Gulbji Teperī var radīt draudus atpūtniekiem

Pēdējo gadu laikā jo īpaši Tepera ezers un tā promenāde ir viena no iecienītākajām atpūtas un pastaigu vietām Smiltenē ģimenēm ar bērniem, kā arī vieta aktīvās atpūtas cienītājiem. Tāpat Tepera ezers vasaras sezonā ir iecienīta vieta peldētajiem un supotājiem. Šopavasar gleznaino ezeru par mājvietu izvēlējies gulbju pāris, kam tuvākajā laikā šķilsies mazuļi. Smiltenes novada pašvaldība vērš iedzīvotāju uzmanību, ka gulbji, aizstāvot savus mazuļus un ligzdas teritoriju, var kļūt agresīvi.

Aizvien vairāk sociālajos medijos parādās fotogrāfijas un video, kur viens no gulbjiem iznāk krastā un iedzīvotāji to piebaro ar līdzpaņemto baltmaizi. Šādas situācijas klātienē aizvien biežāk novēro SIA “A.T. Boards” pārstāvis, kas nodarbojas ar ūdenstūrisma inventāra nomu pie Tepera ezera.

“Vērsos ar iesniegumu Smiltenes novada domē, jo uzskatu, ka situācija ir nopietna. Arī pērn, bet uz īsu brīdi ezerā bija gulbis, kas draudus neradīja. Taču šogad izskatās, ka gulbju pāris ir uz palikšanu. Vairākkārt esmu pamanījis, ka cilvēki piebaro gulbjus un pat māmiņas ar maziem bērniem taisa selfijus ar tiem, neapzinoties risku. Latvijā ir vairāki gadījumi, kad gulbju dēļ noslīkst un iet bojā cilvēki. Tuvojas vasara un siltais laiks, kad daudzi smiltenieši izmantos iespēju peldēties ezerā un atpūsties tā labiekārtotajās peldvietās. Neesmu eksperts, taču pēc savas pieredzes varu teikt, ka tik mazā ūdenstilpē cilvēkiem ar gulbjiem būs grūti sadzīvot. Iespējams, ka viss būs labi, bet pareizāk būtu negaidīt, līdz notiks nelaime,” rūpējoties par atpūtnieku drošību, laikrakstam stāsta uzņēmējs.

Smiltenes novada dome aicina iedzīvotājus nebarot Tepera ezerā esošos gulbjus, tādā veidā nepieradinot pie barības meklēšanas ārpus ūdenstilpes. 

“Sazinoties ar vairākiem ornitologiem, saņēmām apstiprinājumu, ka tieši piebarošana ar maizi ir aktuāla problēma un var nodarīt kaitējumu gulbjiem. Speciālisti vērš uzmanību, ka gulbji, barojot tos ar maizi, var kļūt atkarīgi un agresīvi, jo mainās viņu uzvedība. Tie var apdraudēt gan sevi, gan cilvēkus. Gulbji pamatā barojas ar augu izcelsmes barību, kā arī ar sīkiem ūdens dzīvniekiem un dažādu ūdensaugu daļām, kas ūdenstilpēs ir pietiekami, tāpēc papildus tos barot nav nepieciešams.    

Tāpat iedzīvotājiem ir jābūt īpaši piesardzīgiem, tuvojoties gulbjiem, jo viņi var sajusties apdraudēti un mēģināt sevi aizstāvēt, uzbrūkot cilvēkiem. Īpaši bīstami tas var būt bērniem,” uzmanību vērš Smiltenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze.
Gulbis ir spēcīgs putns, ar spārna sitienu tas mazam bērnam var salauzt roku vai kāju, tāpat tuvošanās putnam var traumatiski izvērsties jebkuram cilvēkam, tai skaitā peldoties vai airējoties ar SUP dēli.

Pašvaldība pie ūdenstilpes izvietos informatīvas zīmes, lai informētu un brīdinātu iedzīvotājus. “Kamēr mazuļi nav izšķīlušies, gulbju pāri traucēt nedrīkst, tāpēc aicinām iedzīvotājus nepieradināt tos pie piebarošanas, neapdraudēt sevi un būt uzmanīgiem šajā laikā,” teic M. Mūze.

Novados