Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pa Valgas ielām staigā lāči 5

Viens no valcēniešu sarunu tematiem pēdējās dienās ir par to, kā jāuzvedas, sastopot lāci, un tas nav nekāds joks.

Agrā sestdienas rītā, 29. jūnijā, kaimiņpilsētā Valgā, Igaunijā, pa ielām pastaigājušies trīs lāči. Laikraksts “Lõuna-Eesti Postimees” vēsta, ka divus no šiem lāčiem sauc Pols un Proša un Igaunijā  viņi ieradušies no Krievijas.

Ienācēji no Pleskavas apgabala

Igauņu mednieki pamanījuši divu lāču ausīs numura zīmes – 1701 un 1702, kas nozīmē, ka viņi jau  bijuši cilvēku rokās un palaisti brīvībā. Vietējiem un Latvijas kolēģiem par šiem numuriem nekas nebija zināms, bet Krievijas mednieki igauņiem apstiprinājuši, ka runa ir par Pleskavas apgabalā brīvībā izlaistiem lāčiem Polu un Prošu.

Abi lāči Valgā pamanīti pulksten 4.34, kādam auto braucējam dzīvniekus  izdevies nofilmēt ar mobilo telefonu. Ap pulksten 5 pie Valgas auto bāzes ieraudzīts vēl viens lācis.

Pie auto bāzes, kur manīts trešais lācis, aug biezi krūmi, tādēļ atrast ceļu, lai izkļūtu no pilsētas, viņam nebija pārāk grūti. Savukārt viens no pirmajiem diviem lāčiem  bija ieklīdis kādas mājas pagalmā, un mednieki  sākotnēji  sprieduši, kā dzīvnieku varētu iemidzināt. Tikmēr lācis jau bija izkašājis bedri zem sētas un pa tās apakšu izkļuvis atpakaļ uz ielas. Mednieku biedrības pārstāvis Tīns Balodis tam lēni sekojis automašīnā, kamēr lācis pagājis garām skolai, veikalam “Alko 1000” un devies Latvijas virzienā, vēsta “Lõuna-Eesti Postimees”.

Jūnijā “Ziemeļlatvija” rakstīja par Valkas novada Ērģemes  pagastā redzētiem diviem lāčiem un par lāču nedarbiem Kārķu pagastā, kur zvēri ar nagiem saplēsuši plēvi vairāk nekā 10 skābbarības ruļļiem. 

Ogotājiem vajag apsardzi?

Mednieku kluba “Pedele” valdes loceklis Modris Eglītis pieļauj, ka pa Valgu varētu būt klīduši tie paši lāči, kurus cilvēki iepriekš redzēja Valkas novadā.

“Mūsu pusē lāči nekad agrāk nav pastāvīgi dzīvojuši. Jau no padomju laikiem viņi tikai te caurstaigājuši.  Ja tie Valgā redzētie divi lāči ir palaisti vaļā Krievijā, kā lasīju internetā, tad, iespējams, viņi tur ir audzēti nebrīvē, ir nepieredzējuši, un tagad klīst pa mājām. Kāds varbūt lāčus paņēmis mazus, nepietika, ko dot ēst, un palaida vaļā,” spriež M. Eglītis.

Ja nu arī valcēniešiem gadās sastapt pa Valkas ielām staigājam lāčus, tad pirmais ieteikums ir izturēties nosvērti un mierīgi, jācenšas mierīgi atkāpties, nepagriežot dzīvniekam muguru, un jau laikus noskatīt piemērotu koku, kurā uzrāpties, meklējot glābiņu.

M. Eglītis zina stāstīt, ka, piemēram, Kanādā pārdodot speciālus aerosolus lāču atbaidīšanai, kas iedarbojoties jau no vairāku metru attāluma.

“Ko tagad ar ogām darīt? Bailes uz mežu braukt. Medniekiem var būt haltūra. Aizved ogotājus ar mašīnu uz mežu un garantē drošību,” pajoko M. Eglītis.

Komentāri 5

nazis.ass

Tomēr būtu rūpīgi jāizvērtē, vai Latvijā šis dzīvnieks savvaļā ir tik ļoti nepieciešams. Vairāk kā gadsimtu ekosistēma bez tā ir ļoti labi iztikusi. Vai mums ir visa savvaļas daba jāpārvērš par lielu zoodārzu?
Lācis ir ļoti liels un gudrs dzīvnieks, tikpat gudrs, kā suns, vilks, kaķis un, jā, arī bērns, kurš vienmēr centīsies noteikt savas atļautības robežas. Lācis ir aizsargājams dzīvnieks un lācim Latvijā šādas robežas nav noteiktas. Ar laiku bailes no cilvēka, kas pašlaik izpaužas kā izvairīšanās, var izzust pilnībā, un viņi mežus var uzskatīt par savu teritoriju, un cilvēka parādīšanās mežā būtu pielīdzināma mēģinājumam ielīst nikna suņa būdā ar attiecīgām sekām. Negribētu, lai nonākam līdz cilvēku upuriem, taču sastopoties ar uzbrūkošu lāci cilvēkam izredžu praktiski nav. Ja netiks iedzītas lāčiem bailes no cilvēka, tad agri vai vēlu upuri būs.

pirms gada, 2019.07.02 13:03

bezugunsnavdumu

A ko tev mežā darīt? Ogas lasīt? A nodokļus maksā? Lācis tev liks to darīt.

pirms gada, 2019.07.02 21:11

nazis.ass

Tavā izpratnē mums meži ir kā Krievijā, kur reizi 100 gados aiziet kokus nocirst, un ikdienā tur nevienam nav jāstrādā. Latvijas meži pieder visiem iedzīvotājiem un jebkuram ir tiesības mežā ogas lasīt savām vajadzībām.

pirms gada, 2019.07.03 11:30

bezugunsnavdumu

ērtāk nopirkt tas ogas, vai labāk gatavu ievārijumu. Rongu Mahl labi vāra, ķiršu vispār gardums, es nocirtu pusi savu ķiršu, jo nav jēgas turēt kokus, kad pa 4 eur tirgo litru ievarījuma.

apbrīnoju tos kuri joprojām iet mežos, itkā tiem nav sakarīga darba.

pirms gada, 2019.07.05 21:13

bezugunsnavdumu

No putina fašistiskās varas okupētas Krievijas pat lāči bēg prom. Tālāk nav kur krist.

pirms gada, 2019.07.02 21:10

Kaimiņos