TAUPĪBA KRĪZI PADZIĻINA 17

Pēdējā laikā gan no amatpersonu, gan žurnālistu puses atkal skan pamudinājumi taupīt ,jo tuvojas otrais krīzes vilnis. Diemžēl jāsecina ,ka šie aicinājumi norāda uz to cik maz aicinātāji saprot ekonomiskās likumsakarības. Pēdējā laikā gan...

Taupība un piesardzība ir divas dažādas lietas. Būt piesardzīgam-piemēram, neaizņemties naudu pirkumam  ,kurš nav īsti nepieciešams, vai arī cerot uz ienākumu pieaugumu nākotnē –neaizņemties grūti atdodamu summu –ir jābūt visos laikos.

Piesardzības trūkums parasti rada problēmas pašam cilvēkam, viņa ģimenei, aizdevējam un beigu beigās arī ekonomikai. Cita lieta ir taupība. Piemēram, vajadzētu jaunu televizoru, nauda ir sakrāta ,bet nepērku, jo iespējams nākas krīze.

Šogad mazāk pirkšu Ziemsvētki dāvanas ,jo  jātaupa-ja nu krīze atnāk. Šāda taupība nevis pasargā, bet gan tiešām atsauc krīzi vai arī to padziļina. Kāpēc? Piemēram ,miljons cilvēku katrs nolemj ietaupīt 100 latus. Rezultātā valsts neiekasē 22 miljonus pievienotās vērtības nodokļa, tirgotāji nenopelna kādus 25 miljonus.

Gan valsts ,gan tirgotāji spiesti samazināt algas, mazāk tērēt uzturēšanai ,kā arī nereti celt cenas, lai nebūtu jāver veikals ciet. Veidojas ķēdes reakcija un krīze ir klāt vai Latvijas gadījumā-kļūst dziļāka. Valstis kas krīzes priekšnojautās aicināja  cilvēkus vairāk tērēt un pašas pludināja naudu ekonomikā –krīzi pārlaida viegli (piemēram Vācija).

Latvija, kas krasi samazināja  budžetu, faktiski neko neizdarīja ražošanas veicināšanai, baidīja tautu ar valsts bankrotu un nepalīdzēja banku upuriem  piedzīvoja dziļāko krīzi pasaulē un procentuāli lielāko emigrāciju īsā periodā –tā pazaudējot desmitiem miljardu latu.

Nesaprātīgi samazinot tēriņus mēs neizbēgami piedzīvosim otru krīzes vilni. Tāpēc pirksim to ko šodien vajag, neatliksim dzīvokļa vai mājas remonta, bet neaizņemsimies naudu luksusa precēm un ceļojumiem .Savukārt  pērkot preces izvēlēsimies pirmām kārtām Latvijā ražotās!

Komentāri 17

XXX

Teorētiski tā tas ir. Tomēr zinot to, ka krīzes otrais vilnis ir sācies, pirkt jaunu televizoru, ja vecais vēl nav ārā metams, nav īsti prāta darbs. To, protams, attiecinu uz tiem cilvēkiem, kam nav lielu uzkrājumu. Mēs nezinam kādu joku ar mums izspēlēs jaunais krīzes vilnis, jo neviens nevaram drošs par savu darbu vai veiksmi uzņēmējdarbībā. Jā kāds saka, ka viņu tas neķers, tad viņš ir muļķis.

pirms 9 gadiem, 2011.11.24 19:31

no laukiem

Skatos Krauklīš kungs pēdējā laikā pats ar esait palicis taupīgs un pasācis savas pārdomas bez starpnieka izlikt publiskai apskatei un vērtēšanai pats.Labāk jau izskatījās iepriekš, kad jūsu vietā tās sacerēja kāds cits.Vai tad nu būsat palicis tik dikti piesardzīgs ka žēlojat dažus latus honorāram.Šitā nu nevajadzēja blamēties, kā šajā savā pamācībā, par to kā tautai pareizāk dzīvot.Man tā kā stāv prātā, ka ne tikai mūzikas jomā pa stabules līniju esat skolojies,bet apmeklējis arī kādus kursus ekonomikas zinātnēs.

pirms 9 gadiem, 2011.11.24 20:11

nolaukam

Nē,kursus ekonomikā it kā esot apmeklējis teātra Ikšelis,no viņa arī padoms jāprasa.

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 00:30

draugs

Vai šīs domu pērles vakar televizorā saklausīji? Un kā pašam ar piesardzību, kad bija iespēja vai pats kredītiņus negrābi?! Un vai visus spēsi atdot....

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 08:45

doma

Piekrist var,bet daļēji.Pa lielam jau tā ir,tas skaidrs,bet ņemot vērā,ka gadījumā,JA KAS,valsts par mums nerūpēsies, pieturēt naudu ir saprātīgi. Iemesls ir- neviens tavas problēmas nerisinās un uz valsti paļauties nevar.
Bet tiem komentētājiem, kas aizskar V.A.Kraukli personiski,iesaku savu žulti paturēt sevī, neatkarīgi no šīs žults uzkrāšanās iemesla. Vienalga,vai politiskais konkurents vai sadzīvisks skauģis. Nu tomēr ir jābūt kaut kādai komentēšanas kultūrai,nevis līmenī "tu esi muļķis"", vai arī "pats muļķis!". Personiskās attiecības var skaidrot arī aiz stūra,visai pasaulei nav jāpiedalās!

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 08:58

uh!!!

Kāpēc Doma tā metās aizstāvēt šo kungu, kurš katru savas privātās dzīves sīkumu atspoguļo dzeltenās preses lapās klāt pievienojot foto. Par kādu kultūru un personiskajām attiecībām iet runa, kurš gan viņu spētu aizskart personiski??

