Desmitgadi nosvinējusi “Kūku Kūka”

Jau desmito gadu vienu dienu vasarā strencēnieši un viņu viesi nogaršo dažnedažādas Strenčos un apkārtnē gatavotas  kūkas un pie viena izdara labu darbu – ziedo konkrētam mērķim, kas ik gadu mainās.

Ir piedāvājums un ir pieprasījums – tā var raksturot Strenču novada biedrības “Šūpolēs” rīkoto akciju “Kūku Kūka”, kas 1. augustā neparasto plostnieku svētku laikā nosvinēja savu 10 gadu jubileju, aicinot ikvienu uz saldo ballīti. 

Pasākums, kas kļuvis par notikumu

Degustācijai un vērtēšanai tika iesniegtas 14 kūkas. Šogad akcijas mērķis bija savākt ziedojumus Strenču mūzikas skolas audzēkņu atpūtas telpu labiekārtošanai.

Tiklīdz aizvadītajā sestdienā Strenčos, Gaujmalā (laukumā pie lielās peldētavas), tika izziņots akcijas “Kūku Kūka 2020” sākums, tā uzreiz pie kūku telts cilvēki sastājās rindā, izraudzītos gardumus vēlāk degustējot improvizētā āra kafejnīcā pie galdiņiem. Viss tika notiesāts nepilnas stundas laikā. Ziedojumos savākti 335 eiro, kas ir otra lielākā summa akcijas pastāvēšanas gados.

Tāpat kā iepriekšējos gados, kūku ēdāji arī balsoja par, viņuprāt, gardāko našķi.

“Kūku Kūkas 2020” uzvarētāja ir Līgas Ozolas gatavotā “Vairāk par šokolādi”. 2. vietā – Raldas Ziemules “Pa “Kūku Kūkas 2016” pēdām”, 3. vietā – Agneses Pucenas “Vasara”.

Jau tradicionāli kūkas akcijai gatavo arī biedrības “Šūpolēs” dibinātājas un dalībnieces. “Mums pašām tas sagādā prieku,” teic akcijas “Kūku Kūka” idejas autore, Strenču mūzikas skolas direktore Ralda Ziemule.

Atskatoties uz “Kūku Kūkas” aizsākumu 2011. gadā, viņa stāsta, ka togad vairākas strencēnietes nodibināja biedrību “Šūpolēs” un sāka domāt, ar kādu pasākumu sevi pieteikt sabiedrībai. Viens variants bija izgājiens Strenču pilsētas svētkos ar pašu vārītu zupu, taču šī ideja tika atmesta, jo zupas vārīšana jau bija Gaujas plostnieku svētku sastāvdaļa.  Pēc tam radās doma par kūku cepšanu, un tā tas turpinās jau desmito gadu augusta sākumā svinēto Strenču svētku laikā.

Pavisam šajā  desmitgadē  akcijai ir pagatavotas 173 kūkas un saziedoti 2259,73 eiro.

“Pasākums ir kļuvis notikums. Nav pat svarīgi, ko tu cep. Cilvēki nāk, izbauda procesu un ir gatavi dalīties, ziedojot mūsu akcijas mērķiem. Mūsu akcijai  nav striktu noteikumu. Jebkurš var piedalīties, un esam priecīgi par visiem dalībniekiem. Visi var arī degustēt, vērtēt un balsot,” uzsver Ralda Ziemule un biedrības “Šūpolēs” vārdā teic paldies ikgadējiem svētku organizatoriem, Strenču novada Kultūras centram un novada domei, par atbalstu ar telti, galdiem un citu vajadzīgo aprīkojumu.

Uzvarētājai patīk virtuvē eksperimentēt

Šogad akcijā uzvarējušās kūkas gatavotāja strencēniete Līga Ozola arī ir viena no biedrības “Šūpolēs” biedrēm. “Šūpolēs” Līga gan iestājās tikai  šogad, bet akcijai “Kūku Kūka” kārumus gatavo regulāri, ja vien tajā laikā ir mājās, Strenčos. Akcijas apmeklētāji Līgas gatavotās kūkas par labākajām atzinuši vairākkārt vai arī piešķīruši tām 2. vietu.

“Mani aicina piedalīties “Kūku Kūkā”, un arī pašai ir interese izmēģināt, kas sanāks. Jau savlaicīgi visu gadu skatos internetā, kādu recepti ņemt kūkai par pamatu, receptes saglabāju un tad sāku domāt, kura būtu tā labākā,” stāsta Līga Ozola.

Viņai patīk virtuvē eksperimentēt, tāpēc ikvienu noskatīto recepti pilnveido pēc sava ieskata. Tā bijis arī šogad, gatavojot “Vairāk par šokolādi”. Kūkas pamatni veido ar sviestu sajaukti “Selgas” šokolādes cepumi, uz kuriem uzklātas divu veidu krēmu kārtas. Krēmam pamatā ir ar cukuru saputots “Smiltenes piena” krēmsiers un “Philadelphia” siers. Gaišais krēms sajaukts ar pašu dārza krūmmelleņu ogām, tumšais – ar izkausētu tumšo šokolādi. Abi krēmi sastindzināti ar želatīna palīdzību. Kūka dekorēta ar krūmmelleņu ogām.
Sastāvdaļas gramos Līga nesauc, jo ēdienus, arī kūkas, gatavo “uz aci”, pēc izjūtas.

“Zinu, ka daudziem negaršo saldās kūkas. Šī kūka nav salda, jo tai pievienots krēmsiers,” piebilst kūkas uzvarētājas gatavotāja.

uzziņai

Akcijas “Kūku Kūka” mērķi

2011. gads – Strenču novada vidusskolas bērnu dejotāju tautas tērpu papildināšana ar vainadziņiem un saktām

2012. gads – Strenču novada apdzīvoto vietu aerofoto (lielformāta fotogrāfijas no putna lidojuma) iegāde

2013. gads – šautriņu aprīkojuma iegāde Strenču Tautas interešu centram jaunajās bibliotēkas telpās

2014. gads – Strenču kultūras nama tautastērpu kolekcijas papildināšana ar trūkstošo Alsungas tērpa komplektu

2015. gads – iztēli rosinošs, izglītojošs sienas zīmējums Strenču pirmsskolas izglītības iestādes “Minkāns” rotaļu laukumā

2016. gads – iecienītās atpūtas vietas “Birzītes” koka konstrukciju atjaunošana un pilnveidošana

2017. gads – jauns kokgriezuma uzraksts Strenču luterāņu baznīcai, tās 110 gadu jubileju sagaidot

2018. gads – koncerta tērpi Strenču mūzikas skolas jaunāko klašu meiteņu ansamblim no “Smukcepurēm”

2019. gads – koncerta tērpi Strenču novada vidusskolas 5.–9. klašu korim dalībai dziesmu svētkos

2020. gads –  atpūtas telpu labiekārtošana Strenču mūzikas skolas audzēkņiem


Novados