentu esot bargi runāts partijas birojā, un tautai tika paskaidrots, ka nevienam nav tiesības izpaust to, kas atrodas zem zemes bunkuros.

 

Vēlāk šo to man pastāstīja krievu vidusskolas direktors Troščenkovs, kurš, būdams kara veterāns, bieži sadzēra ar virsniekiem, diezgan pamatīgi zināja detaļas. Bunkuros atradās raķešu karaspēka sakaru punkts, kura darbību koordinēja no Ļeņingradas apgabala. Protams, vienlaikus tā bija bumbu patvertne atomkara gadījumam.

 

Raķetes bija izvietotas kādās padsmit vietās, Latvijas teritorijā Saules un Pedeles mežos. Vienu reizi man gadījās apmeklēt pogainos Tēraudskolā, jo armijas daļa dāvināja skolām vecās automašīnas. Neko īpašu nemanīju - telpas kā jau parasts, kur saimnieko vīrieši.

 

 

Troščenkovs gan zināja teikt, ka esot bijis pat neliels peldbaseins štāba virsnieku vajadzībām. Reti kurš tagad atcerēsies, ka Tālavas ielas malā rēgojās neizskatīga ķieģeļu būve - tajā atradās jaudīga elektrostacija, kas avārijas gadījumā spētu apgādāt ar strāvu abas pilsētas.

 

Raķešu resurss bija 20 gadu, un Atmodas laiks sakrita ar brīdi, kad raķetnieki posās projām. Iespējams, ka raķetes bija apgādātas ar kodolgalviņām, bet tie bija jautājumi, kurus uzdot nevienam nedrīkstēja.

 

 

Pazinu vairākus virsniekus, ar vienu no viņiem nācās dalīt dzīvokli. Kubas krīzes laikā visi virsnieki atradās trauksmes stāvoklī vairākas nedēļas, atceros, ka mans kaimiņš ar zaldātiņu sievai atsūtīja algā saņemto naudu. Ģimenes no vīriem nesaņēma pat slepus sūtītas zīmītes.

 

Uzskatu, ka pilsētai jāizstrādā projekts, lai bunkurus pārvērstu par nozīmīgiem tūrisma objektiem, piesaistot Eiropas finansējumu. Ja pašu speciālistiem nepietiek fantāzijas, talkā jāaicina reklāmas speci.

Komentāri 12

vasilits

Трощенков ни когда бы на эту тему с автором не говорил. Он был бывший офицер . И кто такой был автор в те времена? Пустой звук.Впрочем как и сейчас,когда ругает советскую власть,которая ему дала все бесплатно ,в том числе и образование.
А Трощенков был ДИРЕКТОР школы и еще партийный работник. Так ,что привирает не уважаемый мною автор. И еще ,в те времена ни одному инженеру и в голову не пришло бы где то что то мерить отступая от проекта.Автор в своей злобе к Русским ,совсем уж перевирает известные в те времена истины.

pirms 9 gadiem, 2009.09.04 06:39

vilma

nu jau nu jau, Vasilīt, visi bija un ir cilvēki, parsti, mirstīgi un ja vēl tika iedzerts konjaciņš, tad runāja par visām tēmām, arī šīm. Tā ka nevajag idealizēt. Apgalvojums gan neattiecas tikai uz padomju virsniekiem. Viss nāk līdz mantojumā un ir reāli redzams šodien. :)
Paldies autoram par atmiņu stāstu.

pirms 9 gadiem, 2009.09.04 10:15

dzenis

Kautkāda vēstures atrauga-šitās nav atmiņas ar kurām plātīties ar kā kautko ievērojamu. Parasts padumijas pagrabiņš ar sakaru centru raķešniekiem-nu un tad? Cita lieta, ka telpas kā tādas būtu izmantojamas vienalga kam( nu protams ne jau muzejam un kāds tur tūrisms ja nekas nozīmīgs tur nav), bet ir tak dzirdēts, ka tas pagrabiņa kalniņš tak takā jau prihvatizēts-kāds jau takā uzlicis savu ķepu vai arī es maldos-tad kurš tam visam ir īpašnieks tagad?

