Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tirgotāju risinājums pārtikas cenu samazināšanai

Latvijas Tirgotāju asociācija iesniegusi Finanšu ministram Einaram Repšem priekšlikumus akcīzes nodokļa maiņai cigaretēm.

 

Latvijā šobrīd cigaretēm ir sarežģīts akcīzes nodokļa aprēķins, kura formula nav viegli veicama. Tāpat valsts ir noteikusi kārtību, ka tabakas izstrādājumiem gan maksimālo pārdošanas cenu, gan piegādes cenu nosaka tabakas ražotājs vai importētājs.

 

 

Tā rezultātā tirdzniecības piecenojums, kas paliek tirgotāja rīcībā darba algu un veikala uzturēšanas izmaksu segšanai ir samazinājies mazāk par 5 procentiem. Tā kā vidējais veikala uzturēšanai nepieciešamais piecenojums ir ap 30 procentiem, tad šobrīd veikalniekam tabakas pārdošanas izmaksas jākompensē no ieņēmumiem no citu preču (galvenokārt, pārtikas) pārdošanas. Savukārt, tabaku nevar izņemt no veikala sortimenta, jo tā piesaista ap 50 procentiem pircēju.

 

Ja tabakas izstrādājumiem piecenojumu palielina par 10 procentiem, tad pārtikai vidējā veikalā cenu var samazināt par vidēji 2 procentiem.

 

 

Tirgotāji piedāvā divus risinājumus, ka ļautu saņemt par tabakas tirdzniecību pienācīgu piecenojumu, vienlaikus palielinot valsts budžeta ieņēmumus no tabakas akcīzes un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) par šo izstrādājumu tirdzniecību.

 

1.variants paredz grozīt ES direktīvu (COM (2008) 458 (2) un atteikties no kombinētās (sarežģītās) nodokļa likmes, ieviešot fiksēto likmi (līdzīgi kā alkoholam un degvielai) - ne mazāk kā 64 eiro par 1000 cigaretēm.

 

 

Šajā gadījumā tirdzniecības piecenojums cigaretēm būs par 5-15% lielāks, savukārt, valstij akcīzes nodokļa ieņēmumi 2010.gadā palielināsies par 1,4 miljoniem latu, bet PVN - par 7 mlj., kā arī samazinātos akcīzes marku administrēšanas izmaksas.

 

2.variants paredz noteikt tirdzniecības piecenojumu ne mazāku par 15%. Šai gadījumā akcīzes nodokli piedāvājam noteikt 33,5 latus par 1000 cigaretēm vai 22% no maksimālās mazumtirdzniecības cenas. Tad valsts budžets 2010.gadā papildus iegūtu 4,1 miljonu akcīzes nodokli un 7,1 miljonu PVN.

 

 

Priekšlikumus, kas pieņemti LTA Padomes sēdē, papildus parakstījuši valsts nozīmīgākie mazumtirgotāji: LTK „Aibe", SIA „Alvira" (veikali „Beta"), SIA „Bravo" („Latvijas balzams" veikali), SIA „ELVI grupa", SIA „LaTS", SIA „Latvijas Statoil", SIA „Maxima Latvija", SIA „Narvesen Baltija", SIA „Palink" (veikali „IKI" un „Cento"), SIA „Plus Punkts", SIA „RIMI Latvia", SIA „Skai Baltija".

Lietotāju raksti