Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jestri svinēs Jērcēnu dienu: jauks bebru dambjus, izstaigās medību takas

Šo sestdien Strenču novada Jērcēnu pagastā svinēs Jērcēnu dienu ar moto “Ne pūku, ne spalvu”, un šis teiciems izraudzīts pamatoti.

Proti, svētku pasākumu galvenā norises vieta būs Jērcēnmuiža, kur 19. gadsimta otrajā pusē dzīvoja kaislīgs mednieks un ornitologs barons Adalberts fon Krīdeners, teic Ginta Gailīte, Strenču novada domes kultūras pasākumu organizatore Jērcēnu pagastā.

Trīs stirnas jau nomedītas

Ņemot vērā šās apdzīvotās vietas vēsturi, vienas no Jērcēnu dienas “odziņām” no pulksten 14 būs kulinārā meistarklase “Krīdenera ķēķis” kopā ar šefpavāru Māri Jansonu un pagatavoto medījumu ēdienu degustācija.

Svētki sāksies jau pulksten 10, kad ikviens interesents kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektoru Jāni Pērli varēs doties ekspedīcijā uz Sedas purvu, lai  izstaigātu barona Krīdenera medību takas, vērotu dzīvniekus un putnus, ja viņi ceļā gadīsies, piedalītos bebru dambja jaukšanā, iepazītu dzīvnieku pēdas un vērotu citas interesantas lietas dabā.  

Maršruta garums ir aptuveni 10 kilometru, un, lai tos noietu, vajadzēs vismaz divas stundas.

Pēc atgriešanās no ekspedīcijas pulksten 13 Jērcēnmuižā varēs baudīt kopīgas pusdienas – uz ugunskura vārītu muižas zupu.

Jērcēnmuižā un muižas parkā dažādu vecumu apmeklētājiem visas dienas garumā būs iespēja piedalīties aktīvās nodarbēs – šaušanā ar loku, šaušanas sacensībās ar pneimatiskajiem ieročiem, pužļu likšanā, putnu atpazīšanas konkursā, izzinošās spēlēs un radošās darbnīcās sadarbībā ar  Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centru “Vecupītes”.

Pulksten 14 turpat, Jērcēnmuižā, sāksies reģionālā gardēžu ceļa “Taste HansEATica” meistarklase “Krīdenera ķēķis” – medījumu gatavošana pēc senām receptēm šefpavāra Māra Jansona un viņa komandas vadībā. Interesentiem būs iespēja uzzināt medījumu gatavošanas noslēpumus un mednieku stāstus. Pasākuma dalībnieki varēs  nogaršot mežapīļu zupu, grilētu stirnu un stirnas veltnīšus. Visi šie ēdieni tiks pagatavoti turpat uz dzīvas uguns.

Medījuma sarūpēšanu uzņēmusies mednieku biedrība “Jērcēni”. Tās pārstāvis Jānis Ence “Ziemeļlatviju” nedēļas sākumā informēja, ka trīs stirnas jau ir nomedītas savlaicīgi, lai gaļu nogatavinātu, bet mežapīles vēl jāsagādā.

Un uzspēlēs visiem “Pif Paf”

Svētku dienā būs atvērts Jērcēnmuižas mednieku nams, kurā varēs apskatīt dzīvnieku izbāžņu un medību trofeju kolekciju, tai skaitā divas godalgotas trofejas – aļņa ragus. Te veiksme uzsmaidīja Jērcēnu medniekiem Eduardam Laurenovičam un Jānim Encem. Turpat, mednieku namā, tiks sarīkots putnu atpazīšanas konkurss. 

Jērcēnmuižas gides Ilvijas Ķimses vadībā  interesenti varēs  iepazīt Jērcēnmuižu un uzzināt vairāk par barona Adalberta fon Krīdenera dzīvi laikā, kad viņš tur dzīvoja. 

Pulksten 17 muižā vēstures eks­perte Indra Vīlistere stāstīs par medību tradīcijām Vidzemē un ar to saistīto kulinārijas vēsturi.

“Domājam arī par Jērcēnmuižas vēstures saglabāšanu nākamajām paaudzēm, tāpēc tapšanas stadijā ir Jērcēnmuižas kungu mājas maketa miniatūra, ko 3D digitālā formātā prezentēs tā autore Santa Paegle. Ceram, ka vēlāk taps arī pats makets,” piebilst G. Gailīte un paskaidro, ka līdz mūsdienām Jērcēnmuižas kungu māja nav saglabājusies. Tā ēka, kurā atrodas tautas nams, bibliotēka un pagasta pārvalde, ir “freileņu” māja (celta muižkunga  neprecētajām māsām). No senās muižas kompleksa līdz mūsdienām vēl saglabājusies klēts, kur ierīkots medību nams, un stallis.

Jērcēnu dienā ieplānotas arī citas aktivitātes un interesantas nodarbes. Izsalkušie apmeklētāji varēs iegādāties maltīti mednieku gaumē un dzērienus. Senas un jautras melodijas visiem spēlēs trio “Pif Paf”. Tā ir vietējo muzikantu izveidota muzikāla apvienība par godu Jērcēnu dienai.  

Jērcēnu dienas organizatori ir mednieku biedrība “Jērcēni”, biedrība “Esam Jērcēniem” un Strenču novada kultūras centrs.

Novados