pirms 9 gadiem, 2009.09.04 15:28

Pensionārs

Gobas kungs droši vien labi tos laikus atceras,jo strādāja vidusskolā.Tiešām starp virsniekiem nez kāpēc bija daudzi karaflotes inženiertehniskie speciālisti.Apšaubāms ir tikai tas,ka šie zēni šmigā palaistu muti,kaut gan visādi gadās.Atobataljons dislocējās Tālavas ielā pie dzelzceļa.Pārsvarā tur dienēja Austrumu un Kaukāza republiku pārstāvji.Pret vietējiem izturējās normāli,tikai bija visai čakli izvicināt dūres ar lidotājiem,kuri dislocējās Valgā.Laikam tāpēc pilsēta bija pilna ar militārajām patruļām.Tam bija arī savs labums,jo nebija tāda visatļautība,kā tagad,tāpēc ka militāristi visai aktīvi iejaucās arī sabiedriskās kārtības pārkāpumu ievērošanā.Pie žogiem bieži spietoja asu izjūtu kāras meičas,starp kurām bija arī mūsu mīļās tautietes.Bet vai tad tās kādu okupantu ir smādējušas?!Komandunkta rakšanas darbi pārsvarā notika naktīs.Grunti izveda pa Tālavas ielu.Automašīnu bija daudz,jo tās brauca nemitīgi te ar kravu ārā no pilsētas,te atpakaļ.Parasti brauca visai lielā ātrumā un ielas iedzīvotājiem uz visu vasaru bija jāaizmirst,kas ir naktsmiers.Pie tam,ja atmiņa neviļ,tajā laikā sestdienas vēl bija darba dienas.Kustība beidzās ap saules lēktu.Bet Vasilīša žēl,jo cilvēks ir nostaļģijas nomākts,žēl sagruvušās impērijas.Viņš nekad nesapratīs,ka mēs taču nelūdzām viņiem te rakāt zemi un izglītību tieši viņiem sniegt par brīvu!Vasilītis tā arī nesapratīs to,ka šajā par Lielkrievijas bufervalsti tajā laikā pataisītajā zemē dzīvo cilvēki,kuriem mīļa sava zeme un tā nevēlas būt pielikums pie Putina dzīvokļa.Piedosim viņam to,ka Staļina īsā partijas vēstures kursa pārmocītās smadzenes nespēj vairs pieņemt citas patiesības!

pirms 9 gadiem, 2009.09.04 15:53

vasilits

Vilma Я не идеализирую Трощенкова. Просто привожу как пример того ,что в те времена на такие темы болтать было не принято и это факт.И факт то ,что ни кому и в голову из гражданских ,не приходило лезть на военный объект.

pirms 9 gadiem, 2009.09.04 23:58

vasilits

Уважаемый пенсионер,вот уж я точно не жалею о советских временах.Я их очень хорошо помню. Не все было так плохо как сейчас говорят.Учеба -бесплатно. Санаторий -бесплатно ,медицина -бесплатно,много было хорошего,что стоило взять с собой в нашу теперешнюю жизнь.Много было и дури. Я родился в Латвии ,в Валке и поверьте,ни когда не считал и не считаю ,что Россия для меня ,что то родное. На оборот,Латвия моя Родина и коли придется взять в руки оружие ,то я буду стоять рядом с Вами,как был рядом с Вами и в девяностых,во времена Атмоды.Только очень жаль ,что нас разделили наши правители.Я то готов быть с Вами в трудную минуту. А вот Вы,Вы готовы?

pirms 9 gadiem, 2009.09.05 00:13

Līga

Ja jau uzskati Latviju par savu dzimteni,tad cienot to,varēji vismaz latviski iemācīties rakstīt!!!

pirms 9 gadiem, 2009.09.05 19:21

vasilitim

diemžēl ,kopš 90-tiem gadiem ir daudz ūdeņu aiztecējis un jūs pats esat pārmeties frontes otrajā pusē ,izvēloties Osipova partijas ideoloģijas īstenošanu Latvijā.Katrā ziņā tā nav tā partija,kuras biedri grūtā brīdī būs latviešu un Latvujas pusē,lai kādi ar nebūtu "praviķeļi".

pirms 9 gadiem, 2009.09.08 09:06

Lutz Hüttel

Liebe Redaktionsmitglieder von Ziemellatvija und der Stadt Valka,

seit 1993 unterhalten wir interkulturelle Beziehungen zu Partnern in Valka, im übrigen Teil der Region Vidzeme sowie in Cesis und Riga. Die meisten Mitglieder von "Balticult - Gesellschaft zur Förderung interregionalen Bildungs- und Kulturaustauschs e. V." können leider kein Lettisch. Daher kommen diese Ligo- und Janisgrüße an alle, die uns noch kennen, in deutscher Sprache, wofür ich um Nachsicht bitte! Arturs Goba war uns seit 1997 ein enger Freund, wie auch Skaidra Smeltere mit der Gruppe Sudmalinas. Unser aus Valka stammendes und Kokle spielendes Mitglied Mara Silaja-Woelke heiratete bekanntlich unseren Bluesmusiker Hartmut Woelke und zog nach Bargteheide (Bundesland: Schleswig-Holstein).

Auch 2011 fühlen wir uns Valka und seinen Kulturschaffenden sehr verbunden. Allen eine schöne Zeit wünschend,

Lutz Hüttel (Vorsitzender)

pirms 7 gadiem, 2011.06.24 18:30

Jeawlfeella

Etats Unis ce demande a la majeure partie des personnes souffrant ce qui permet a la poitrine ne devraient specifiee par votre medecin. cialis prix Faites attention aux plantes des entreprises ou ses.

pirms 6 gadiem, 2012.02.21 20:14

cialis pas cher

Dans le cas inverse rester a lecoute des avec une potion magique.

pirms 6 gadiem, 2012.03.01 18:50

Lietotāju raksti