Koronavīrusa radītie šķēršļi izjauc ierasto dzīves ritmu Igaunijā strādājošajiem valcēniešiem

Igaunijā strauji palielinās saslimstība ar koronavīrusu, tāpēc no otrdienas ir slēgta Latvijas–Igaunijas robeža. Robežas slēgšana radījusi problēmas daudziem Valkas un Valgas iedzīvotājiem, kuri strādā vai dzīvo kaimiņpilsētā.

Turklāt valcēnieši strādā ne tikai Valgas apriņķa teritorijā esošajos uzņēmumos, bet arī ārpus tā robežām – Elvā, Otepē, Tervā un Tartu. Diemžēl šajās pilsētās strādājošajiem latviešiem šobrīd ir liegta iespēja nokļūt savās darbavietās. Taču pašlaik no Igaunijas puses tiekot gatavots lēmums, lai arī latvieši, kuri strādā ārpus Valgas apriņķa teritorijas, varētu šķērsot robežu.

Lai šajā ārkārtas situācijā sniegtu palīdzību Valkas un Valgas iedzīvotājiem, kuri faktiski dzīvo vienā pilsētā, Valkas novada dome sadarbībā ar Valgas apriņķa vadību vismaz pagaidām ir atradusi risinājumu, kā cilvēki lai nokļūst darbā un mājās pie savām ģimenēm.

Pašvaldība apkopoto informāciju iesniedz igauņiem 

Novada domes izplatītajā paziņojumā norādīts, ka no trešdienas, 18. marta, šķērsot Valkas–Valgas robežu var tikai tie iedzīvotāji, kuriem ir pamatots iemesls – darbs, ģimene vai dzīvesvieta Igaunijā – un ir iekļauti novada pašvaldības sagatavotā personu sarakstā. Dome aicina atsaukties novada iedzīvotājus, kurus skar Latvijas–Igaunijas robežas slēgšana, jo pašreizējā darba un dzīvesvieta atrodas Igaunijā vai Latvijā, un varētu būt grūtības šķērsot robežu. Iedzīvotājiem informācijas sniegšanā jāsazinās ar novada domes priekšsēdētāja sekretariātu, zvanot uz tālruni 64707486, 64722238, +37129250086 vai rakstot elektroniski [email protected]. Ir jānorāda kontaktinformācija: vārds, uzvārds, adrese, tālruņa numurs, personas kods un iemesls robežas šķērsošanai. Turklāt, šķērsojot robežu, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam – pasei vai ID kartei. Līdzi jāņem arī darba līguma kopija vai izziņa no darba devēja (angliski, ja darba vieta ir Valkā) vai dzīvokļa īres līguma kopija.

Ir atrasts risinājums, lai valcēnieši, kuri strādā ārpus Valgas apriņķa robežām, arī varētu nokļūt darbavietā. Darbiniekam ir jāvēršas pie darba devēja, kuram jāiesniedz iesniegums Igaunijas Policijas un robežsardzes padomei, sūtot pieprasījumu uz e-pasta adresi [email protected], kurā darba devējs pieprasa ļaut darbiniekiem pārvietoties pāri robežai, lai nokļūtu darbavietā. Pieprasījumā jānorāda arī robežpunkts, kurā plānots šķērsot robežu – Valga-I, kas atrodas Rūjienas ielā, vai Valga-III, kas atrodas Semināra ielā. Šķērsot robežu būs atļauts tikai pieprasījumā norādītajā robežpunktā. 

Ja ģimene vai tuvi radinieki atrodas Valgā, Valkas novada dome iekļaus iedzīvotāju informāciju oficiālā vēstulē ar lūgumu ļaut šķērsot Latvijas–Igaunijas robežu humānu apsvērumu dēļ. Novada dome aicina Valkas uzņēmējus, kuriem darbinieki dzīvo Igaunijā, atsūtīt informāciju par visiem darbiniekiem uz e-pastu [email protected], kuriem nepieciešama atļauja šķērsot robežu.

Bez oficiāliem dokumentiem robežu šķērsot nevar

Trešdienas rītā “Ziemeļlatvija” devās klātienē noskaidrot situāciju uz Latvijas–Igaunijas robežas šķērsošanas vietu Semināra ielā. Īsi pēc pulksten astoņiem nebija ne kājāmgājēju, ne automašīnu rindas.

“Ar šodienu spēkā stājas stingri noteikumi, kas nosaka Valkas pilsētas iedzīvotāju robežas šķērsošanas kārtību. Robežu atļauts šķērsot tikai tiem iedzīvotājiem, kuri strādā Valgas apriņķa teritorijā. Robežas šķērsotājam ir jāuzrāda darba devēja izdots dokuments, un mēs datu bāzē pārbaudām, vai šis konkrētais darbinieks ir reģistrēts īpašā Igaunijas darba ņēmēju reģistrā. Mēs visu informāciju pārbaudīsim Igaunijas datu bāzēs, tāpēc nepastāv iespēja, ka robežu varētu šķērsot bez stingras dokumentu pārbaudes. Ja valcēnietis pie igauņu darba ņēmēja strādā neoficiāli un nav reģistrēts šajā valsts datu bāzē, viņš netiks ielaists Igaunijā. Pašlaik Igaunijā neielaižam arī tos valcēniešus, kuri strādā citos Igaunijas apriņķos,” informē Igaunijas policijas pārstāvis Andrus Rēmia. Viņš norāda, ka gan Valkas novada pašvaldība, gan Valgas apriņķa pašvaldība ir informētas par kārtību, kāda informācija jānodod darba devējiem un darba ņēmējiem, lai viņi šajā ārkārtas situācijā varētu šķērsot robežu.

Jau vairākus gadus Valgā klientu apkalpošanas jomā strādā valcēniete Tija. Viņa stāsta, ka otrdien uz robežas Semināra ielā stundu un 20 minūtes  gaidījusi rindā uz dokumentu pārbaudi. Viņa pieļauj, ka igauņu robežsargi vēl īsti nebija iestrādājušies un arī daudzi cilvēki nezināja, kādus dokumentus nepieciešams uzrādīt, tāpēc robež­šķērsošanas process ieilga. Valcēniete ievērojusi, ka igauņi daudzus cilvēkus nelaida pāri robežai un arī tas cilvēkos radīja papildu stresu. Toties trešdien ap pulksten 8.30 uz robežas bijuši trīs robežšķērsotāji. Viņa igauņiem uzrādījusi Latvijas pilsoņa pasi, igauņu ID numuru, kas tiek izsniegts visiem oficiāli reģistrētiem Igaunijā strādājošajiem, kā arī darba līguma kopiju un igauņu robežsargu izsniegtu aizpildītu veidlapu ar vairākiem svarīgiem datiem. 

Valcēniete iesaka iedzīvotājiem sekot līdzi aktuālai uzticamai informācijai, kuru sniedz valsts un pašvaldības iestādes. Arī viņa kopā ar kolēģēm uzmanīgi sekojušas līdzi oficiālajiem paziņojumiem par to, kā valcēnieši šajā ārkārtas situācijā varēs šķērsot robežu.

Vairāk fotogrāfiju šeit.

Novados