Jo vairāk nosūtījumu uz “Covid-19” testu, jo labāk - komentē Valkas novada ģimenes ārsti

“Ja cilvēks jūt saaukstēšanās simptomus – kaut arī tikai nelielas kakla sāpes, nedaudz paaugstinātu ķermeņa temperatūru, ir jāzvana savam ģimenes ārstam, lai viņš izsniedz nosūtīju uz bezmaksas “Covid-19” testu, nevis jācer, ka varēs izārstēties, dzerot zāļu tējas. Tas jādara arī gadījumos, ja nav nepieciešama darba nespējas lapa,” uzsver Valkā praktizējošais ģimenes ārsts Māris Nātra.  

Otrdien Ministru prezidents Krišjānis Kariņš informēja, ka, lai Latvijā apturētu “Covid-19” straujo izplatību, līdz nedēļas beigām plānots pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas divas reizes līdz 8000 testu dienā. Tas nepieciešams, lai savlaicīgi identificētu inficētos cilvēkus un viņus izolētu, lai infekcija neizplatītos. 

Taču līdz ar testu jaudas palielināšanu pagaidām uz testiem būs nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Ja cilvēks gribēs nodot testu bez nosūtījuma, tā teikt, savam sirdsmieram, tas būs maksas pakalpojums. Piemēram, Centrālās laboratorijas mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka “Covid-19” analīzes bez norīkojuma maksā 45 eiro.

“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Valkā ikviens Latvijas Republikas iedzīvotājs analīzes var nodot divās vietās. Bez saslimšanas simptomiem to var izdarīt E. Gulbja laboratorijā Raiņa ielā 12. Atverot E. Gulbja laboratorijas mājaslapu www.egl.lv, pacientiem, autorizējoties ar savu internetbanku vai e-parakstu, tiek piedāvāta iespēja testam pieteikties attālināti elektroniskajā vidē. Savukārt pacientiem, kuriem ir kādi saslimšanas simptomi, analīzes jānodod Centrālās laboratorijas “Covid-19” analīžu nodošanas punktā Rūjienas ielā 3B, zvanot uz tālruni 8330 vai rakstot pieteikumu elektroniski uz e-pasta adresi [email protected]. Jebkurā variantā allaž jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš sniegs precīzākas rekomendācijas konkrētajā situācijā.

Vai koronavīrusa testu jaudas palielināšana ģimenes ārstiem palielina darba apjomu, jo, lai veiktu bezmaksas analīzes, pacientiem ir jāizsniedz nosūtījums, “Ziemeļlatvija” jautāja ģimenes ārstam Mārim Nātram. Viņš atbalsta valdības lēmumus attiecībā uz analīžu jaudas palielināšanu, jo tikai tā var cīnīties ar koronavīrusa straujo izplatību. Dakteris atzīst, ka sākotnēji Ģimenes ārstu asociācijā bijušas bažas, ka līdz ar lēmuma pieņemšanu par nosūtījumu izsniegšanu ģimenes ārsti to tik vien darīs, kā rakstīs nosūtījumus. M. Nātra secina, ka pagaidām tas viņa darbu būtiski neietekmē, norādot, ka, iespējams, vietās, kur konstatēti “Covid-19” uzliesmojumi, situācija ir atšķirīgāka. Turklāt ģimenes ārstiem talkā nāk palīgi – medicīnas māsas, tāpēc situācija nav tik katastrofāla, kā sākotnēji tika prognozēts. 