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 09:15

uham

Nu ieskaties senākos komentos.''Doma'' jau arī ir vai nu Krauklis pats,vai kāds ar viņa palīdzību īpaši labi uzbarojies krauklēns.

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 09:47

domai

Laikam kādam žults uzkrāšanās ir aktuāla tēma, kas sāp par to raksta.

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 10:14

vents tu naivs

ja miljons izlems izteret 100ls, valsts sanems 7 miljonus, labi ja, uznemeju sanem 50.

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 10:38

Armands

Es Jums saku, tautpiba novedis pie nabadzibas, jo naudu vajag projektiem, jo ta es nopelniju sev bagatibu. Nosledz projektu un tev atlec naudina gan legali, gan nelegali. Ja taupisim, tad projektu nebus un man un maniem ciemiem nekas neatliks. Ta luk! Visi to zina, jo tikai ta es vareju nopelnit. Comi! Tak piezvaniet man.

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 13:50

doma

Nu redz,redz,kā žults atkal nāk ārā! Jauki,ka atsaucaties! Bet Ventu aizstāvu tāpēc,ka zinu , ka viņš ir galvastiesu pārāks par visādiem citādiem priekšnieciņiem. Un uztraukums jau arī ir tāpēc,ka tie uztrauktie arī to zina...

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 16:46

:)

Tie kas šeit rej ir vieni un tie paši bļauri, kam dzīvē neiet un pie visa meklē vainīgos citur, tikai ne sevī. Rakstat portālā par ko gribat,kādam tas vienmēr nepatiks. Tad varbūt jūs rējēji padomājiet ko paši esat darījuši lai dzīve valstī kļūtu labāka.Jebkurā rakstā kur pieminēta kāda persona tā apakšā var lasīt tikai negatīvu. Sakat paldies kad Valkā vispār kāds kautko dara kultūras, sporta, izglītības labā. No jūsu komentāriem isriet kad visi šeit ir muļķi, nekam nedarīgi darbinieki. Kaunieties! Vai arī nākat atklāti klajā ar savām tām pareizajām idejām. Bet tādu tač jums nav:) Vau tikai mākat pateikt:):):)

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 18:36

Pasaku teicējs

A, nu redz Vents atkal nāk ar savām analīzēm. Un vesels bariņš līdēju ,īdēju un pirdēju arī stāv un blēj pakaļ pie laidara. Sak mūsu vadonis vislabākais. Nespīd tev, Vent, nekas vairāk par Valkas mēra vietu. Ja tās slaucamās aitas Valkā vēl ir kāda palikusi, tad citur tev nespīd nekas un nekad. Un vienkārši izbeidz te pārgudri komentēt to ,no kā tu neko nesaproti. Ko tad tas nabaga cilvēks tērēs , ja tava Tautas partija ar savu gāzi grīdā noveda viņu pie sausiņiem. Tu jau, draugs,pat nezini ,kas notiek Latvijā, tā kā varbūt vajadzētu vienreiz beigt pārgudri murgot !

pirms 9 gadiem, 2011.11.25 19:47

TP laikaa es dziivoju labaak- alga lielaaka, preces un komunaalie leetaaki! Un nav tikai TP vaina, ka naudas paarpilniibas laikaa es neveicu uzkraajumus, bet njeemu dziivokli krediitaa pa visu savu algu.. jaa tagad ir gruuti, bet tas padara mani gudraaku.. Taa kaa Pasaku teicējs vareetu nelasiit Venta blogu, lai sevi nekaitinaatu!

pirms 9 gadiem, 2011.11.26 09:22

Pasaku teicējs

Vai tad blogi jālasa tikai piekritējiem ?. Tad jau no tiem nav nekādas jēgas. Es arī Tautas partijas laikā dzivoju labāk. Visi dzivojām zaļās ilūzijās, ka šitā leiputrija nekad nebeigsies. Bet Krauklis bija Tautsaimniecības komisijas vadītājs un ir tieši atbildīgs par to vājprātu kas notika. Tā kā tagad gan prātīgākais būtu paklusēt un nebāzties ar saviem prātuļojumiem , ja reiz esi izkritis un apgāzies .Nekompetence un galējs analfabētisms ekonomikas jautājumos ir pavadījis Kraukli visā viņa neveiksmīgās darbības laikā. Bet miera jau nav. Un kā pats Vents secina ,tad visam pamatā jau ir viltus un bezkaunība.

pirms 9 gadiem, 2011.11.26 10:12

nepiekrītu

Nepiekrītu pasaku teicējam. Vents tajā komisijā tiešām strādāja un diemžel viņa partijas dūži daudzas lietas vienkārši neatbalstīja. Viņš taču savā partijā krita nežēlastībā,jo gudri cilvēki blakus nevienam šefam nepatīk. Tas pats jau notiek arī šeit,mūsu pusē. Es personīgi ceru, ka Vents balotēsies nākamās vēlēšanās un Valkas pusē atkal viss notiks. Un arī skauģiem būs darbs, varēs zobus griežot klabināt datortaustiņus!

pirms 9 gadiem, 2011.11.26 11:29

Armands

Paldies tautiesi par manu atbalstu! Un comi paldies, ka pazvanijat, bet neaimirstat man. Ja! es esmu stradajis ar pilnu atdevi un man tas izdevas. Diemzel es neteicu ka laba es stradaju. Biju nabadzigs pirms ievelesanas un tagad turigs. Visi mani TP barali un masas stradaja tik pat cakli. Savukart tiek, kas par mani labu saka paldies! viniem un pazvaniem man uz majam es jums ari kaut ko sarunasu.Comi ! Neatmirstat!

pirms 9 gadiem, 2011.11.27 06:37

Lietotāju raksti