Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Brauciens pēc līdakām beidzās ar krimināllietu 1

Vēlme ar neatļautām metodēm tikt pie daudz līdakām, kuras  dzīvo dabas lieguma “Sedas purvs” dīķos, ar pamatīgām nepatikšanām beigusies četru valmieriešu lielai kompānijai.

Par viņu nodarījumu Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu, turklāt vīriešiem būs jāsedz zivju resursiem nodarītie zaudējumi, kas pēc sākotnējiem aprēķiniem pārsniedz divus tūkstošus eiro.

Kārotās līdakas beigās tiek lāčiem

Šo otrdien, 16. oktobrī, pulksten 17  Strenču novada Jērcēnu pagasta teritorijā esošajos  Sedas dīķos Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas darbinieki aizturēja četrus vīriešus, kuri makšķerēšanas procesā izmantoja aizliegtus makšķerēšanas rīkus – ūdas.  Par notikušo Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 110. panta “Patvaļīga zvejošana un ūdensdzīvnieku iegūšana”. 

Ikvienam makšķerniekam, kurš dodas pēc loma uz Sedas dīķiem, ir jāievēro Ministru Kabineta (MK)  noteikumi Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens  medību noteikumi”. Tas nozīmē, ka Sedas dīķos makšķerēt drīkst tikai ar šajos MK noteikumos atļautajiem makšķerēšanas rīkiem (rīkiem, kas sastāv no makšķerauklas ar āķi vai āķiem vai makšķerkāta ar makšķerauklu ar āķi vai āķiem). Citu rīku lietošana zivju ieguvei makšķerēšanas laikā  ir aizliegta, ieskaitot ūdeņos brīvi peldošas ūdas, kas tika izmantotas šajā gadījumā.  

Reaģējot uz saņemto informāciju, Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori konstatēja, ka šie četri vīrieši ar laivām iebraukuši pa kanālu Sedas dīķos, salikuši ūdas un ar tām noķēruši 20 līdakas. Krastā krūmos bija paslēpts maiss ar vēl citām ūdām.

No noķertajām 20 līdakām sešas zivis bija mazākas par atļautajiem 50 centimetriem, proti, viens no MK noteikumu Nr. 800 punktiem nosaka, ka makšķernieks nedrīkst paturēt lomā līdaku, kas ir mazāka par 50 centimetriem, atgādina  Rūta Zepa, Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālā administrācijas vecākā vides inspektore. 

“Kad ieradāmies, līdakas jau bija bez dzīvības. Zivis tika aizvestas uz Līgatnes dabas takām izbarošanai lāčiem,” stāsta R. Zepa.

Noteikumi “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens  medību noteikumi” paredz, ka persona, kura pārkāpusi šos noteikumus, saucama pie administratīvās atbildības vai kriminālatbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, un viņai ir pienākums atlīdzināt zivju un vēžu resursiem nodarīto zaudējumu. Tas notiek, ievērojot pamattaksi piedzenamās summas aprēķināšanai par zaudējumu, ko  fiziskā persona nodarījusi, Latvijas Republikas ūdeņos nelikumīgi iegūstot zivis, vēžus un citus ūdens bezmugurkaulniekus. Piemēram, par nelikumīgi noķertu vienu līdaku sods ir 29 eiro apmērā.

Lai kompensētu zivju resursiem nodarītos zaudējumus,  pamattaksi piemēro arī pieckāršā apmērā vairākos gadījumos: par zivju un vēžu ieguvi aizliegtā laikā vai vietā; ja izmanto šiem noteikumiem neatbilstošus vai aizliegtus zivju un vēžu ieguves veidus vai rīkus; ja ir pārsniegts atļautais loma lielums un pieļaujamais garums īpaši aizsargājamo ierobežoti izmantojamo sugu zivīm (alatām, lašiem, repšiem, salatēm (meža vimbām), sīgām, taimiņiem), kā arī strauta forelēm.  

