Raunas novadā sāk sniegt jaunu pakalpojumu

Raunas novada pašvaldība sākusi sniegt jaunu pakalpojumu, atverot grupu dzīvokļus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, –  pie Gatartas pansionāta Drustu pagastā, pašvaldības īpašumā “Kārkli” viņiem ir uzcelta jauna māja, kurā var izmitināt astoņus klientus, kā arī ir pārbūvēta saimniecības ēka, kurā izvietotas divas specializētās darbnīcas ar kopumā 11 vietām.

No 1. jūlija šā pakalpojuma sniegšanu pārņems jaunā Smiltenes novada pašvaldība.

Liels solis pretī ģimeniskai videi

Pirmos iemītniekus no pansionāta “Rūja” Rūjienas novadā, Raunas, Drustiem un Smiltenes grupu dzīvokļos Gatartā uzņēma šonedēļ. Par godu šim notikumam ēkas tika izpušķotas ar meijām, tika saklāts galds ar cienastu, ciemos uzaicināti klientu tuvinieki, atbrauca arī Raunas novada domes vadība un Vidzemes plānošanas reģiona projekta “Vidzeme iekļauj” speciālistes, jo šis  pašvaldības projekts ir īstenots saskaņā ar Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu un ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

“Mēs esam uzbūvējuši māju kā rāmi, bet izpušķojums un piepildījums vēl tikai veidosies. Šim projektam bijuši vairāki svinīgi pasākumi, bet dvēsele mājā ienāk ar šodienu, to šajā vietā ienesīs katrs klients un darbinieki, kuri te strādās. Tā ir milzīga bagātība, ja ir labi darbinieki, kuri strādā komandā,” “Ziemeļlatvijai” uzsver Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze.

Projektā veikto darbu rezultātā klientiem ir radīti mājīgi sadzīves apstākļi, kas ir ne tikai droši, bet arī komfortabli un patīkami. Tas ir liels solis, lai pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem dzīves apstākļus pēc iespējas pietuvinātu ģimeniskai videi.

Ēkā pārsvarā ir vienvietīgi studio jeb atvērtā tipa dzīvokļi (tikai viens dzīvoklis ir divvietīgs). Katrā dzīvoklī ir dzīvojamā un guļamā zona ar televizoru, virtuves zona ar virtuves leti, izlietni, ledusskapi un indukcijas plīti, kur klientiem pašiem pagatavot sev ēdienu, un sanitārais mezgls (tualete un duša). Specializētajās darbnīcās viņi apgūs prasmes darboties gan ar koku, strādājot ar  ripzāģi, ēveli un figūrzāģi, gan ar mālu.

“Sākumā kopā ar aprūpētāju un sociālo rehabilitētāju izvērtēsim katra spējas, lēnām trenēsim pacietību. Sākumā katrs varēs izgatavot, piemēram, sev darba rīku kasti, kurā uzglabāt darba cimdus, aizsargbrilles, iesākto darbiņu un tamlīdzīgi,” stāsta kokapstrādes darbnīcas vadītājs, Drustu pagasta iedzīvotājs Mārtiņš Dzerkals-Ruskulis. Mārtiņš, pēc profesijas telekomunikāciju tehniķis, kopā ar sievu un trijām meitām pirms trijiem gadiem pārcēlās no Rīgas uz dzīvi Drustu pagastā, darbojas ar koku, izgatavojot mēbeles un pinumus, un ir arī pasākumu vadītājs biedrībā “Trīs gaisi”, kas sniedz latviešu tradīciju pakalpojumus.

Māla darbnīcu vada keramiķe Marika Šube no Jaunpiebalgas, ikdienā viņa strādā keramikas darbnīcā “Marikas Darbi”. “Tas ir katra keramiķa sapnis,” atzīst Marika Šube par “Kārklos” atvērtās specializētās māla darbnīcas aprīkojumu, – virpām, plasta rullējamo galdu, glazēšanas kameru un krāsni keramikas apdedzināšanai. 

Atslēgas vārds Gatartā – cilvēki

Aivars Damroze uzsver, ka grupu dzīvokļu un specializēto darbnīcu pakalpojums kopumā ir paredzēts, lai cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jeb īpašām vajadzībām uzlabotu dzīvi.

“Šeit viņi varēs dzīvot, cik vajadzīgs, bet ideālā versija ir tā, ka te ir starta laukums patstāvīgai dzīvei nākotnē. Mūsu klienti var izmācīties par galdnieku vai keramiķi un iet strādāt, paliekot dzīvot grupu dzīvoklī, vai arī var dzīvot citur, bet nākt strādāt uz mūsu darbnīcām,” stāsta Gatartas pansionāta direktors.

Grupu dzīvokļi Latvijā ir jauns, alternatīvs pakalpojums līdzšinējai praksei, kad klienti ar garīga rakstura traucējumiem un 1. vai 2. grupas invaliditāti tika ievietoti institūcijās, nost no pārējo acīm. Projekta “Vidzeme iekļauj” īstenotāji uzsver, ka tagad tiek novērsta situācija, kad personai jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, jo viņai nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā jeb sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi.

Vidzemes plānošanas reģionā projekti par grupu dzīvokļu pakalpojumiem tiek īstenoti 12 pašvaldībās – projekts jau pabeigts Valmierā un Drustu pagastā (Gatartā), drīz šis pakalpojums būs pieejams Amatas novadā un Valkā, informē projekta “Vidzeme iekļauj” sociālo pakalpojumu eksperte Laine Zālīte. Projekti par specializētajām darbnīcām tiek īstenoti 10 pašvaldībās.

“Te, Drustu pagastā, Gatartā, atslēgas vārds ir pašvaldības atbalsts un cilvēki, kuri te strādā, tādi kā Aivars Damroze, kurš deg par šo ideju,” “Ziemeļlatvijai” teic Laine Zālīte un projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone.

Gatartas pansionāts un īpašums “Kārkli” (grupu dzīvokļi un specializētās darbnīcas) atrodas nomaļus no apdzīvotām vietām, skaistā apvidū. “Ticu, ka visiem nav jādzīvo pilsētā. Šīs ir mājas lauciniekiem sirdī, un ceru, ka šī vieta jums kļūs par mājām,” pirmos grupu dzīvokļu iemītniekus uzrunāja Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe.

Raunas novada domes īstenotā projekta “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Raunas novadā” kopējie attiecināmie izdevumi ir 630 795,31 eiro, no tiem atbalsta summas ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 262 695,43 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 11 603,90 eiro, valsts budžeta finansējums 66 524,25  eiro.

Kaimiņos