"Ceļotāju dienās" - iespēja aizceļot tur, kur neviens nav bijis

Nākamnedēļ 24. un 25. augustā notiks Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta “Ceļotāju dienas”. Pasākumu organizē Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālā administrācija sadarbībā ar Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta reģiona pašvaldībām. Šī gada “Ceļotāju dienu” mērķis ir pievērst īpašu uzmanību klimata izmaiņu nelabvēlīgās ietekmes mazināšanai.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā ir pavisam 10 pašvaldības, un katra no tām izvirzīja savu ideju par pasākumiem “Ceļotāju dienu” ietvaros – ar mērķi izcelt vai iepazīstināt ar kādu vietu savā novadā. Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta koordinatore Arta Krūmiņa atzīst, ka “bez šo pašvaldību līdzdalības un atsaucības “Ceļotāju dienas” nebūtu iespējamas”.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā ietilpst arī Valkas un Strenču pašvaldības. “Ceļotāju dienu” ietvaros 24. augustā Strenču novadā – Sedā – sāksies pārgājiens “Pa vilku pēdām Sedas purvā”. Pārgājiena dalībnieki ir aicināti plkst.10 pulcēties pie Sedas pilsētas kultūras nama. Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore Rūta Zepa informē, ka, līdzīgi kā pirms diviem gadiem pirmajās “Ceļotāju dienās”, arī šogad plānots iet pa līdz šim nezināmām un neizpētītām vietām. “Iesim pa maršrutu, pa kādu vēl paši neesam gājuši. Dalībniekiem jārēķinās ar bezceļu, dziļiem grāvjiem, bebru aizsprostiem. Ja iesim klusu, varbūt pat izdosies redzēt kādu meža dzīvnieku,” piebilst Rūta.

Iveta Ence, Strenču novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja “Ceļotāju dienu” ietvaros organizētā pārgājienā pa Sedas purvu piedalījās arī iepriekš – pirms diviem gadiem. “Šogad diemžēl pārgājienā “Pa vilku pēdām Sedas purvā” nepiedalīšos, jo tas sakrīt ar Sedas pilsētas svētkiem. Plānoju pārgājiena dalībniekus sagaidīt Sedas muzejā (pasākuma noslēgumā būs iespējams apmeklēt padomju laika ekspozīciju Sedas kultūras namā). Pirms diviem gadiem pārgājienā pa Sedas purvu pabijām purva  neskartajā vietā, kopā nogājām 20 km – bija ļoti jauki.  Nezinātājs, ja viņu nevada cilvēks, kurš pārzina teritoriju, viens pa šo teritoriju nevarētu pārvietoties – bija arī pārcelšanās ar gumijas laivu pāri lielam grāvim. Šī ir iespēja ieraudzīt tādas dabas vērtības, ainavas, kuras nekur citur tuvākajā apkārtnē nav iespējams redzēt: ļoti daudzveidīga daba, visa grāvju sistēma, zemsedzes augi, biotopu dažādība un, protams, visa tā atmosfēra, ko rada vienādi domājoši cilvēki, jauna pieredze, iespaidi un patīkamais nogurumus beigās. Man personīgi vislielāko iespaidu atstāja purva kāpa, kas ir virs purva līmeņa, kur vienmēr bijis mežs, kurš nekad nav bijis izstrādāts, ir neskarts. Man vienmēr ir bijusi interese aiziet uz šiem neskartajiem mežiem ar lielajiem kokiem, kur ikdienā piekļūt ir praktiski neiespējami, varbūt tikai ziemā, bet pašam grūti saņemties. Turklāt, ejot vienam, pastāv iespēja, ka varētu uzbrukt kāds plēsīgs meža zvērs, bet, ejot bariņā, šādas briesmas nedraud. 

Plānotais maršruta garums pārgājienam “Pa vilku pēdām Sedas purvā” – apmēram 10 km. Pārgājiens nav piemērots personām ar ierobežotu mobilitāti, bērnu ratiņiem vai velosipēdiem. Pieteikšanās un papildu informācija:  Rūta Zepa (tālr. 26361362), Jānis Pērle (tālr. 26222682). 

Savukārt Valkas novadā “Ceļotāju dienu” ietvaros organizēts pasākums notiks Kārķos – ekspedīcija “Kur sākas Ķire”. Ekspedīcijas mērķis – iepazīt Kārķu pagasta dabas un kultūrvēsturiskās vietas, tāpēc visi interesenti tiek aicināti 24. augustā plkst.10 pulcēties Kārķos pie Lustiņdruvas karšu paviljona, lai dotos izzinošā, aptuveni divu kilometru garā pastaigā. Pasākuma noslēgumā paredzēta tikšanās ar dabas rotu meistari Danu Purviņu – zīmola “Dabas rotas” radītāju. 

Kārķu pagasta pārvalde “Ceļotāju dienās” ir piedalījusies arī iepriekš. “Toreiz organizējām pārgājienu uz Bezdibeņa ezeru un ledus pagrabu, šī būs otrā reize, kad atsaucamies Dabas aizsardzības pārvaldes aicinājumam piedalīties “Ceļotāju dienās”. Šis konkrētais pārgājiens “Kur sākas Ķire” ir piemērots visām paaudzēm, bet jārēķinās, ka pēdējie 500 metri būs jāiet pa aizaugušu, brikšņainu upes malu,” stāsta Sandra Pilskalne, pasākuma koordinatore. Uz jautājumu, kā radās ideja uzaicināt dabas rotu meistari Danu Purviņu, Sandra atklāj: “Dana ar savu ģimeni šovasar no Rīgas atnāca dzīvot uz Kārķiem, ir nopirkuši šeit māju. Ar jauno ģimeni esam jau vairākkārt sadarbojušies – viņi te lieliski iekļaujas. Danu uzaicinājām tāpēc, ka tas, ko viņa dara, pieder pie dabas un vides. Man ir patiess prieks, ka uz Kārķiem ir atnākušas jau vairākas ģimenes, pat nesaistītas ar Kārķiem.” 

Sandra aicina līdzi ņemt sviestmaizes, jo beigās tiks nodrošināta tēja.

Novados