Puse Latvijas mājsaimniecību plāno ierobežot savus tēriņus 1

Naudas plānošanas centra (NPC) un SKDS veiktajā aptaujā par nodokļu izmaiņu ietekmi uz mājsaimniecības finansiālo uzvedību noskaidrots, ka nodokļu izmaiņas ietekmē 94% mājsaimniecību. Aptauja liecina, ka 50% respondentu plāno tērēt mazāk, bet 23% meklēs iespējas, kā palielināt savus ienākumus.

„Pretēji gaidītajam, tieši cilvēki ar augstiem ienākumiem vairāk meklē veidus, kā ietaupīt un reizē arī papildus nopelnīt. Attiecīgi cilvēki ar zemiem* un vidējiem** ienākumiem ieņem daudz pasīvāku nostāju," secina Naudas plānošanas centra vadītāja Signe Bierande. „Savukārt, skatoties reģionālā griezumā, vienlīdz taupīgi un uzņēmīgi cilvēki ir sastopami gan Rīgā, citās pilsētās un lauku teritorijās."

NPC pētījuma dati ļauj secināt, ka ¼ daļa Latvijas mājsaimniecību pašlaik ieņēmušas ekonomiski aktīvu, uz attīstību tendētu pozīciju, līdzās ¾, kas vairāk atrodas nogaidošās pozīcijās.

„Priecē fakts, ka pietiekami liela daļa aptaujāto ir gatavi personīgai iniciatīvai un aktīvai rīcībai, nodrošinot savai mājsaimniecībai papildus ienākumus un labāku dzīvi. Saskaņā ar aptaujas datiem tie parasti ir cilvēki ar augstiem un vidēji augstiem ienākumiem. Tas tāpēc, ka viņi visticamāk jau iepriekš ir bijuši orientēti uz savu ienākumu vairošanu un pelnīšanu, jo proporcionāli arī tēriņu un izdevumu daļa ir bijusi lielāka," secina Naudas plānošanas centra eksperts, psihologs Ansis Jurģis Stabingis. „Pēc savas būtības un spējas pielāgoties izmaiņām tādi cilvēki vairāk līdzinās „uzņēmēja tipam", nevis „darba ņēmējam". Esmu optimistisks, jo tieši šādus cilvēkus raksturo uzdrīkstēšanās un zināšanas, kas var iedvesmot virkni citu, līdzās esošu cilvēku."

Vidēji visās ienākumu grupās 40% aptaujāto mājsaimniecību apliecinājušas, ka līdz ar nodokļu apjoma palielināšanos rūpīgāk plānos savu budžetu. Vienlaikus ierobežoto finansu ienākumu apstākļos, tikai 5% respondentu gatavi veidot uzkrājumus, plānoto nodokļu nomaksai, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklim, transporta un ceļa nodoklim u.c..

* 85 lati mēnesī uz vienu ģimenes locekli

**126-160 lati mēnesī uz vienu ģimenes locekli

Par biedrību "Naudas plānošanas centrs"

Biedrība "Naudas plānošanas centrs" ir neatkarīga sabiedriskā labuma organizācija, kas apvieno dažādus ekspertus un Latvijā darbojas jau kopš 2007.gada. Biedrības misija ir finanšu jautājumos izglītota Latvijas sabiedrība, kuras indivīdi spēj pieņemt finansiāli izsvērtus un atbildīgus lēmumus. Skolēnu izpratnes veicināšanai par naudu izveidots arī pirmais elektroniskais mācību līdzeklis - "Naudas mācība".

Komentāri 1

XXX

Dīvaina situācija - ienākumi samazinās, nodokļu slogs ar katru dienu kļūst lielāks, bet cilvēki(vairākums) ar patreizējo valdību ir apmierināti. Tā vismaz liecināja telefona balsojuma rezultāti pēc 100. panta. Tauta apmierināta piekrīt mehāniķa Kampara "elektroenerģijas nodokļa" ieviešanai - citus pat nenosaukšu, tie tāds sīkums vien ir.

pirms 10 gadiem, 2011.02.13 20:59

Lietotāju raksti