Ieskats Dienas Biznesa pielikuma Biznesa Plāns rakstā "Vijciema medību pilij dod otro dzīvi"

Meža vidū 20 minūšu brauciena attālumā no Valkas atrodas Vijciema medību pils, kas ilgus gadus stāvēja pamesta, bet nu ieguvusi saimniekus, kuri ir noticējuši vēsturiskā nama tūrisma un arī kultūras potenciālam.

Meža vidū iznirst vēsturiskā nama aprises, līdz Vijciema medību pils pagalmā kā pendele pulksteņa ciparnīcā ieduras meža ceļš. Valmieriešu ģimene Agneta Kīta un Arnis Smiļģis ēku iegādājās tikai pirms diviem gadiem, agrākajai Dikļu pils direktorei Agnetai vienkārši atrodot to sludinājumu portālā. Pils jaunā saimniece ir arī Valmieras retro interjera salona Pērle Vintage īpašniece, taču viņas interese par vēsturi neaprobežojas ar grezniem dīvāniem un galdiņiem. «Jau pirms laba laika sapratu, ka mani saista muižas un to liktenis,» paskaidro Agneta.


No Palmbīčas uz pili

Pirmo pieredzi viesmīlības jomā Agneta ieguva, strādājot viesnīcā Palmbīčas kūrortā, Amerikā, paralēli viesmīlības biznesa studijām amerikāņu augstskolā. Latvijā viņa studējusi uzņēmējdarbības vadību un mārketingu. «Viesmīlība ir nozare, kurā visātrāk iespējams saņemt atgriezenisko saiti no klienta. Tas pozitīvi uzlādē,» atzīst Agneta. Piedzimstot dēlam, ģimene pārcēlusies uz Agnetas dzimto Valmieras pusi, jo ilgojušies pēc «zaļākas un mierīgākas dzīves». Ģimene iegādājās senu guļbūvi Mūrmuižā, kuru īpašnieks pārdeva kā nojaucamu apgrūtinājumu, taču guļbūve, rūpīgi restaurēta, kļuva par ģimenes mājvietu. Agneta kādu laiku bija Dikļu pils direktore, un tā palēnām visi saskares punkti ar padziļināto interesi par vēsturiskajām ēkām un interjeriem savilkušies kopā, liekot nostiprināties apziņai par to, ka «esmu pietiekami spēcīga, lai beidzot izveidotu kaut ko savu». Agneta sāka lūkoties pēc īpašuma, kuram varētu dot otro dzīvi. Tā pirms diviem gadiem viņa pamanīja sludinājumu, ka tiek pārdota Vijciema medību pils. «Braucām skatīties. Visapkārt mežs, līdz pēkšņi nekurienes vidū iznirst sapņu mājiņa. Fantastiski meža skati, apsnigušas egles. Es vīram teicu – šī būs īstā vieta,» atceras Agneta.


Medņi un misijas apziņa

Pirmā medību pils šajā vietā bija būvēta no koka, taču to 1905. gadā nodedzināja. Pašreizējā ēka celta divus gadus pēc zemnieku sacelšanās. Ēka 20 gadus nebija apdzīvota, īpašums bija gājis no rokas rokā. Ēkas stāvoklis nebija ļoti slikts, taču jauno īpašnieci sagaidīja tukšas telpas, lai gan nostāsti vēsta, ka šo namu savulaik sildījušas greznas podiņu krāsnis un pie sienām rindojušās medību trofejas. Ēku padomju ēras beigās bija pārņēmis uzņēmums VEF, šeit izveidojot augstas klases atpūtas bāzi uzņēmuma medniekiem. Agneta uzskata, ka, tieši pateicoties 80. gadu beigās veiktajiem remontdarbiem, ēka saglabājusies pietiekami labā stāvoklī, jo tolaik uzlikts jauns jumts, atjaunota fasāde un greznie koka balkoni. Par toreizējo remontu joprojām liecina ar līstēm sarūtotie saplākšņa griesti, kas nokrāsoti balti un saglabāti kā savdabīga interjera liecība.


Visu rakstu lasiet 20. februāra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns vai meklējot tirdzniecības vietās.

Novados