Godprātīgākie makšķernieki uzrauga pārējos

Ar cilvēkiem, kuri neievēro makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens  medību noteikumus, savās apsaimniekotajās Sedas dīķu platībās sastapies arī Jērcēnu pagasta zemnieku saimniecības “Laidavas” īpašnieks Jānis Ence.  Pēdējais gadījums noticis šomēnes, kad atbraukusi četru cilvēku kompānija no Valkas novada Kārķiem. Divi makšķernieki nav varējuši uzrādīt makšķerēšanas karti. Piedevām izņemtas trīs ūdas.  Par notikušo Dabas aizsardzības pārvalde vainīgos saukusi pie atbildības  normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

“Tādas lietas nevar atstāt bez ievērības. Taču kariņš ir izkarots,” atzīst J. Ence. Par zivju tīkotājiem, kuri izmanto neatļautas metodes, viņu informē citi makšķernieki. Savukārt kā pateicību par godprātību un attiecīgi arī – zivju resursu saudzēšanu, zemnieku saimniecība “Laidavas” piešķir prēmiju, proti, atvēl vienu dienu bez maksas izmantot laivu makšķerēšanai Sedas dīķos.

 ZS “Laidavas” apsaimnieko aptuveni 500 hektārus no Sedas dīķu platības, tie atrodas Jērcēnu pusē. Ja  cilvēki grib makšķerēt šajās platībās, tad viņiem jāpiesakās zemnieku saimniecībā “Laidavas”  vai nu pa tālruni vai Facebook, jārezervē laiva uz konkrēto dienu un ierodoties jāsamaksā par laivas nomu. Pārējā Sedas dīķu teritorijā var makšķerēt, nekur nepiesakoties. Izņēmums ir dabas lieguma  “Sedas purvs” ziemeļaustrumu gals – regulējamā režīma zona, kur nedrīkst  makšķerēt vispār, vienīgi drīkst ziemā doties uz zemledus makšķerēšanu.

Dabā šī teritorija ar norādēm nav marķēta. “Cilvēkiem pašiem jāinteresējas, kur tas ir. Zonējumu var redzēt internetā pieejamos dabas lieguma “Sedas purvs” individuālajos aizsardzības un izmantošanas noteikumos, kuriem klāt ir zonējums,”informē R. Zepa. 

Šobrīd makšķernieku Sedas dīķos ir ļoti daudz, novērojis J. Ence. Vairākums spiningotāju ķer līdakas. “Laidavu” saimniekam zināmā Sedas dīķu rekordzivs ir 13,4 kilogramus smaga līdaka, ko pirms aptuveni 10 gadiem noķēruši cēsnieki. Padzirdējis, ka laimīgie makšķernieki no milzu līdakas  galvas grib vārīt zivju zupu, Jānis Ence ar steigu līdakas galvu no viņiem atpircis. “Teicu, dullie, tā taču jāliek mājās pie sienas, un tā arī savās mājās izdarīju. Šogad lielākās noķertās līdakas bijušas divas astotnieces (astoņus kilogramus smagas). Vienu makšķernieks palaida atpakaļ, lai piedalītos konkursā “Atlaid mammu”, to vēl var noķert,” piebilst J. Ence.

Laiks – no 1. jūlija līdz 1. aprīlim

Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka makšķerēt Sedas dīķos drīkst no 1. jūlija līdz 1. aprīlim.

Makšķerējot līdzi jāņem derīga makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte  un dokuments, kas ļauj identificēt personu un tās vecumu. Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte nav nepieciešama personām, kuras ir jaunākas par 16 gadiem vai vecākas par 65 gadiem, kā arī personām ar invaliditāti. 

Vēl jāņem vērā, ka uz Sedas dīķiem nedrīkst vest citās ūdenstilpēs saķertas dzīvas zivtiņas ēsmai.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Itkā veikal'zivis trūkst. Es saprotu medības, tur tu esi mežā, saskarsmē ar dabu, bet sedēt laivā un barot odus. Itkā veikl'zivis nav.

pirms gada, 2018.10.21 10:14

Novados