Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dienā vienas, naktī citas; Smiltenes ainavā ienāk nebijuši lielformāta vides objekti

Nākamgad Smiltenes pilsētas Vecais parks būs ne tikai vieta atpūtai un pastaigām, bet arī brīvdabas izstāžu zāle, jo parka teritorijā varēs apskatīt 10 lielformāta gleznas – vides dizaina objektus, ko šomēnes uzgleznojušas mākslinieces – amatieres no Smiltenes un Balvu novadiem.

Savukārt šoruden šos vides objektus, kas to gleznošanā izmantoto  fluorescējošo krāsu dēļ naktī izskatās citādāk nekā dienā, varēs apskatīt Smiltenes pagasta Kalnamuižā (ekskursantiem jāpiesakās viesnīcā “Kalna ligzda” vai pie Maijas Jančevskas).
Tas Smiltenes novadā ir kaut kas ļoti interesants un agrāk nebijis, pateicoties Smiltenes novada biedrībai “Abulas lauku partnerība” un tās sadarbības partneriem.

Rada gleznas, kas neatstāj vienaldzīgu
Biedrība “Abulas lauku partnerība” ir vietējās rīcības grupa, kura īsteno sabiedrības virzītu vietējās attīstības stratēģiju 2015.–2020. gadam Smiltenes novada Bilskas, Blomes, Brantu, Launkalnes, Palsmanes, Smiltenes un Variņu pagastos un Smiltenes pilsētā.
“Abulas lauku partnerība” ir galvenais Latvijas partneris projektā “Handicraft festival – transnational cooperation project”  Nr.18-00-A019.333-000009, kas tiek īstenots ELFLA fonda Latvijas Lauku attīstības pro­grammas 2014.–2020. gadam apakšpasākuma 19.3 “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros. Projekta finansētājs ir ELFLA – Eiropas lauksaimniecības fonds lauku attīstībai. Projekta partneri ir arī vietējās rīcības grupas “Balvu rajona partnerība” un “LAG Karhuseutu” no Somijas. 

Pateicoties šim projektam, aizvadītajā nedēļā Smiltenes pagasta Kalnamuižā sešas dienas ilgā mākslas nometnē strādāja septiņas mākslinieces no Smiltenes novada un septiņas mākslinieces no Ziemeļlatgales, skolotāju uzraudzībā radot lielformāta gleznas abstraktās mākslas stilā. Lielformāta gleznu izstādes atklāšanā, kas aizvadītajā piektdienā notika Smiltenes tehnikuma zālē, katra māksliniece prezentēja savu darbu, pastāstot, kas tajā ir simbolizēts.

Pieteikties nometnē varēja ikviens interesents, un tie, kuri to izdarīja, ir ļoti gandarīti iegūtās pieredzes un pozitīvo emociju dēļ, arī smilteniete, angļu valodas privātskolotāja Aira Nila.  Pēc ilga laika viņa atkal esot varējusi mācīties pati, nevis tikai mācīt bērnus.
“Skolotājs no sevis dod citiem, bet viņam vajag būt arī saņēmējam, ne vienmēr pat tieši tajā priekšmetā, ko viņš māca, bet arī kādā  citā radošā veidā. Tieši kādas divas līdz trīs nedēļas pirms šā uzaicinājuma man sāka niezēt pirkstu gali, sapratu, ka gribu kaut ko zīmēt.  Un tad nāca šis piedāvājums. Kā tad tādu iespēju laidīsi garām?” smaida A. Nila. Mākslas nometnē iegūtās zināšanas viņai ļoti noderēs arī tāpēc, ka Aira sākusi veidot spēles maziem bērniem, kas viņiem palīdzētu mācīties angļu valodu.

Vēl viena projekta dalībniece Bilskas  pagasta Birzuļu bibliotēkas vadītāja Vija Meistere novērtē to, ka nodarbībās ieguvusi lielu pieredzi lielformāta darbu glezniecībā ar neierastām fluorescējošām krāsām, kuru dēļ gleznas naktī pārvēršas.

