Piedaloties jauniešiem un sabiedrībā atpazīstamiem interneta lietotājiem tiek atzīmēta drošāka interneta diena Latvijā

Piedaloties izglītības un zinātnes ministram Rolandam Brokam, sabiedrībā atpazīstamām personām - interneta lietotājiem: Tomam Grēviņam, Annai Rozītei, Andrim Kivičam, Kasparam Zlidnim - un jauniešiem no dažādām Latvijas skolām, tika atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena Latvijā. Par godu šai dienai, tiek rīkoti pasākumi vairāk nekā 60 valstīs visā pasaulē.

Drošāka interneta diena tika atklāta ar kopīgu zibakciju (flash mob) „Internets - tā ir mana dzīve!".

Savukārt dienas turpinājumā diskusijā „Internets zem lupas..." ar savu pieredzi par pozitīvo un negatīvo internetā dalījās sabiedrībā atpazīstamas personas un jaunieši.

savukārt tehnisko nodrošinājumu, lai jaunieši interaktīvā veidā varētu balsot par nozīmīgākajiem pozitīvajiem un negatīvajiem faktoriem, lietojot internetu, nodrošināja izdevniecība „Lielvārds". Diskusijas rezultātā tās dalībnieki nonāca pie galvenajiem secinājumiem par pozitīvajām un negatīvajām lietām, ko sabiedrībai sniedz internets:

- Pozitīvi vērtējama interneta loma informācijas iegūšanā, ātrumā, iespējām sazināties, iespējām macīties, kā arī iespējām jaunu darbavietu radīšanā un biznesa uzsākšanā.

- Negatīvi vērtējamas tādas lietas kā krāpniecība, anonimitāte, atkarība, kā arī atbildības trūkums.

Līdztekus jau minētajiem aspektiem gan jaunieši, gan slavenības un eksperti norādīja indivīda lomu interneta lietošanā. Visas slavenības uzsvēra, ka viņu dzīve bez interneta šobrīd nav iedomājama, tajā pašā laika vērsa uzmanību uz to, ka ikvienam ir jābūt uzmanīgam, ievietojot informāciju par sevi internetā un kritiski jāizvērtē informāciju, kura atrodama tiešsaistē.

Papildu jau minētajiem aspektiem, jaunieši aktīvā diskusijā minēja, ka internets ir laba vieta, kur izpausties, kas paplašina redzesloku, dod iespēju iegūt jaunas idejas, ietaupīt laiku un nopelnīt naudu, kā arī sniedz lielisku iespēju mācīties un sadarboties kolektīvā. Savukārt, kā negatīvos aspektus jaunieši papildu jau minētajiem uzsvēra informācijas vājo uzticamību, pirātismu, vardarbību, sociofobiju, viltus profilus, kā arī to, ka pārmērīga interneta lietošana ir kaitīga veselībai.

Savukārt CERT.LV eksperti, piedaloties Vispasaules Drošāka interneta dienas pasākumā, ikvienam interesentam sniedza atbildes uz jautājumiem, kā labāk aizsargāt savu datoru, kas būtu jāievēro, izmantojot internetu, kā aizsargāt savus privātos datus un informāciju. CERT.LV ir Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija, kas ar 1.februāri sāk pildīt "Informācijas tehnoloģiju drošības likumā" noteiktos uzdevumus, tajā skaitā veicina interneta lietotāju izglītotību IT drošības jautājumos.

Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska stāsta: „Šogad Drošāka interneta dienā pievērsām īpašu uzmanību tēmai „digitālā dzīve" ar saukli „Internets - tā nav spēle, tā ir TAVA dzīve!", aicinot cilvēkus, īpaši bērnus un jauniešus, pievērst vairāk uzmanību viņu virtuālās dzīves nozīmei un tam, kā aktivitātes virtuālajā vidē ietekmē personas reālo dzīvi. Mums interesē jauniešu pašu viedoklis par to, kā viņi apvieno savu virtuālo un reālo „es", tādēļ šodien organizējām diskusiju ar jauniešu, jomas ekspertu un sabiedrībā atpazīstamu cilvēku līdzdalību."

Latvijā Drošāka interneta dienas aktivitātes organizē Latvijas Interneta asociācijas Net Safe Latvia Drošāka interneta centrs ar sadarbības partneriem: Microsoft Latvia, Lattelecom, izdevniecību „Lielvārds", CERT.LV un ar Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Universitātes studentu pašpārvaldes, Draugiem.lv un Inbox.lv atbalstu.

Lietotāju raksti