Analīzes uz “Covid-19” vidzemnieki nodod Valmierā 4

“Rezultāts – negatīvs,” uz šādu atbildi ik dienu Latvijā cer nu jau teju tūkstotis cilvēku, kuri ierodas nodot analīzes uz “Covid-19”. Jau otro nedēļu Vidzemes puses ļaudis analīzes var nodot Valmierā.

“Noteikti uzslavējiet Valmieras pašvaldību, tas iespējams, pateicoties mēra Jāņa Baika izpratnei par situācijas nopietnību. Pašvaldība ik dienu mūs apgādā ar siltām pusdienām. Paldies par sadarbību arī Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšniekam Armandam Miķelsonam, kuras rezultātā ievērojami tiek atvieglota mūsu darba ikdiena,” tā sarunu ar “Ziemeļlatviju” sāk pieredzes bagātā Centrālās laboratorijas speciāliste Iveta Ločmele, kuras darba vieta nu no Rīgas pārcēlusies uz Valmieru “Covid-19” vīrusa dēļ. Kopš Latvijā savu uzvaras gājienu sācis koronavīrus, Ivetai un viņas palīgam kurjeram Pjotram Trusovam nav brīvdienu. Jā, tāpat kā lielai daļai mediķu, kas kļuvuši par galvenajiem cīnītājiem pret vīrusa izplatību, kaut cīņā jāmetas katram iedzīvotājam.

Tepat blakus analīžu nodošanas vietai, kas izveidota Māra Štromberga BMX trases telpās, ir Valmieras stadions. Tur, tā vien šķiet, valda citi likumi un ir cita pasaule – nemirstīgo, jo pa laukumu skrien ļaudis un azartiski spēlē futbolu. Šaubos, ka futbolisti aizdomājas, ka dažus simtus metru attālumā pa vienam privātās automašīnās ierodas cilvēki uz “Covid-19” pārbaudi. Ja jūti simptomus, esi pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no ārvalstīm vai dzīvo kopā ar tādu personu, tad analīzes ir bez maksas. Ir arī iespējas pieteikties uz maksas analīzēm, tā teikt, savam sirdsmieram, kaut nav tiešas saskares ar saslimušu personu. Uz analīzēm iepriekš ir jāpiesakās, zvanot uz bezmaksas tālruni 8303 vai uz Centrālās laboratorijas maksas tālruņiem 20030006 un 20033722, jo cilvēku pieņemšana notiek rindas kārtībā, ievērojot divu metru distanci. Telpas ir noslēgtas, katru atbraukušo pieņem pa vienam.

“Ir tik daudz informācijas, aicinājumu, brīdinājumu, bet cilvēki jo­projām izturas tā, it kā viņiem nekas nevarētu notikt. Vīruss nelido pa gaisu, ar to cilvēks inficē cilvēku un tikai tad, ja būsim atbildīgi, ir iespēja to apstādināt. Ķīnā rīkojās ļoti drastiski, var teikt, nedemokrātiski, bet tikai tāpēc izdevās vīrusu ierobežot. Tur nepaļāvās uz cilvēku godaprātu, tur visus piespieda ievērot striktu izolāciju,” spriež I. Ločmele.

