Deputāti spriež par Valkas teritorijas sakoptību 1

Lai pārrunātu jautājumus, kas skar vairākus būtiskas lietas par  Valkas pilsētas teritorijas sakoptību un Valkas – Valgas kopīgā centra pārbūves projektu, aizvadītajā piektdienā uz Attīstības lietu komitejas sēdi sapulcējās pašvaldības deputāti un atbildīgās novada domes amatpersonas.

Sēdē piedalījās pašvaldības vadītājs Vents Armands Krauklis, deputāti Agris Simulis, Unda Ozoliņa, Maruta Stabulniece un Agris Krastiņš, kā arī izpilddirektors Ainārs Zābers, izpilddirektora vietnieks Guntis Bašķis, Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Gunta Smane un citi pašvaldības darbinieki.  


“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka novada dome cer, ka nākamgad pavasarī izdosies uzsākt kopīgā Valkas un Valgas centra izbūvi. Lai laikus gatavotos šim abām dvīņu pilsētām nozīmīgajam starptautiskajam projektam, kas būtiski izmainīs pilsētvidi, deputāti pārrunāja jautājumu par vairāku nekustamo īpašumu, kas atrodas pie pašas Latvijas – Igaunijas robežas, izskatu un iespējām, kā panākt, lai privātīpašnieki sakoptu savas mājas, kas atradīsies gājēju ielas malā. 


Novada domes priekšsēdētājs informēja par dažiem nākotnes plāniem, kas saistīti ar sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu ierīkošanu blakus gājēju ielai gan Valkas, gan Valgas pusē. Piemēram, kāds igauņu investors ir izteicis piedāvājumu Valgas pašvaldībai ierīkot restorānu atjaunotajā bijušajā cietumā ēkā blakus lielveikalam “Selver”. Savukārt Valkas pusē Raiņa ielā pie pašas robežas uzņēmējs iecerējis ierīkot konteinera tipa alus bāru. Pēc U. Ozoliņa teiktā, šādi bāri pašlaik ieguvuši popularitāti netālajā Igaunijas pilsētā Tartu. Uzņēmējam ir iecere Valgā tūristus cienāt ar igauņu alu, bet Valkā – ar Latvijā ražotu. Turklāt uzņēmējam ir projekts pašam uzsākt alus ražošanu nelielā alus darītavā Latvijas pusē. 


Lai šī teritorija būtu pievilcīga un sakopta, jau pašlaik novada domei ir jāizmanto visi savi pieejamie līdzekļi, lai māju īpašnieki rūpētos par saviem īpašumiem, kā arī novada domei ir jāsakārto zemes īpašumu jautājumi. Tas varētu prasīt vismaz divus gadus. Situāciju sarežģī fakts, ka vienam pierobežas īpašumam Raiņa ielā 1 ir trīs saimnieki. Viens ir sakārtojis savu mājas daļu, kur pirms kāda laika atradās vīna veikals, diemžēl pārējie neliekas ne zinis. V. A. Krauklis rosināja izpildvaru aktīvāk izmantot visus pieejamos līdzekļus, piemēram, šādus īpašumus atzīt par degradētām būvēm un līdz ar to tiem var piemērot paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli gadījumā, ja īpašnieki turpina nereaģēt uz vairākiem novada domes aicinājumiem sakopt savu privāto teritoriju. 


Attiecībā uz Raiņa ielas 1. namu pašvaldībai ir iecere, ka tur varētu ierīkot amatnieku māju ar iespēju nogaršot novada mājražotāju ražojumus. Taču, kā atzīst V. A. Krau­klis, pašlaik ir ļoti sarežģīti vienoties ar nama īpašniekiem, faktiski – neiespējami. 


Kopīgā centra izveides projektā ir iecere pie robežas uzstādīt atpūtas soliņus Latvijas un Igaunijas nacionālajās krāsās, kā arī izveidot īpašu tiltiņu ar abu kaimiņvalstu karogiem. Tie būs vieni no objektiem, kas noteikti tikšot fotografēti. Līdz ar to pašvaldībai jāatrisina jautājums par piebrauktuvi privātajām garāžām Upītes ielā, kas atradīsies blakus iecerētajai gājēju ielai.


“Vai mums tiešām nav risinājuma, kā novirzīt piebraukšanu garāžām no Latgales vai Semināra ielas puses?” jautā V. A. Krauklis. G. Bašķis uzskata, ka tas ir sarežģīti, bet atrisināmi. G. Bašķis sola šo problēmu izpētīt un pašvaldību informēt par iespējām šo teritoriju sakārtot. 


