Izskata iespēju “apvienot” Valku un Valgu 2

Lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību Valkas un Igaunijas pierobežas pilsētas Valgas iedzīvotājiem, tiek izskatīta iespēja rosināt parakstīt starpvalstu līgumu par kopīgu pašvaldību pakalpojumu grozu, aģentūrai LETA pastāstīja nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) Saeimas deputāts Jānis Dombrava.

Viņš atgādināja, ka administratīvi teritoriālās reformas kontekstā ne Rūjiena, ne arī Naukšēni nevēlas pievienoties Valkai, izsakot vēlmi būt kopā ar Valmieras novadu.

Politiķis skaidroja, ka esot indikācijas, ka Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma otrajā lasījumā Valka varētu palikt viena pati, proti, pašvaldības, kuras līdz šim ticis plānots pievienot Valkai, varētu tikt apvienotas ar citām pašvaldībām. “Līdz ar to jāsaprot, ka tādā gadījumā Valka neatbildīs kritērijiem, lai pastāvētu viena pati,” piebilda deputāts.

Dombrava skaidroja, ka, viņaprāt, Valka Latvijai ir bijusi pietiekami nozīmīga pilsēta un “Brīvības cīņās mēs īpaši centāmies īpaši iegūt šo pilsētu”, tāpēc nebūtu pareizi to pievienot Valmieras novadam.

“Varbūt pat varētu runāt par kaut ko vairāk, piemēram, kopīgu lēmumu pieņemšanu,” teica Dombrava, uzsverot, ka varētu abas pilsētas veidot kā vienotu pilsētu, kas atrodas divās valstīs.

Deputāts skaidroja, ka tādējādi Latvijas ziemeļu reģionā tiktu izveidotas divas pašvaldības ar vismaz 25 000 iedzīvotāju: Valmiera un “apvienotā” Valka. “Pilsētas pēdējos gados attīstās kā vienots veselums, bet joprojām saglabājas dažādi neloģiskie momenti, kad, piemēram, Valkas iedzīvotājs nedrīkst aiziet 100 metru attālumā esošo slimnīcu Valgā saņemt pakalpojumu, bet viņam jābrauc uz Valmieru,” teica politiķis, sakot, ka, novērošot šādas nianses, pilsēta varētu straujāk attīstīties, neskatoties uz to, ka tā atrastos divās valstīs.

Pagaidām gan neesot zināms, ko par šādu iespēju domā Igaunijas valdība. Dombravam gan zināms, ka Valgas pilsēta šādu ideju atbalstot. “Vispirms mums vajadzētu saprast par šo pašiem savā mājā – vai mums ir politiskais atbalsts šādai idejai, jo tam ir arī budžeta ietekme. Ja ir atbalsts, varam runāt ar Igauniju par šāda līguma slēgšanu,” teica deputāts.

Kā ziņots, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) koalīcijas partneri esot panākuši kopēju sapratni par nepieciešamajām korekcijām administratīvi teritoriālās reformas plānā, Rūjienas un Naukšēnu novadu pievienojot Valmieras novadam, aģentūru LETA informēja partijas pārstāvis Oskars Muksimovs.

Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Juris Jurašs (JKP) norādīja, ka Rūjienas un Naukšēnu uzņēmēji bija savākuši 2480 jeb trešo daļu abu novadu iedzīvotāju parakstu pret to pievienošanu Valkas novadam.

“Arī valmierieši atbalsta minēto novadu pievienošanu Valmierai. Mēs to nevaram ignorēt, un šādas izmaiņas administratīvi teritoriālās reformas plānā ir loģiskas, racionāli pamatotas un sakrīt ar novadu iedzīvotāju vēlmēm. Vēl joprojām domājam par modeli, kā atrisināt Valkas novada jautājumu,” skaidroja Jurašs.

Tāpat vēstīts, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajā Administratīvi teritoriālās reformas modelī Rūjienas un Naukšēnu novads ir iekļauts Valkas novadā, taču abas pašvaldības tam kategoriski iebilst.


Komentāri 2

bezugunsnavdumu

Kad dumbrava izdod tādas idejas, viņš aizmirst, ka lai saņemt Valgas pakalpojumus, jābūt tā rezidentam = nodokļiem jāiet Valgai. Apvienot uz papīra neizdosies, tikai faktiski, un tad gan būtu pareizi, faktiskais Valgas guļamrajons tiktu Valgai juridiski.

Valkas komersantus es neapskaužu faktiskās apvienošanas gadījumā, uzreiz maksāt 584 brutto no 2020 gada, un 684 no 2021, ka minimālo.

Tā kā būs jāiet pie Valmieras, atmetot visas vecumdienu ilūzijas.

pirms gada, 2019.11.27 13:37

bezugunsnavdumu

Cik lielas neražas no viena nemākulīgā saimniekotaja. Ja būtu Krauklis saimnieks, nevis utopists, būtu klāt i Rūjiena i Naukšēni, a tā palikt vēsturiskai Valgas nomalei.

Viens prieks gan ir. Krauklim darbā biržā būs jāiet, fizisko darbu strādāt. Grāvjus rakt, mežus zāģet.

pirms gada, 2019.11.27 13:59

Novados