Stipra-valstij piederoša banka-viena no Latvijas veiksmes atslēgām! 12

Nedienas ar Krājbanku kārtējo reizi parāda ,ka  tā saucamais brīvais tirgus bez pienācīgas regulācijas un uzraudzības rada vairāk problēmu nekā labuma un ,ka valsts lomai ekonomikā būtu jābūt lielākai. Nedienas ar Krājbanku kārtējo reizi...

Dombrovska valdību laikā uzņēmēju iespējas saņemt attīstības kredītus uz saprātīgiem nosacījumiem ,arī iedzīvotāju kreditēšanās iespējas latos ir nepietiekami uzlabojušās. Tai pat laikā privātbankas naudu ,kura tik ļoti nepieciešama tautsaimniecības atdzīvināšanai un attīstībai ,turpinājušas izvietot dažādos ārvalstu finanšu instrumentos(valstu parādzīmēs, akciju tirgos ,ieguldījumu fondos utt.)tādējādi veicinot citu valstu ekonomisko attīstību un riskējot neveiksmes ārzemēs novelt uz Latvijas valsts un iedzīvotāju pleciem. Ārzemēs arī tiek ieguldīta būtiskākā daļa pensiju 2. un 3. līmeņa  līdzekļu ,kas Latvijas attīstībai nedod neko –bet papildus riskus gan.

Skaidrs ,ka privāto banku mērķis bija ,ir un būs maksimāla peļņa. Kuros tirgos tā tiek gūta-īpašniekiem lielākoties nav svarīgi.

Latvijas situācijā loģiska , atbildīga un ilgtermiņā lielu labumu nesoša izeja būtu stipras-valstij piederošas bankas izveide. Tam šobrīd ir visi priekšnoteikumi. Citadele ir nostabilizējusi savu darbību ,Hipotēku banka arī tikusi vaļā no sliktajiem aktīviem ,atliek nacionalizēt Krājbanku  un visas šis bankas apvienot vienā. Nevis ar mērķi vēlāk pārdot ,bet gan kļūt par nopietnāko ,drošāko  spēlētāju Latvijas banku tirgū ,kura mēŗķis ir nevis peļņas gūšana ,bet gan valsts tautsaimniecības un reģionu attīstība.

Tikai šajā bankā naudu drīkstētu glabāt valsts un pašvaldību iestādes un uzņēmumi, tikai šī banka apkalpotu visus valsts pensiju līdzekļus. Tai būtu aizliegts pelnīt  naudu ārpus Latvijas, piedalīties spekulācijās. Toties tās uzdevums būtu kreditēt ar pievilcīgām likmēm un ražošanas uzņēmumiem ar īpaši zemām likmēm un mazāku nodrošinājumu.

Zinu ,ka par šo lietu būtu jāpastīvējas Eiropas komisijā ,saprotu ,ka citas bankas  bļautu par konkurences izkropļošanu ,bet tie nav nepārvarami sķēršļi.  Rezultāts ir tā vērts.

Starp citu ,brīvā tirgus citadelē  ASV tā lieliski strādā Ziemeļdakotas (North Dakota) štatā ,kur ir izveidota štatam piederoša banka ,kas piesaistījusi gandrīz 100 % iedzīvotāju noguldījumus ,apkalpo visas federālās programmas, pabalstus,  pensijas ,skolas utt. Šī banka nespekulē biržās un neizmanto citus finanšu instrumentus kā vien veco labo-noguldījumi-kredīti.

Līdzīgas likumdošanas izmaiņas gatavo vairāki citi ASV štati ,kuriem apnikušas problēmas privāto banku sektorā un ,kuri vēlas ,lai viņu nauda attīsta pašu štatu.

Daudziem Latvijas varasvīriem tik ļoti patīk piesaukt ASV vietā un nevietā- nu tad mācīsimies no Ziemeļldakotas, protams ,ņemot vērā Latvijas situāciju un īpatnības (jau gandrīz tukšos reģionus ,kuru  attīstība prasa īpašu pieeju).

Komentāri 12

draugs

Šito ideju tak vakar izteica Feiferis, par trīs banku apvienošanu....

pirms 9 gadiem, 2011.11.26 14:07

to ventin

kadas vel nedienas ir ar to banku un kada saite tam ar brivo tirgu un regulaciju.

lieta ir tur, ka par daudz mulku glabaja savu naud banka. nav svarigi kada. banka nav skapis kura glabat. visus bende 5% alkatiba. *nopelnit*.

visi sie auglotaji un halavas tikotaji nav tikusi talak par Mavrodi idejam, apkrapa tisi del tautas letticibas. lai ari sodien ari kautkur darbojas ta sistema, un lohi par brinumu ka senu pec lietus.

visvairak zel esot Raimondu, bet ari labais. atrada kur glabat. butu vismaz sadalijis 7-8 kontos.

bankam jaliedz nodarboties ar auglosanu cilvekiem ieguldot. ja cilvekiem nav kur likt naudu lai ziedo vai glaba zem spilvena. visas vainas pasaule del grasu procentiem.

