Aicina ziedot asinis Donoru dienā Smiltenē

Šomēnes 20. februārī Smiltenē notiks Donoru diena, ko rīko Valsts asinsdonoru centrs. 

Visus, kuri vēlas un var ziedot asinis, gaidīs Smiltenes novada Kultūras centrā no pulksten 10  līdz 13.

“Atgādinām, – lai nodotu asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Aicinām asins donorus sekot līdzi jaunākajai informācijai Valsts asinsdonoru centra mājaslapā www.donors.lv vai sazināties, zvanot uz tālruni 8000 0003,” norāda šās iestādes preses sekretārs Jānis Vecvagars.

Valsts asinsdonoru centrs iesaka trīs līdz četras stundas pirms asins ziedošanas  procedūras izvēlēties vieglu ēdienreizi un uzņemt papildu šķidrumu (izdzert apmēram četras glāzes ūdens, sulu  vai tamlīdzīgi). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst. Vismaz divas līdz trīs stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15 procentiem, tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

Donoriem jārēķinās, ka pēc asins ziedošanas sterilais pārsējs jātur uz rokas vismaz divas līdz trīs stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Divas stundas nav vēlams vadīt transportlīdzekli. Pēc procedūras nevajag strādāt smagu fizisku darbu,  trenēties,  skriet, nest smagus priekšmetus, peldēties, sauļoties.


UZZIŅAI

Vari ziedot asinis, ja:

  • esi 18–65 gadus vecs,
  • sver ne mazāk par 50 kg,
  • dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu,
  • esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi,
  • esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis,
  • pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma,
  • neesi nodevis asinis vismaz deviņas nedēļas un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis četras reizes (attiecas uz sievietēm) vai sešas reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro trīs mēnešu pārtraukums).

(Avots – Valsts asinsdonoru centrs)

Novados