Gripas epidēmijas laikā Vidzemē paplašinātas medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējas pie dežūrārstiem

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka gripas epidēmijas laikā Rīgā un Latvijas reģionos vairākās ārstniecības iestādēs ir pagarināts dežūrārstu darba laiks, lai uzlabotu pacientiem ārsta pieejamību ārpus ģimenes ārsta darba laika. 

Ja iepriekš Vidzemē dežūrārstu palīdzību bija iespēja saņemt Alūksnes slimnīcā, tad gripas epidēmijas laikā palīdzība bērniem un pieaugušajiem tiek sniegta arī Cēsu klīnikā un Vidzemes slimnīcā. 

Vidzemes reģionā palīdzību bērniem sniedz:

  • Alūksnes slimnīcā (Alūksne, Pils ielā 1a, tālr. 64307149) pirmdienās no plkst. 15.00 līdz 20.00, otrdienās no plkst. 15.00 līdz 19.00, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 15.00 līdz 22.00, bet sestdienās no plkst. 8.00 līdz 11.00. 

Palīdzību bērniem un pieaugušajiem sniedz:

  • Cēsu klīnikā (Cēsis, Slimnīcas ielā 9, tālr. 64107061), darbdienās no plkst. 17.00 līdz 21.00, bet sestdienās un svētdienās no plkst. 9.00 līdz 21.00. 
  • Vidzemes slimnīcā (Valmiera, Jumaras ielā 195, tālr. 64202602), darbdienās no plkst. 17.00 līdz 21.00, bet sestdienās un svētdienās no plkst. 9.00 līdz 21.00. 

Dežūrārsti sniedz medicīniskas konsultācijas un tāpat kā ģimenes ārsti ir tiesīgi izrakstīt darbnespējas lapas, receptes u.c. Pacienta līdzmaksājums par dežūrārsta apmeklējumu ir 1,42 eiro. 

Detalizētāka informācija iedzīvotājiem par dežūrārstu darba laiku Rīgā un citviet Latvijā pieejama Nacionālā veselības dienesta interneta vietnē www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.

Jau ziņots, ka aizdomu gadījumā par saslimšanu ar gripu, NVD aicina iedzīvotājus vispirms telefoniski sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai pārrunātu labāko risinājumu palīdzības saņemšanai – kādus atveseļošanās pasākumus veikt mājas apstākļos vai ieteicamāk apmeklēt ģimenes ārsta praksi vai ar ģimenes ārstu vienoties par mājas vizīti. 

Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums* – 2,85 eiro. NVD atgādina, ka ģimenes ārstu mājas vizīti var pieteikt katru darba dienu līdz vismaz plkst. 15:00, un veselības aprūpes pakalpojumus ģimenes ārsti sniedz savas darbības pamatteritorijā. Ģimenes ārsts var nodrošināt pakalpojumus savā praksē reģistrētam pacientam arī ārpus savas darbības pamatteritorijas, ja ģimenes ārsts ir vienojies ar pacientu par mājas vizītes veikšanu. 

Ārpus ģimenes ārstu darba laika medicīniskus padomus var saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17:00 līdz 8:00, savukārt brīvdienās visu diennakti). Ar tālruņa speciālistiem iedzīvotāji ir aicināti sazināties arī gadījumos, kad ir šaubas, vai palīdzība nepieciešama steidzamā kārtā. 

Savukārt, ja gripas saslimšanas dēļ veselības stāvoklis ir būtiski pasliktinājies un ir apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas, atsevišķās pilsētās arī  steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.

*Pacienta līdzmaksājums nav jāveic no pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajām iedzīvotāju grupām. Piemēram, bērniem līdz 18 gadiem, 1. grupas invalīdiem, trūcīgām personām, politiski represētām personām u.c.

Novados