Izklaide tumšajiem vakariem – galda spēles

Šobrīd valstī augstās “Covid-19” izplatības dēļ stājušies spēkā stingri drošības pasākumi, kas ievērojami ierobežo brīvā laika pavadīšanas iespējas ārpus mājas, pat privāti pasākumi drīkst notikt tikai vienas mājsaimniecības ietvaros.

Veidu, kā pavadīt brīvo laiku ģimenes lokā rudens un ziemas tumšajos vakaros, piedāvā Smiltenes novada publiskās bibliotēkas, kas joprojām ir atvērtas grāmatu izsniegšanai uz mājām.

Bibliotēkās ir pieejamas arī dažādas galda spēles. Lai sniegtu iespēju galda spēles spēlēt mājās, ģimenes lokā, Smiltenes bibliotēka un tās bērnu apkalpošanas nodaļa, Birzuļu bibliotēka un bibliotēkas Bilskā, Blomē, Lobērģos, Palsmanē un Variņos daļu no šīm spēlēm reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem izsniedz arī uz mājām.

Aizraujoši gan bērniem, gan pieaugušajiem

Tāpat kā grāmatām, arī galda spēlēm izsniegšanas termiņš ir trīs nedēļas. Tas ir pietiekams laiks, lai tās izspēlētos un dotos uz bibliotēku pēc jaunām, stāsta Smiltenes bibliotēkas vecākā bibliotekāre Sanita Lārmane. Pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir, vismaz Smiltenes bibliotēkas bērnu apkalpošanas nodaļā, kur strādā Sanita Lārmane. Tur ir pieejamas pavisam 84 galda spēles dažādiem vecumiem. 

“Tās spēlēt ir interesanti  arī pieaugušajiem. Nesen ar bērnu uzspēlējām “5 sekundes junioriem” un man, pieaugušajam, bija jādomā atbildes, bet laiks tikmēr jau beidzās,” smaida Sanita.

“5 sekundes junioriem” ir aizraujoša spēle uz ātrumu un apķērību. Spēlei līdzi ir taimeris, kas mēra laiku. Piecās sekundēs katram spēlētājam jāatbild uz trijiem vai diviem jautājumiem no uzdevumu kartītes (grūtības pakāpi jeb jautājumu skaitu izvēlas spēles dalībnieki). Vajadzētu būt viegli nosaukt trīs ievārījuma šķirnes, trīs draugu uzvārdus vai trīs valstis, kuras gribi apmeklēt, bet, ja laiks tiek dots tikai piecas sekundes, tad viegli tas tomēr nav.

Sanita Lārmane uzsver, ka galda spēļu spēlēšana sniedz ļoti daudz ieguvumu gan lieliem, gan maziem, – tiek attīstīta stratēģiskā domāšana, intelekts, uzlabotas zināšanas un komunikācijas prasmes. Viena no spēles neatņemamām sastāvdaļām ir zaudēšanas un uzvarēšanas mācība. “Nozīmīgs  ieguvums ģimenei ir arī kopā būšanas laiks. Bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem var izbaudīt sacensību garu un pārbaudīt savas zināšanas, prasmes un roku veiklību,” piebilst vecākā bibliotekāre.

Piedāvājums –  plašs un daudzveidīgs

Smiltenes novada bibliotēkās ir pieejamas  pavisam 108 galda spēles – dažādas puzles un spēles bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Spēļu klāsts ir daudzveidīgs, sākot ar tādām klasiskām galda spēlēm kā “Cirks”, “Riču Raču”, “Monopols”, “Alias”, “Tornis” un beidzot ar dažādiem jaunumiem– “Dixit”, “Jungle Speed”, “Saderēsim”, “Tik tak bumm”, “Ice Cool”, “Mistakos”, “UNO Juniors”, “Halli-Galli”, “Oppo”, “Tutti Frutti” un citām. Pieejamas ne tikai izklaidējošas, bet arī izglītojošas spēles, piemēram, “Faktu spēle Latvija”, “Mācīsimies pazīt pulksteni”, “Cipari un bildes”, “Logic Cards”, “Apbrīnojamā zeme”, Lexico junior”, “Atver pasauli” un citas.

Novados