Partiju finansēšanas ierobežojumi rada pretēju efektu 6

Ik pa laikam plašsaziņas līdzekļos pavīd ziņas par viena vai otra grupējuma, uzņēmēja ietekmi uz partiju lēmumiem, pelēko kardinālu lomu. Žurnālisti tad ķeras pie KNAB mājas lapas un skatās, kādi ir partijas ziedotāji un attiecīgi izdara...

Diemžēl tie ,kuri pārzina Latvijas politikas virtuvi par šiem secinājumiem tikai pasmaida ,jo ļoti labi zina, ka KNAB mājas lapa neatspoguļo reālo situāciju. Taču nevienam” tiesiskuma aizstāvim „ negribas atzīt ,ka partiju finansēšanas ierobežojumi ir noveduši pie pretēja rezultāta –ne sabiedrība ,ne žurnālisti ,ne pats KNAB nezin, kas stāv aiz daudzajiem ziedotājiem, kuru lielākā daļa sabiedrībai nav zināma un ziedo ne pārāk lielas summas (lielākoties divu mēnešalgu apmērā vai pat mazāk).

Savulaik „ Jaunais Laiks „  pēc  KNAB, „Providus” un citu līdzīgu organizāciju ierosmes un ar lielu plašsaziņas līdzekļu atbalstu panāca, ka Latvijā  pieņēma vienu no stigrākajiem partiju finansēšanas likumiem pasaulē. Piemēram, Somijā partijām drīkst ziedot gan juridiskas, gan privātpersonas un šo ziedojumu apjoms netiek strikti regulēts. Tas ļauj žurnālistiem un sabiedrībai sekot līdzi kādu politiku partijas īsteno un vai tās neiet ziedotāju pavadā. Beigu beigās tieši vēlētājs vēlēšanās izšķir ,vai ziedotāju ietekme ir bijusi pārāk liela vai saprātīgu politiku veicinoša.

Latvija diemžēl gāja citu ceļu. Vispirms aizliedza ziedot juridiskajām personām, tad samazināja summu ko var ziedot viena privātpersona. Tagad tie ir 20 tūkstoši latu (kopā ar biedru un iestāšanās naudām),dažus gadus atpakaļ vēl mazāka ,jo summa piesaistīta minimālajai algai.

Partijai par katru saņemto ziedojumu 15 dienu laikā jāziņo KNAB. Katra ziedotāja vārds un summa tiek publicēta KNAB mājas lapā. Tas tiek darīt it kā pareizu mērķu labā: 1) lai mazinātu atsevišķu ziedotāju ietekmi ; 2 )lai jebkurš interesents operatīvi uzzinātu partiju finansētājus.

Dzīvē izrādījās savādāk. Repšes valdības laikā visiem nopietniem citu partiju ziedotājiem nācās piedzīvot 3 gadu auditu no VID puses .Šķēle, Šlesers ,kuri neslēpa savu ziedojumu apmērus medijos tika nolīdzināti līdz ar zemi.

To redzot, citi lielie ziedotāji izvēlējās slēptāku un sev mierīgāku ceļu. Savu naudu sadalīja mazākās porcijās un sarunāja uzticamus cilvēkus, kuri šo naudu noziedo. Jā ,likums to aizliedz ,bet faktiski šo procesu izkontrolēt nav iespējams ( ja vien pats ziedotājs neizpļāpājās –kā priekšvēlēšanu laikā gadījās Zatlera reformu partijai).

Par šo faktu zin vien daži cilvēki partijā-tā saucamie pelēkie kardināli vai kasieri. Piemēram, Vienotībā – Edgars Jaunups. Tas dod šiem cilvēkiem neadekvāti lielu ietekmi uz partiju lēmumiem ,jo no viņiem ir atkarīgs vai partijai būs pietiekami līdzekļu.

Jaunā norma ,ka viņus var saukt pie kriminālatbildības vēl vairāk palielinās netiešo ietekmi un vēl vairāk liks strādāt pie patieso ziedotāju slēpšanas. Politikas kuluāros zin, ka ,piemēram, Oļega Stepanova grupējums  parasti atbalsta vairākas partijas ,bet viņu oficiālajos ziedotājos neatrast. Un ne jau viņš vienīgais.

Vēl bēdīgāku šo situāciju padara tas ,ka kopš Rēzeknes burtnīciņu laikiem kontrolējošās iestādes īpašu labvēlības režīmu piemēro sev tīkamām partijām ,kas tad var mierīgi atļauties muļķot sabiedrību.

Saprotu ,ka tuvākajā laikā  saprātīgas izmaiņas partiju finansēšanā nav iespējamas ,bet gribu mudināt lasītājus domāt – labāk rūgta patiesība vai pašapmāns?

Komentāri 6

Armands

Kungi un damas! Es jums varu teikt, ka man saja lieta ir pieredze. 1. Es personigi biju TP un lidzdarbojos visas aktivitates, 2. Es zinu, ka savlaicigi ir jaiesniedz maksatnespejas pieteikums, lai nebutu jamaksa par shemosanu un mahinacijam. Taa luuk! Veci piezvaniet man! Tikai neiazmisrtat, ja vajadzes sasuksu ansabliti un atkal uzrausim, mes tak esam dziedosa tauta, vai ne. Pec tam visi mani slaves, ka bija jautri, jo atmina tautiesiem ir isa, tak ka neka kalpu tauta!

pirms 9 gadiem, 2011.12.11 08:19

t.s.Armandam

Antiņ,ar niku Armands! Iekams mēģināt lempīgi ironizēt,apgūsti rakstītmāku! Citādi grūti saprast kā notiek darbība "sasuksu ansabliti" u.tt. Aptaisīt kādu traki gribas,bet pat to tā smuki nemāki!

pirms 9 gadiem, 2011.12.11 11:03

Armands

Paldies par atbalstu. To es saprotu. Piezvani man vakara, tu esi savejais. Es un Andris kaut ko tev sarunasim. Tu tik piezvani man. Uz koncertu bileti es tev iedosu, par to viss mazak uztraucies. Paldies! Savejie! Es redzu, ka TP vel dzivo, tas nekas, ka esam tautu pie***usi, be tautai tak isa atmina. Velreiz paldies!

pirms 9 gadiem, 2011.12.12 08:58

Pasaku teicējs

Rēzeknes burtnīciņas, Jaunups ,Stepanova grupējums ..... Pieej ,Vent, pie spoguļa un beidzot apskaties uz sevi. Cita acī skabargu saredzi , bet savējā baļķi neredzi. Ilgu laiku domāju ,ka Tu esi tikai apmaldījies un ka Tu noteikti būtu labs Valkas mērs, bet pēc Taviem spriedelējumiem šeit redzu , ka Tu neko neesi sapratis un Tevi vajag pa gabalu turēt no jebkādas varas. Žēl ka esmu tik ļoti kļūdījies .

pirms 9 gadiem, 2011.12.13 09:28

Jānis

Vent,mēs ar Tevi.turies un neņem galvā pasaku "teicējus",viņi jau neko vairāk nezina,kā tikai stāstīt pasakas.

pirms 9 gadiem, 2011.12.13 09:44

Lietotāju raksti