Jautāta, vai viņai un kolēģiem nav bail tikties ar potenciāliem inficētiem, speciāliste uzsver, ka nekādā gadījumā, jo tas ir viņu darbs, un tiek ievēroti visi piesardzības pasākumi, lai mediķi būtu pasargāti. Iveta Ločmele savā profesionālajā darbībā ik dienu saskaras ar inficētiem cilvēkiem. Vienīgā atšķirība ir infekcijas apmēri, jo šobrīd ir pandēmija. Viņa nemin sajūtas, kādas ir, dienā neskaitāmas stundas strādājot specializētā ekipējumā: kombinezonā, halātā, ar respiratoru, brillēm un cimdiem. Jau uzliekot uz mutes viegla materiāla sejas masku, jūtams diskomforts, jo tas traucē elpošanu, taču mediķiem desmit reizes lielākas neērtības jāpiecieš ik dienu. Arī brīvdienas kļuvušas par nesasniedzamu ekstru, šobrīd analīžu izmeklējumu skaits tikai pieaug. Tas ir viens no veidiem, kā ierobežot vīrusa izplatību – apzināt slimos, lai tie nekādā gadījumā nekontaktētos ar citiem cilvēkiem. Bez analīzēm cilvēks var arī īsti neapzināties, ka ir slims, un var inficēt apkārtējos. Tāpēc atbraukušajiem ir strikts noteikums izolēties no sabiedrības uz 14 dienām un vērot savas sajūtas. Ja parādās simptomi – temperatūra, sāpes kaklā, klepus, muskuļu sāpes, elpas trūkums, tas var liecināt par saslimšanu un jāpiesakās uz analīzēm. Nav jāgaida visas iespējamās pazīmes, katram simptomi izpaužas atšķirīgi. Piemēram, ne visi inficētie uzreiz klepo. 

Darbinieki Valmieras “Covid-19” analīžu pieņemšanas punktā strādā katru dienu, arī svētdienās. Iveta un kurjers Pjotrs Trusovs brauc no Rīgas. Ik dienu viņi paņem paraugus aptuveni 35 cilvēkiem. Procedūra ir gaužām vienkārša un nesāpīga, cilvēkam ar analīžu kociņiem noņem uztriepi no aizdegunes un mutes un lieta darīta. Daudz satraucošāk ir gaidīt atbildi. I. Ločmele stāsta, ja rezultāts ir pozitīvs, tad inficētajam zvana jau nākamajā dienā, ja tas ir negatīvs, tad rindas kārtībā to paziņo dažu dienu laikā. Speciāliste atzīst, ka satraucoša ir ne vien daļas cilvēku vieglprātīgā attieksme pret pašizolāciju, distances un higiēnas ievērošanu, bet arī naidīgums pret atbraucējiem. “Tas nav labi, nav jābrūk virsū cilvēkam tāpēc, ka viņš ir atgriezies no ārzemēm mājās, bet jāgādā, lai tiktu veikti visi piesardzības pasākumi, kuri pasargās no inficēšanās. Ievērojiet vienmēr divu metru distanci, mazgājiet un dezinficējiet rokas un tas jūs pasargās no inficēšanās,” uzsver speciāliste.

Komentāri 4

duksis4x4

Forši ne? ''Ja jūti simptomus, esi pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no ārvalstīm vai dzīvo kopā ar tādu personu, tad analīzes ir bez maksas'' Un pārējie, kurus šie atbraucēji inficē, jo ignorē pašizolēšanos, maksā ragā! Dīvaina ir arī Valgas - Valkas robeža, jo šeit ik dienas kāds atgriežas no ārzemēm, aizpilda anketu un iekāp maršruta autobusā, lai dotos cauri visai valstij. Nekādas izolēšanās, tiek aplipināti nevainīgi citi autobusu pasažieri, kuri tālāk šo vīrusu iznes saviem tuviniekiem. Arī šoferi, kuri pārvadā šos cilvēkus nav pasargāti un ja tie nejūtas veseli, dodas par maksu nodot analīzes. ''Apsveicami'', vai ne?

pirms gada, 2020.03.30 14:57

bezugunsnavdumu

Man patīk, ka informācija mainās. Sākumā visi baidījās no cilvēkiem ar klepu, tagad pēķšņi pa gaisu nelido, lai arī visi kā muļķi staigā ar maskām, un valsts pat tos pasūtīja. Priekškam? Ja nelido.

Drīz arī atzīs, ka roku kontaktā nevar inficēties. Vai arī var, bet informāciju dod tā, lai mazāk ticēt un dzīvot bailēs.

