Igaunijas durvis puspavērtas – bez ierobežojumiem Valgā var iesprukt tikai Valkas novadā deklarētie

Piektdien pēcpusdienā  Slimību kontroles un profilakses centra publicētā valstu saslimstības ar Covid – 19 sarakstā kaimiņvalsts Igaunija ierindota dzeltenajā sarakstā, kas nozīmē – atgriežoties no tās Latvijas iedzīvotājiem jāievēro 14 dienu pašizolācija.  Latvijas nostāja ir striktākā kā kaimiņvalstīm, kas ir paaugstinājušās slieksni, pēc kura valstis iekļūst to skaitā, kad tiek ierobežota robežas šķērsošana. Latvijai tas joprojām ir 16 gadījumi uz 100 000, Lietuvai un Igaunijai – 25. 

Šī iemesla dēļ, ikviens Latvijas iedzīvotājs, tai skaitā smiltenieši, strencēnieši, valmierieši, rīdzinieki – ikvienā vietā Latvijā dzīvojošie, izņemot Valkas novadā deklarētie, aizbraucot kaut vai iepirkties uz Valgu vai Tartu (jebkuru vietu Igaunijā) spiesti ievērot 14 dienu pašizolāciju. 

Valkas novada ļaudis uz Valgas pagastu var doties bez bažu, nav nepieciešamas nekādas izziņas vai pierādījumi par Valgas apmeklējuma iemesliem. Šis ir pirmais precedents, ko Valkas novada pašvaldība ir izcīnījusi, proti, Latvijas valdība juridiski atzinusi Valkas un Valgas unikalitāti, t.i, to, ka šī faktiski ir viena apdzīvota teritorija, ko nevar mākslīgi sadalīt divās daļās ierobežojot cilvēku ikdienas gaitas. Pēc pašvaldības datiem ap 2 tūkstošiem cilvēku šķērsoja robežu ar atļaujām (darbs, ģimene, skola) laikā, kad robežu fiziski slēdza Igaunija Covid – 19 pirmajā vilnī.

Kas attiecas uz Igaunijas iedzīvotāju ierašanos Latvijā, tad viņu iespējas lielākas. No Igaunijas Latvijā var ierasties brīvi, ja vien neuzturas mūsu valstī ilgāk kā 12 stundas. Tas nozīmē, ka braukt iepirkties kaimiņi uz mūsu valsti var brīvi, atšķirībā no Latvijas pilsoņiem. Tāda īpatnēja Latvijas valsts iedzīvotāju aizsardzība prec Covid.

Vakar vēlu vakarā uz robežas „Ziemeļlatvija” novēroja pastiprinātu igauņu pieplūdumu un ar precēm piekrautie rati liecināja – kaimiņi nopietni izturas pret baumām, ka Latvija aizvērs robežu. Uzrunātie cilvēki patiešām visai maz zināja par patiesi pieņemtajiem lēmumiem un klāstīja to, ko cilvēki viens otram stāsta. 

Arī Valkas iedzīvotāji runā par robežas slēgšanu, kas šobrīd neatbilst patiesībai. Valdība ir uzlikusi pašizolācijas noteikumu Latvijas iedzīvotājiem, bet nekāda robežkontrole uz robežas nenotiks. Kā „Ziemeļlatvijai” apliecināja Valkas mērs Vents Armands Krauklis šie ir noteikumi, kas balstīti uz cilvēku godaprātu un tas cilvēkiem esot augsts.

Valcēnieši, novērtējiet mūsu priekšrocības, ka dzīvojam unikālā pilsētā, un izskaidrojiet noteikumus kaimiņiem, lai nevairojas „pasakas”.

Pēc pašreizējiem datiem Valgas aprinķī pēdējo 14 dienu laikā nav konstatēti jauni inficēšanās gadījumi ar koronovīrusu. Pašvaldības sola strikti sekot līdz situācijai.


Valstu saraksts uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi apskatāms šeit.

Novados