M. Nātras pacienti, lai varētu saņem nosūtījumu un veikt analīzes, lielākoties zvana. Pēc analīžu nodošanas jau pēc dienas tiek saņemts rezultāts, un, ja pacients nav inficēts, nepieciešamības gadījumā viņš ierodas vizītē pie ģimenes ārsta. M. Nātra atzīst, ka, pacientu ārstējot telefoniski, ne vienmēr ir sasniedzams pozitīvs rezultāts, jo, piemēram, nav iespējams pacientam izklausīt plaušas. Tas ir būtiski gadījumos, kad pacientam konstatē saslimšanu ar “Covid-19”. Kā piemēru viņš min nesen Talsos notikušo, kur gados jauna paciente tika ārstēta telefoniski. Diemžēl sievietei strauji pasliktinājās veselība un viņu nogādāja stacionārā, kurā paciente mira. Par laimi, Valkā pagaidām nav konstatēts “Covid-19” uzliesmojums. Taču šonedēļ M. Nātras ārsta praksē ir jau divi gadījumi, kur pacientiem ir pozitīvs “Covid-19” tests. Vienā no gadījumiem atklājies, ka pacients bijis kontaktā ar “Covid-19” pozitīvu personu un pēc neilga laika kontaktpersonai arī konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu. Saslimšanas simptomi bijuši raksturīgie – nelielas kakla sāpes un nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra. Pēc dažām dienām paciente jau jutusies labi. Taču M. Nātra bažījas, kas notiks ar “Covid-19” inficētā ģimenes locekļiem, jo diemžēl viņiem nākas dzīvot vienā mājoklī. M. Nātra piekrīt, ka situācija ir diskutabla, jo, lai arī ievēro distanci, lieto sejas masku, tomēr pastāv inficēšanās risks. M. Nātra aicina cilvēkus ar ģimenes ārsta nosūtījumu veikt analīzes, jo tikai tā pagaidām var cīnīties ar “Covid-19” straujo izplatību.

Valkā praktizējošā ģimenes ārste Līga Putriņa “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka pagaidām, kamēr Valkas pusē saslimušo ar “Covid-19” ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi, tikmēr ģimenes ārsti spēj tikt galā ar nosūtījumu izsniegšanu. Tas notiek elektroniskajā vidē, bet ir dienas, kad Valkas poliklīnikā pazūd interneta pieslēgums. Pacienti zvana L. Putriņai, lai saņemtu nosūtījumu uz “Covid-19” analīzēm, jo, kā uzskata ģimenes ārste, ne visiem pa kabatai ir pašiem apmaksāt testu. Tā cena svārstās no 45 līdz 50 eiro. Ģimenes ārste elektroniski nosūta nosūtījumu uz laboratoriju, un pēc tam cilvēks iet tās nodot. Elektroniskajā vidē – personīgajā e-pastā vai medicīniskās diagnostikas informācijas sistēmā www.datamed.lv – tiek saņemti analīžu rezultāti. L. Putriņa zina stāstīt, ka Latvijas vietās, kur konstatēts “Covid-19” uzliesmojums, ģimenes ārsti ir uz izdegšanas robežas, jo paralēli ikdienas darbam vēl jānoformē nosūtījumi uz analīzēm. Ģimenes ārste aicina iedzīvotājus tik tiešām ievērot distancēšanos, nēsāt sejas maskas, neapmeklēt publiskus pasākumus un, ja nav nepieciešams, nedoties ārpus sava novada robežām. 

“Ziemeļlatvija” interesējās, vai pašlaik, šajā rudens laikā, cilvēki slimo ar raksturīgajām rudens kaitēm. L. Putriņa novērojusi, ka šogad cilvēki, tostarp arī bērni, daudz mazāk slimo ar vīrusu saslimšanām. Tas izskaidrojams ar to, ka iedzīvotāji daudz mazāk uzturas ārpus mājām, netiekas ar citiem cilvēkiem un daudz mazāk apmeklē publiskas vietas. Tas būtiski ietekmē iespēju inficēties, un tā ir pozitīva tendence visā šajā satraucošajā laikā.    

“Ziemeļlatvija” sazinājās ar Centrālās laboratorijas vadītājas vietnieci Lindu Racinu. Oktobra sākumā Centrālās laboratorijas analīžu pieņemšanas punktā Rūjienas ielā 3B vidēji dienā desmit cilvēki nodeva analīzes. Taču vēl oktobra sākumā cilvēkiem, kuri vēlējās veikt analīzes, nevajadzēja ģimenes ārsta nosūtījumu. L. Racina informē, ka pirmdien, 26. oktobrī, Valkas analīžu pieņemšanas punktā tests veikts 19 cilvēkiem, otrdien – deviņiem, trešdien – septiņiem, bet šodien uz analīzēm pieteikušās piecas personas. L. Racina secina, ka nav pamata uzskatīt, ka Valkas analīžu nodošanas punktā ir strauji pieaudzis darba apjoms.

Novados