“Bibliotēkā sestdienās bērniem rīkojam  radošās darbnīcas, jau esam mācījušies akvareļu pludināšanu. Tagad varētu izmēģināt lielformāta glezniecību,” spriež V. Meistere un piekrīt,  ka bērniem ieskats mākslas pasaulē rosina uz apkārtējo pasauli paskatīties ar pavisam citām acīm.

Lielformāta gleznas izstādes atklāšanā  aplūkoja arī Smiltenes mākslas skolas direktors Haralds Balodis. Viņš uzteic gan gleznas, gan biedrību “Abulas lauku partnerība” par šādu svaigu vēsmu ienešanu Smiltenes novada radošajā vidē. 

“Izstādē redzētais ļoti patika. Ir jūtams, ka katram autoram ir sakrājies kaut kas, ko teikt un vēstīt citiem. Rezultātā tapuši darbi, kas cilvēku  neatstāj vienaldzīgu. Katrs skatītājs tajos arī saredzēs ko citu. Piemēram, uzgleznotu gliemezi es drīzāk uztveru simboliski, kā to, ka katram cilvēkam ir sava galaktika,” teic H. Balodis.
 
Jauna varēšana – jauna pašpārliecība
Mākslas nometnes dalībnieces savas mākslinieciskās iemaņas pilnveidoja profesionālu pedagogu vadībā. Nodarbības vadīja vizuālās mākslas skolotājas no Balvu novada Larisa Berne un Iveta Useniece. Abas pedagoģes ir pārliecinātas, ka ikviens cilvēks jebkurā vecumā var atklāt sevī iepriekš neapzinātas spējas, ir vajadzīgs tikai pamudinājums un uzmundrinājums no malas, kāda bija šī mākslas nometne. Skolotāju skatījumā dalībnieces ir ieguvušas zināšanas, kā strādāt ar krāsām un ar lieliem formātiem, kā meklēt idejas un ar mākslas izteiksmes līdzekļiem to visu salikt kopā.

“Jauna varēšana un jauna pašpārliecība ceļ cilvēka pašapziņu. Viņi atgriezīsies mājās ar lielu gandarījumu, un varbūt kāds šo inovatīvo tehniku lietos turpmāk  savā darbā,” cer I. Useniece un L. Berne. Proti, lielformāta gleznas tapušas  ar alkīda emalju (alkīda emalja  ikdienā paredzēta  koka grīdu, citu koka un  metāla virsmu krāsošanai iekšdarbos). 

Mākslas nometnē tapušās lielformāta gleznas tiks atdotas Smiltenes novada pašvaldībai. Tāpat pašvaldība, pateicoties projektam, iegūs metāla rāmjus, kuros gleznas iestiprināt.

Gan projekta iniciatore biedrības “Abulas lauku partnerība”  starptautisko projektu vadītāja Maira Kupriša, gan šās biedrības administratīvā vadītāja Sveta Rozīte cer, ka smilteniešiem un pilsētas viesiem jaunie lieformāta vides objekti patiks. Turklāt tie ir labs apliecinājums tam, cik radoši arī  neprofesionāļi  var izpaust savas idejas mākslā un caur to uzrunāt citus.

Smiltenes novada domes teritorijas apsaimniekošanas speciāliste Agija Kukaine jau tagad iztēlojas, cik labi šie lielformāta darbi iederēsies Vecajā parkā. “Mēs, pašvaldība, esam ļoti priecīgi un pateicīgi Mairai Kuprišai un biedrībai “Abulas lauku partnerība” par to, ka cilvēkiem būs  iespēja  redzēt visus šos mākslas darbus Vecajā parkā. Tā nebūs ikdienišķa izstāde. Tas būs kaut kas nebijis. Ir atsevišķi darbi, ko redzot elpa aizraujas, kā teica viena no māksliniecēm,” priecājas izstādes atklāšanā uzrunātā A. Kukaine.

Projekts vēl nav noslēdzies, tā aktivitātes turpināsies, projekta dalībniekiem satiekoties un radoši strādājot un mācoties gan Somijā, gan Latvijā, Balvu novadā.

Novados