Pastiprinātu uzmanību pievērš mūzikas likumīgai atskaņošanai publiskās vietās 5

Saskaņā ar Autortiesību likumu par mūzikas atskaņošanu publiskās vietās - vai tas ir radio vai mūzikas CD - ir jāmaksā. Kā liecina biedrības "Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība" (LaIPA) pieredze, uzņēmēji, īpaši reģionos, bieži nav informēti, ka par mūzikas atskaņošanu komerciestādēs ir jāmaksā atlīdzība un tādēļ to neievēro. To, vai uzņēmēji Latvijas reģionos mūziku atskaņo likumīgi, pastiprināti apzina un informē uzņēmējus par nepieciešamajām licencēm LaIPA reģionālie pārstāvji, kas no 2010. gada septembra darbojas 10 pilsētās: Gulbene, Saldus, Ventspils, Valmiera, Bauska, Jelgava, Cēsis, Daugavpils, Krāslava, Rēzekne.

Katrai biznesa darbības jomai ir sava specifika un līdz ar to arī mūzikas lomai ir sava specifiskā nozīme. Bāros, naktsklubos, sporta klubos tā ir neatņemama atmosfēras daļa, savukārt veikalos, skaistumkopšanas salonos un citās iestādēs, kur apkalpo cilvēkus, tiek izmantota fona mūzika, lai padarītu vidi apmeklētājiem un pircējiem patīkamāku.

Mūzikas izmantošana ir veiksmīga uzņēmuma mārketinga neatņemama sastāvdaļa, kas par tādu ir kļuvusi vai nu apzināti, izvēloties noteiktas kompozīcijas, vai neapzināti, ieklausoties savā intuīcijā. Par mūzikas spēcīgo ieteikmi noskaņojuma radīšanā nevar iebilst, kad piemin Ziemassvētku vai Līgo dziesmas. Šī, konkrētiem svētkiem tik raksturīgā mūzika var papildināt svētku noskaņu un Eiropā veikti pētījumi apliecina, ka svētku laikā 95% pircēju vairāk iepērkas veikalos, kur skan Ziemassvētku dziesmas. Tomēr arī ikdienā iepērkoties pārtikas veikalā vai pusdienojot kafejnīcā, pircēji labprātāk izvēlas vietas, kur tiek atskaņota mūzika.

Mārketinga eksperti atzīst, ka mūzikas izmantošana ir veiksmīga mārketinga neatņemama sastāvdaļa, kas Latvijā tiek izmantota, galvenokārt neapzināti, ieklausoties savā intuīcijā, bet pasaulē tā jau kļuvusi par atsevišķu uzņēmējdarbības un konsultāciju sfēru - palīdzot precīzi izvēloties un atlasīt mūziku, kas nodrošina uzņēmējiem lielāku peļņu.

Autortiesību likums paredz, ka mūzikas fonogrammu atskaņošana (vienalga, vai tā tiek atskaņota ar radio, TV, CD, datora vai cita mūzikas nesēja palīdzību) bez atlīdzības maksājuma veikšanas ir nelikumīga un var būt pat krimināli sodāma. Sekas nelikumīgai mūzikas izmantošanai - pēc divu administratīvu sodu uzlikšanas var tikt ierosināts kriminālprocess. Tas nozīmē, ka veikalu, bāru, kafejnīcu, salonu un citu vietu īpašniekiem par mūzikas atskaņošanu ir jāmaksā. Latvijā šo maksājumu veikšanu uzrauga un par mūzikas likumīgu atskaņošanu atbild biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība" (LaIPA), kas aizstāv blakustiesības, kas pieder mūzikas izpildītājiem un fonogrammu producentiem, un Latvijas autoru biedrība "Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA), kas aizstāv autoru tiesības.

Maksājamās atlīdzības lielums ir atkarīgs no tā, kāda loma uzņēmēja komercdarbībā ir izmantotajai fonogrammai - vai tā tiek izmantota kā fona mūzika (lielveikali, frizētavas, saloni, solāriji, slidotavas, spēļu zāles, arī kafejnīcas, bāri, restorāni), vai ir saimnieciskās darbības būtiska sastāvdaļa (mūzikas un deju klubi; kafejnīcas, bāri, restorāni, kuros ir paredzētas dejas; aerobikas, deju nodarbības un priekšnesumi). To ietekmē arī fonogrammu izmantošanas biežums, kā arī noteiktos gadījumos - apmeklētāju skaita un ieejas maksa.

Maksājamās atlīdzības lielumu saskaņā ar Autortiesību likumu nosaka tiesību īpašnieki - izpildītāji un producenti, kuri ir apvienojušies kolektīvā pārvaldījuma organizācijā „LaIPA".

Komentāri 5

santav

Tas nav normāli ka jāmaksā divām organizācijām. Vienojaties par sadarbību ,tad varbūt dabūsiet vairāk.Un vispār tas ir absurds ka par radio klausīšanos ir vēl kaut kas jāmaksā - rādio taisītāji taču maksā visām iespējamām organizācijām.Tā ir krāpšana - maksāt par visu divreiz.Un ja kas- klausīties gribētu varbūt tikai autorraidījumus un ziņas, bet redziet nedrīkst.Ja nu netīšām notiek kāds valstisks negadījums piemēram ķīmisks negadījums ,tad taču mums visiem māca ka infotmācija būs dzirdama pa radio , kas man kompensāciju par nedzirdēršanu maksās - akkalaa vai kā? Starpcitu tiešām vēlētos dzirdēt kompetentu cilvēku viedokli par nedod dievs šādu situāciju.

pirms 10 gadiem, 2011.01.19 17:26

Smiltenietis

Šos vajag ar s.. mietu nostaigāt.

A ko darīs ja es darbā dziedāšu?. Uzliks man sodu par neatļautu atskaņošanu?

Šai negausībai jāpieliek punkts.

Aicinu boikotēt šīs iestādes un atbalstīt māksliniekus pa taisno.

pirms 10 gadiem, 2011.01.19 17:50

es

Visiem uzņēmejiem vajadzētu sākt vākt parakstus pret šito reketu.Kāds konkrēti uzvārās.Un ja tu esi slēdzis līgumu ar Akalaa,un ja atnāk tie idiņi no Laipas, tad redz ar viņiem arī jābūt līgumam un atļaujai.D...t viņus visus pasūtīt

pirms 10 gadiem, 2011.01.19 20:05

Lūk

Lūk likumīgs rekets ar 2-kāršu maksu.
Cik tādu veidojumu mūsu valstī nav?
Sakārtojiet vispirms likumus un tad pieprasiet naudu!

pirms 10 gadiem, 2011.01.20 11:27

Pasaku teicējs

Nu tā ir tā saucamā " labprātīgā piespiedu slaukšana " no kuras ieguvumu savai eksistencei protams gūst pašas šīs , tā dēvētās, autortiesību aizsardzības organizācijas, bet no kurām tieši pie mūziķiem un komponistiem nonāk tikai atbiras vai vispār nekas. Iznāk tā , ka tieši pašas šīs organizācijas arī ir vistīrākie parazīti , kas iedzīvojās uz citu gara darba rēķina. Par to jau labu brīdi atpakaļ ir bijusi strīdi , bet šie uzpūtīgie darboņi pie autortiesību " siles" jau vispār neko negrib dzirdēt. Tā ir ļoti nesakārtota vide un likumdošana , pie kuras atkal ir pieķērušies kārtējie cirpēji , kas cērp gan sabiedrību kopumā ,gan arī pašus komponistus.

pirms 10 gadiem, 2011.01.20 13:03

Lietotāju raksti