Vai vainīgs, ka varonis? 2

Nezināja, ka likuma burtu vērtēs augstāk Nezināja, ka likuma burtu vērtēs augstāk

Janvāra beigās Latviju pāršalca ziņa par bruņotu laupīšanu Jēkabpilī. Šoku sabiedrībā izraisīja fakts, ka četri no pieciem laupītājiem ir policijas darbinieki, turklāt divi no viņiem dien specvienībā “Alfa”.

 

Bandītu vajāšanā iesaistījās arī Jēkabpils policists, kuram todien bija brīvdiena. Dzirdējis pa rāciju, kas notiek, viņš paķēra savu medību ieroci un steidzās kolēģiem palīgā. Kā vēlāk noskaidrojās, medību ierocis nospēlējis izšķirošo lomu noziedznieku aizturēšanā, jo kolēģiem ar Makarova tipa pistolēm tādā attālumā nebija iespējams precīzi šaut.

 

Vēlāk internetā parādījās ziņa, ka pret šo policistu ierosināta disciplinārlieta, jo likums neļauj ar medību ieroci šaut apdzīvotā vietā. Atklājās it kā divas mūsu likumu pārstāvju sejas. Televīzijā iekšlietu ministre laupītāju sagūstītājus sauc par varoņiem, bet pret vienu ierosināta disciplinārlieta.

 

Iespējams, ka tā ir formāla padarīšana, lai tiktu ievērots likums, tomēr ar tādu atrunu nevar attaisnot notikušā morālo pusi un, ļoti iespējams, policista iekšējo aizvainojumu. Viņš noteikti pats zināja šo noteikumu un varēja mierīgi nodomāt – man ir brīvdiena, tātad man gar to nav daļas.

 

Tomēr policists paklausīja pienākuma apziņai, varbūt pat nenojaušot, ka citi likuma burtu vērtēs augstāk. Tas mudina domāt, vai vispār līdzīgos notikumos iejaukties, ja nezini, kā to vēlāk novērtēs. Šāda attieksme sabiedrībai nav mazāk bīstama par bruņotiem noziedzniekiem.

 

Nožēlojami, ka pēc šī notikuma sistēmas augšās cits citu sāka vainot atbildības trūkumā, līdz beigās vienojās, ka jānomaina specvienībai nosaukums. Šķiet, tā notiek tikai Džordža Orvela romānos un Latvijā.


Komentāri 2

nazis

Vispār pakaļdzīšanās ar šaudīšanos ir divdomīga lieta. Policists varētu pielietot ieroci, ja likumpārkāpējs tieši apdraud citu līdzcilvēku dzīvību. Vai policistiem un arī citiem ir jēga šaut vajājot likumpārkāpēju? Nāves sods Latvijā ir atcelts. Lai arī kādu noziegumu kāds būtu nodarījis, pat bēgot no vajāšanas, viņu nost šaut nedrīkst, ja viņš tajā brīdī neapdraud citus cilvēkus. Policistiem bieži gribas spēlēt "kariņu" un tēlot varoņus. Aizturēt likumpārkāpējus var arī civilizēti. Vairāk policijā vajadzētu domāt par izsekošanas iespējām.
Medības apdzīvotās vietās ir aizliegtas un cilvēks nav medījams dzīvnieks.

pirms 10 gadiem, 2011.02.04 16:30

XXX

Šķiet, ka Nazim ir taisnība - tikai laimīgas sagadīšanās dēļ, nav cietuši cilvēki, kas atradās tuvumā. Ja policists ir pārkāpis likumu, tad, protams, lieta ir jāizmeklē,jo par kādu tiesisku valsti mēs varētu runāt, ja policija medniekus soda par vissīkākajiem Ieroču aprites likuma pārkāpumiem, bet par pārkāpumu no policistu puses, aizvērs acis.
Tas tā - par likumu un tā ievērošanu.
Bet, tas nenozīmē , ka es nosodu šo policistu - iespējams, ka brīdi, kad bija jau tik daudz cietušo, citas izejas nebija.
Man ir neizprotama Iekšlietu ministres nostāja - bandīti ir izauklēti policijā, Alfas darbinieku vidū vien ir lērums uzskaitītu pārkāpumu - bet ministre neuzņemas nekādu atbildību par to, kas viņas pakļautībā esošā iestādē ir noticis... Vai tiešām krēsls ir tik ļoti pieaudzis pie dibena???

P.S. Krieva komentārs - murgs kaut kāds.. :((

pirms 10 gadiem, 2011.02.05 11:33

Lietotāju raksti