Igaunijas policija Valgā pagaidām vēl veic neregulārus reidus

Otrdienas, 20. oktobra, laikraksta “Ziemeļlatvija” publikācija “Valcēnieši nesaprot – vai arī viņiem vajag covid testu?” valcēniešos, kuri bieži dodas iepirkties uz kaimiņpilsētas Valgas veikaliem, radījusi trauksmi. Daudzi joprojām ir neziņā, vai, dodoties pāri robežai, ir jānodod covid analīzes.

“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Igaunijas valdība, tāpat kā Latvijas, izdarījusi izņēmumu Valkā un Valgā deklarētajiem iedzīvotājiem un uz viņiem neattiecas tie paši noteikumi, kas uz citos novados dzīvojošajiem. Vēlreiz apstiprinām – ierodoties Valgas pilsētas teritorijā, valcēniešiem nav jāveic “Covid-19” tests. Turpretī, piemēram, Smiltenes un Strenču novada iedzīvotājiem, ja viņi dodas uz Igauniju, uz rokas jābūt “Covid-19” testa negatīvam rezultātam un jebkurā brīdī pēc policijas aicinājuma tas ir jāuzrāda. 

Ar igauņu avīzes “Lõuna-Eesti Postimees” redaktora Jāna Rapa starpniecību centāmies noskaidrot, vai tik tiešām igauņu policija prasa uzrādīt “Covid-19” testa rezultātus. J. Raps informē, ka, sazinoties ar Dienvidigaunijas policijas prefektūras preses sekretāri Kerli Virku, noskaidrojis, ka, pēc Igaunijas valdības ieviestajiem jaunajiem noteikumiem attiecībā par Latvijas iedzīvotāju ierašanos Igaunijā, igauņu policija veic neregulārus reidus un pārbauda galvenokārt transportlīdzekļus ar Latvijas valsts numurzīmēm. 

J. Raps stāsta, ka aizvadītajās brīvdienās viņš kopā ar draugiem ceļojis pa Valgas apriņķa tālākajām apdzīvotām vietām un pamanījis, ka nelielā apdzīvotā vietā netālu no Latvijas – Igaunijas robežas igauņu likumsargi apstādinājuši latviešu automašīnas. Pēc J. Rapa stāstītā, šonedēļ Igaunijas valdība spriež par kārtību, kā kontrolēt Latvijas iedzīvotāju plūsmu un kā organizēt pārbaudi, vai 48 stundu laikā pirms ierašanās Igaunijā ir veikts negatīvs “Covid-19” tests. 

Šonedēļ “Ziemeļlatvija” pabija vienā no Valgas lielveikaliem un novēroja, ka, salīdzinot ar augustu,  veikalā ir mazāk latviešu, arī valcēniešu. Taču igauņu veikalos nav jālieto sejas aizsargmaskas. Satiktie valcēnieši pastāstīja, ka viņi baidās no igauņu policijas pārbaudēm, tāpēc līdz robežai atbrauc ar automašīnu, bet uz veikalu pāri robežai  atnāk kājām. Uzrunātie zināja, ka pēc Valgas apmeklējuma viņiem ir jāaizpilda elektroniskā deklarēšanās akneta vietnē Covidpass.lv.

Novados