Ieskats Dienas Biznesa pielikuma Biznesa Plāns rakstā "Eksportē Latvijas sudrabu"

Dizaineru iecienītais un Facebook daudzgalvainā sekotāju pūļa novērtētais uzņēmums AW Latvia šogad atver jaunus eksporta tirgus un modernizē ražotni.

Latvijas klimata apsudrabotie šķūņu dēļi un sendienās ar īpašu rūpību cirstie kokmateriāli Smiltenes ražotnē atrod jaunu pielietojumu. Veco dēļu kaudzes uzņēmuma AW Latvia teritorijā, Smiltenē, izskatās kā nolemtas malkai, tomēr paviršam skatam paliek nepamanīta to galvenā vērtība – Latvijas skarbā klimata rūdījums, kura dēļ katru vecu dēli šeit uzlūko pavisam citām acīm.


Atbrīvo no liekā

Nopietns izaicinājums ir atbrīvoties no metāla priekšmetiem, kas gadu un pat gadsimtu laikā dūrušies dēļu mugurās. Ne tikai naglas un stiprinājumi, bet arī lodes un šāviņu šķembas no vecajiem dēļiem jāizdabū ar rokām, jo labāka veida, lai atbrīvotos no metāla daļām, vienkārši nav. AW Latvia valdes loceklis Aivars Eglītis norāda uz vairākām paprāvām kastēm ar metāla drazu, un tas viss no dēļiem iz-vilkts vienas nedēļas laikā. Kad dēļi ir atbrīvoti no liekā, tos ar lielu rūpību apzāģē un apstrādā tā, lai izceltu materiāla dabiski veco izskatu. Ražotni dēļi pamet jaunā veidolā kā dekoratīvi sienu paneļi latviski pelēkajā tonalitātē, arī kā mēbeles un durvis. Naglu caurumi un kukaiņu bojājumi uzskatāmi par materiāla efektu, kas demonstrē koksnes cienījamo vecumu, paskaidro valdes locekle Ineta Bendzule. Latvijā daba koksni nokrāso sudraboti pelēku, kamēr citās valstīs dēļi nomelnē. Maigais, sudrabotais tonis sevišķi piesaista interjera dizaineru uzmanību Alpu reģionā, jo turienes dēļos nevis sudrabs rotājas, bet saule izdedzina dēļus līdz tumši brūnam vai pat melnam tonim. Tā kā nepārejoša interjera tendence ir akcentēt vienu no telpas sienām, klientu Smiltenē tapušajiem dekoratīvajiem paneļiem netrūkst, un eksporta tīkls strauji aužas plašāks.


Sāka ar dēļu eksportu

Smiltenē uzņēmums darbojas, Initas vārdiem runājot, apstākļu sakritības dēļ. Lai gan septiņus gadus veco ražotni veidoja rīdzinieki, piemērotas telpas atrada tieši Smiltenē. Pirmsākums bija senu dēļu – no vecām Latvijas mājām, šķūņiem, klētīm – eksports uz Austriju. Meklējot iespēju likt lietā dēļu atgriezumus, tapa sienas paneļu zīmols Wooden Wall Design, jo iepriekš tie vienkārši izmantoti kā malka vai šķeldoti. Tagad par to jākož pirkstos. Ceļā līdz kvalitatīvai precei veikti nebeidzami eksperimenti, lai kopā sajūgtos tādi lielumi kā dizains, ražošanas laiks, materiālu racionāls izlietojums. Tas viss nosaka formu un izmēru nelielajām detaļām, no kurām tiek veidoti paneļi. Tā kā produkts veidojies tikai no pašu pieredzes, pilnveides procesam bija nepieciešams diezgan ilgs laiks. Katram panelim ne tikai jābūt skaistam pašam par sevi, bet arī jāveido harmoniska kompozīcija, izvietojot paneļus lielā laukumā.


Visu rakstu lasiet 20. februāra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Novados