lidz 5000ls karte glabat milotajus fiziskas personas es vispar nevaru saprast.

bet ventin, piepildies tavs sapnis par sildisanu, cilveki jauno gadu pasildis uz nebedu. notrieks uzkrajumus uz nulli, jo laikam tapec glaba savus grasus karte, jo kabata caura un rokas nedrosas.

pirms 9 gadiem, 2011.11.26 17:29

Armands

Es iesaku izveidot banku kura piederetu, Andrim, Ainaram, Aivaram un tad Latvijaa uzplauktu tautsaimnieciba un labklajiba. Es jums saku, ka taa vajag, jo pats kopa ar vieniem esmu stradajis un vinni ir profesionali. Andris etera pat pateica un apradajas, kaa vins mil Latviju un latviesu tautu. Klau man apnika blogu turet, vai kads nevar interviju no manis panemt?

pirms 9 gadiem, 2011.11.27 06:42

Ilmārs

Lai kā man nepatiktu V. A. Krauklis, šoreiz viņam tomēr absolūta taisnība!

pirms 9 gadiem, 2011.11.28 10:30

nazis

Politika spēj sabojāt cilvēka domāšanu. Es pat neticu, ka šo blogu rakstījis pats Vents Armands Krauklis. Pārāk populistiski cilvēkam, kurš, es domāju, saprot tautsaimniecību.
Stipra valsts banka (labi), kura nedomā par peļņas gūšanu (absurdi bankai), kurā glabās pensiju noguldījumus (bankā, kura nedomā par peļņas gūšanu?), kura finansēs ekonomikas attīstību. Banku bizness ir tāds pats bizness, kurā tiek pirkta un pārdota nauda un neizceļas ar milzīgu peļņu. Par banku alkatību pašlaik nevar būt runa, jo visu Latvijas banku, caur kurām apgrozās visa Latvijas nauda, kopējā peļņa ir apmēram tik pat liela kā Latvenergo, kas apgādā visu Latviju, tajā skaitā arī ražošanu, ar enerģiju. Pie tam banku bizness ir daudz riskantāks. Normāli, stabili uzņēmumi var kreditēties jebkurā bankā ar normāliem procentiem. Jaunie, inovatīvie projekti ir riskanti, tāpēc arī piesaistīt līdzekļus ir grūtāk un procenti augstāki, bet šie projekti ir nepieciešami straujai ekonomikas attīstībai. Vai šos projektus uz maziem procentiem atbalstīs jauniedomātā superbanka? Tad viņa nepastāvēs ilgāk par pāris gadiem un nogrims kopā ar visiem pensiju fondiem, nemaz nerunājot, ka nespēs noguldījumiem nodrošināt pat inflācijas līmeņa kompensāciju.
Mēs visi bērnībā esam iemācījušies uzzīmēt sauli, bet diemžēl uz papīra uzzīmēta tā nedod ne gaismu, ne siltumu. Ir vajadzīgs reāla ideja, lai uzrunātu cilvēkus.

pirms 9 gadiem, 2011.11.28 12:03

vēsma

Vienmēr brīnos, ka Krauklis tik gudrs izrādās, kāpēc, kad pats sēdēja Saeimā, mums kļuva visiem tik slikti? Kāpēc pašam tagad, bez darba esot, nav izveidots kāds spīdošs uzņēmums, kā paraugs mums visiem. Saka, ka auklējot bērnu un gaidot pašvaldību vēlēšanas. Un uzraksta dažus rakstus, lai pazīmētos, citādi taps aizmirsts un pēc 2 gadiem daudzi brīnīsies - kas tas tāds?

pirms 9 gadiem, 2011.11.28 13:29

Mincis

Vents malacis,pareizas domas un īstā vietā un laikā.

pirms 9 gadiem, 2011.11.29 09:27

Jānis

TAS Vēsmai Palasi www.pietiek.lv 28.11.2011 rakstu par banku un tad sāc kritizēt Ventu.

pirms 9 gadiem, 2011.11.30 20:38

Urmass

http://www.diena.lv/dienas-zurnali/sestdiena/martins-bondars-banku-krizes-bus-vel-13918607

pirms 9 gadiem, 2011.12.03 09:34

Armands

Jani tu esi sodien laba forma! Malacis! Paldies comi, ka mani neaizmirstat! TP nemirst!
Ja bija laiki, tad es dzivoju! Ei comi! Turat mani popularu, jo tikai Es varu latviesu tautai palidzet. Ei! Nevajag kadfam kaut ko dabut? Man vel gali ir, bet tikai 20% ka parasti. Labi, piezvaniem man, comi!

pirms 9 gadiem, 2011.12.03 12:07

johaidī

Lasu un brīnos.īpaši Naža komentārs ir unikāls.Skaidrs,ka Latvijas situācijā valsts lomai ekonomikā ir jābūt lielai.Citādi visa aprite būs Rīgā,kas lielā mērā jau notiek šodien. Kamēr arī komentētāji to nesapratīs-nekas labs Latvijā nenotiks.

pirms 9 gadiem, 2011.12.03 17:15

Lietotāju raksti