Vēl viens no sēdes jautājumiem bija par Rīgas ielas jaunā rotācijas apļa izskatu un vairākām ceļa zīmēm, kas sniedz neprecīzu informāciju par attālumiem līdz pilsētas centram un Rīgai. Par to savu neapmierinātību izteica deputāts A. Simulis. Viņš uzskata, ka, iebraucot Valkā un redzot, ka rotācijas aplī aug nezāles, pilsētai godu nedara. Viņš atzīst, ka ir sarežģīti šo apli izdaiļot ar puķēm, jo novērots, ka smagās kravas automašīnas to nemaz necenšas uzmanīgi izbraukt, tāpēc bieži vien uzbrauc apļa malām, kas izliktas ar akmeņiem, un to saposta. Viens jo deputāta ieteikumiem novada domes Pilsētas teritorijas sakopšanas nodaļas vadītājai Inesei Vehi bija, ka rotācijas aplī var uzstādīt dekoratīvo puķu kasti. I. Vehi sola šo problēmu pārrunāt ar pilsētas dārznieci Ilonu Krastiņu un rast risinājumu. Vēl viens ieteikums pilsētas teritorijas apsaimniekotājiem bija, ka biežāk ir jāiztukšo nelielās atkritumu urnas, kas uzstādītas kabatiņā netālu no autoservisa “Ligumss”. Līdz šim nodaļas darbinieki atkritumus savāca divas reizes nedēļā – pirmdienās un piektdienās, bet ieteikums to darīt arī nedēļas vidū. Pirms kāda laika šajā kabatiņā bija uzstādīta Valkas karte, bet tā savu laiku ir nokalpojusi. Vairākums deputātu uzskata, ka šajā vietā ir jābūt mūsdienīgai un pārredzamai kopīgai Valkas un Valgas interaktīvajai kartei, lai, iebraucot pilsētā, interesenti varētu jau laikus iepazīties ar apskates objektiem. Sēdē izcēlās diskusija, vai šī kabatiņa vispār ir vajadzīga. Vairums klātesošo atzina, ka ir vajadzīga, jo daudzi to izmanto kā satikšanās vietu, bet, piemēram, vietējā jaunatne, lai netraucētu vietējos, šajā vietā pulcējas ar automašīnām, skaļi klausās mūziku un, kā tautā saka, tusē. Turklāt pašvaldībai sadarbībā ar autoservisa “Ligumss” īpašniekiem esot iecere šo teritoriju izmantot kā pieturas punktu, ierīkot gājēju tiltiņu pāri palielajam grāvim pie autoservisa un uzstādīt norāžu zīmi. Tas tikšot darīts ar mērķi, lai sniegtu atbalstu vietējam uzņēmējam. 


Deputāti pārrunāja jautājumu arī par brikšņiem, kas paveras skatam, iebraucot Valkā no Rīgas puses. Pēc G. Bašķa stāstītā, būs jāiet diezgan sarežģīts ceļš, lai šos alkšņu brikšņus likvidētu, jo šajā teritorijā nav iespējama kailcirte. Tomēr pašvaldība ir nolēmusi darīt visu iespējamo, lai šo teritoriju padarītu pievilcīgu. Tāpat kā iecerēto  Meža parka teritoriju, kas atradīsies netālu no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas Ausekļa ielas ēkas meža pusē, ietverot arī Rūjienas ielas mikrorajona dīķus. Pašvaldība ir izsludinājusi iepirkumu par nokaltušo un bojāgājušo koku nociršanu viena hektāra platībā. Nākamgad ir iecere sakārtot ietvi līdz poliklīnikai, kuru varētu izlikt ar jau lietotām betona plātnēm.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Cilvēkiem gan problēmas. Privātmāja traucē, cilvēkiem nav naudas lai sakopt, a šie idioti to situāciju vēl vairāk pasliktinās, atzīstot par degradēto. Valkā nav cieņā privātīpašums, kā piemēra'm Valga, kur kaudze grabažu ir un būs ap promenādi, jo Valgas domei saprotams privatīpašuma jēdziens, mums socialisti ar komunistiem. Ja varētu atņemtu īpašumus ar varu, jo savus jau jauks nost, lai arī tiel abā stāvoklī.
Valkā neļauj uzstādīt lielizmēra 9x20 teltis, jo būvvaldē ieņēma ka tas ir būve, lai arī ražotājam ir sertifikāts ka telts, bet tā tāpat tiks uzstādīta, kad valdībā izveidosies kārtībā, tiks uzrakstīta vēstule un saņemta atbilde, ka telts nav būve. Valkā nevienam neko nevajag pašvaldībā, kā tik jaukt, postīt, nēlaut, un dzīvot ilūzijās par investoriem.
Droši vien par tiem kuri dos atkatu, vai bučos rokas, parējie pastavīgie nav vēlami.

pirms 2 gadiem, 2018.10.11 11:10

Novados