Likumā teikts, ka pašizolēts var droši iet veikalā, ar masku. Priekškam? Ja nelido? un mazgāt rokas klepojot. Priekškam mazgāt, ja nelido? Kad cilvēku veikalā ir maz. Priekškam? Lai aptaustīt visu ko, visas preces? Un pa celam aptaustīt kāda tramvaja rokturus?

Kā tik beigās nebūs, ka tas viss bija tikai spēle. Vecie nomira no vecuma. Jo nu nevar procesa mainīt noteikumus un likumā ļaut pašizolētiem vazāties apkārt. Nu nevar.

Pat ja ļaut, pašiem izbraukt valsti ar sabiedrisko, kas pats no sevis iri idiotisms, lai arī tādus būtu jāved speciālā auto, ļaut iet veikalā katru idenu, būdams pašizolācijā ir valsts noziegums.

Veikalā var iet arī visu dienu, arī aizejot darbā. No rīta izģaja veikalā, vakarā atgriezās.

pirms gada, 2020.03.30 21:49

duksis4x4

Būtiska ir šī vīrusa īpašība, ka tas saglabājas ilgāku laiku uz virsmām, līdz pat astoņām dienām, tā raksta mikrobiologs Kaspars Tārs. Savukārt tas ir smagāks un ātrāk nosēžas uz virsmām, tāpēc ar to it kā nevar inficēties gaisā, ja tas nav tikko izklepots, izšķaudīts. Tikai attālums 2 m nebūs nekāda garantija, jo atkarībā no inerces, virziena leņķa, vēja plūsmas un gaisa temperatūras tas var gaisā aizkavēties arī ilgāk. Iespējams, ka Valkas novads neskarts ir tikai tīras sagadīšanās pēc, jo analīzes ir dārgas, ne uz vietas pieejamas un ne katrs uzreiz ir smagi slims kurš ar vīrusu inficējies. Kā vēsta citu valstu pieredze, tad atseviškos gadījumos uz vienu smagi slimo ir līdz pat desmit vīrusu nēsātāju, kuri pārslimo vieglā formā. Nav noslēpums, ka Valkā ir salīdzinoši daudz vecāka gada gājuma cilvēku, jo vēl nesen bija aicinājums rīdziniekiem par savu dzīves vietu izvēlēties Valku. Nesen biju Valmieras Rimi, patika tur organizētie dezinfekcijas pasākumi. Pie ieejas viena darbiniece nepārtraukti dezinficēja lietotos groziņus, tīros noliekot nākošiem pircējiem. Turpat bija dezinfekcijas līdzeklis rokām un vienreiz lietojamie cimdiņi. Tas nozīmē, ka pircējs augļus, dārzeņus vai citas preces neaiztiek ar plikām rokām un ja ievēro visus piesardzības pasākumus, teorētiski nevar inficēties. Līdzīgi notiek arī Valkā Mego veikalā, tikai cimdus rokās redzēju retajam, kaut gan tie ir ik uz stūra pieejami. Esiet piesardzīgi paši un padomājiet par citiem!

pirms gada, 2020.03.31 09:16

bezugunsnavdumu

Bet Igaunija sludina, ka По имеющейся на сегодняшний день информации, симптомы COVID-19 схожи с симптомами гриппа.
Вирус может вызывать кашель, температуру и затруднение дыхания.
Вирус передается от человека к человеку воздушно-капельным путем, как правило, при непосредственном контакте с человеком с подозрением на вирус, у которого имеются характерные симптомы, в первую очередь кашель.
Инкубационный период вируса примерно 2-14 дней, в среднем 5 дней.

Katrs sludina ko grib. Vai arī Latvija grib ar saviem 398 gadījumiem, apsteigt Igauniju kur jau 745?
Šķiet, ka represīvas metodes pret saslimušiem ieviesa tikai ķīna un Lietuva, parējiem brīva izvēle ko bāzt ausīs tautai - ļaut vazāties, un var arī bez maskas.

pirms gada, 2020.03.31 16:09

Kaimiņos